Oyunlarda bulanık ekran ve nesnelerin kenarında beyaz nokta sorunu

Grovres

Decapat
Herkese merhaba ve iyi günler.

Viewsonic VX2457-MHD modeli monitör kullanıyorum. Monitörü 1080p, 75 Hz, ultra hızlı giriş gecikme olarak ayarladım. Sistemimde Ryzen 5 1600 işlemci, Gskill 16 GB 3000 MHz RAM, GTX 1060 3 GB ekran kartı, MSI B350M Mortar anakartı bulunmakta ve hiç overclock yapmadım. Sadece RAM'leri 3000 MHz'e çıkarttım. Windows 10 Pro kullanmaktayım ve tüm sürücüler en güncel durumda. Tüm oyunlar 1080p, olabilecek en yüksek ve uygun ayarlarda kullanıyorum. Sabit 75 FPS aldığımı tüm süreç boyunca kontrol ettim. 4K LG TV'de ise 60 FPS sabit görüntü aldım. Görüntü girişi olarak HDMI 2.0 kablosu kullanıyorum.

Sorunum bazı oyunlarda ekran bulanık gözüküyor, örneğin "Total War Arena" isimli oyunda savaş başlayasıya kadar görüntü çok bulanık, başladığında ise görüntü bazen düzelebiliyor. 4K LG TV'ye bağlayıp oynadığımda ise her zaman çok net ve güzel görüntüler alıyorum adeta başka bir oyun oynuyor gibi oluyor. Bir başka örnek ise "The Crew 2" isimli oyunda kullandığım araç ve yakınındaki objeler haricinde tüm objelerin çevresinde, objenin üzerinde hafif bir bulanıklık ve objenin şeklinde iz bırakan hayalet beyaz pikseller bulunuyor ama yaklaşınca düzeliyor. Örnek verdiğim ya da diğer sorun yaşadığım oyunlarda "Ölçeklendirme" ve "DirectX" ayarları bulunmamaktadır veya farklı bir şekilde değiştiriliyorsa ben bilmiyorum.

Ekran kartımda, oyunlarda veya sistemimde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü The Witcher 3 - GTA 5 - ARMA III- Rainbow Six Siege - Batllefield 1 ve 4 gibi güçlü ve akıcı oyunları da en yüksek ayarlarda kullanıyorum ancak böyle problemler veya benzer bir sorun ile karşılaşmadım.

Farklı bir bilgisayarda Banished oynarken kamera hareket ettirildiğinde tüm objelerin arkasında hayalet beyaz pikseller oluşuyordu. Ayarlar kısmından DirectX 11'den DirectX 9'u seçtiğimde sorun ortadan kalkmıştı ve görüntü çok güzeldi. Bu oyunlarda öyle bir seçenek yok. 4K LG TV'ye bağladığımda ayarlar ile oynamadan 1080p ve 4K çözünürlüklerde kullandığımda bu gibi durumlarla karşılaşmadım.

NOT: Bu konuyu açmak için kullandığım sistem bahsi geçen sistem değildir.

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı