Oyunlarda download ve upload önemli mi?

Aybo59

Centipat
Merhaba arkadaşlar, Wi-Fi'li ADSL internet kullanıyorum. Ama tek başıma kullanıyorum, hiçbir telefona bağlı değil. 11 download, 0.65 upload ve 6-7 ping alıyorum Speedtest'te. CS:GO tarzı oyunlar oynuyorum ve pingim gayet düşük. Memnunum fakat download ve upload'ım bayağı düşük.
Bunların bu tarz oyunlarda farkı var mı, yani önemi var mı? Download ve upload'ın, ping gibi ne farkı var oyunlarda? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değerler normal ve oynarken bir sorun teşkil etmez. O ping nedir öyle, yuh. Yıllardır oyun oynuyorum 30'dan iyi değer görmedim kendi PC’lerimde.

Merhaba arkadaşlar ADSL internet kullanıyorum Wi-Fi'li ama tek başıma kullanıyorum hiçbir telefona bağlı değil. 11 download, 0.65 upload ve 6 7 ping alıyorum Speed testte CS:GO tarzı oyunlar oynuyorum ve pingim gayet düşük memnunum fakat download ve uploadım bayağı düşük.
unların bu tarz oyunlarda farkı var mı yani önemi var mı? Download ve uploadın ping gibi ne farkı var oyunlarda? Teşekkürler.

İnternet download/upload hızının online oyun oynarken çok büyük etkileri olmaz. Önemli olan online oyun oynadığınız serverlara uzaklığınızdır. Sağlıklı ve problemsiz online oyun oynamanız için online oyun serverlarına ping değeriniz birçok online oyun için 100 ve altı olmalıdır. Download hızı dosya indirirken daha hızlı ve yavaş indirmenize olanak sağlar, upload hızı ise karşı tarafa olan yükleme hızınızla alakalıdır. Upload hızı video ve sesli görüşmelerde, twitch gibi platformlarda yayın yaparken önemlidir.

Cs:GO için minimum ve maksimum rate tablosuda aşağıda verdim. Hattınız Cs:Go için yeterli.
  • .5 Mbps – rate 62500
  • 1.0 Mbps – rate 125000
  • 1.5 Mbps – rate 187500
  • 1.57 Mbps – rate 196608 (New Default)
  • 2.0 Mbps – rate 250000
  • 2.5 Mbps – rate 312500
  • 3.0 Mbps – rate 375000
  • 3.5 Mbps – rate 437500
  • 4.0 Mbps – rate 500000
  • 4.5 Mbps – rate 562500
  • 5.0 Mbps – rate 625000
  • 5.5 Mbps – rate 687500
  • 6.0 Mbps – rate 750000
  • 6.2 Mbps – rate 786432 (New Max)

Son düzenleme:
Speedtest programlarının çoğu Türkiye içindeki yerlere ping attığı için ping düşük gözükür. Oyunlarda alacağınız ping değerleri genellikle daha yüksek olur. Yani arkadaşın pingi birçok oyunda yaklaşık 15-30 desek yalan olmaz.
Csgodada düşük ping alıyorum ben

Csgodada düşük ping alıyorum ben
Arkadaş yüksek ping alıyorsunuz dememiş. Dediği gibi Speedtest en yakın sunucuya bağlanır ama oyun oynarken oyunun kendi sunucularına bağlanırsınız. Speedtest'te 7 alıyorsanız dediği gibi CSGO'da tahmini 20-30 ping alırsınız.

3 MB upload hızım var ve şu an Drive'a 100 GB dosya yüklüyorum 44 saat sürecek diyor, bu dosya inerken yani 2 gün boyunca herhangi bir Online oyun oynamamın sakıncası var mı?

3 MB upload hızım var ve şu an Drive'a 100 GB dosya yüklüyorum 44 saat sürecek diyor, bu dosya inerken yani 2 gün boyunca herhangi bir Online oyun oynamamın sakıncası var mı?
Oyun oynarken ping çıkabilir bence indirme yaptıktan sonra oynamak daha iyi olur.

Geri
Yukarı