Oyunlarda düşük ayarda ve yüksek ayarda FPS aynı kalıyor

Faores

Hectopat
Laptopa sahibim. GTX 1650 ekran kartı i5-10300H işlemci 8 GB RAM var. Oyunlarda ayarları düşürdüğümde bile FPS değişmiyor. Örnek olarak resim koyuyorum.

Dosya Ekleri

• asdasdasd.png
    asdasdasd.png
    971,9 KB · Görüntüleme: 106
Aynı sorunu bende yaşıyorum. Genellikle işlemci darboğazından olur bu sorun fakat laptoplarda işlemci darboğazına rastlanmaz direkt firmalar tarafından toplandığı için. Ben 8 GB RAM'in 6 GB RAM'inin kullanılabilir olmasından dolayı böyle olduğunu düşünüyorum, RAM yetersiz kalıyor yani. Siziki de APU ise ondan olabilir çünkü aklıma başka bir şey gelmiyor. V-SYNC, FPS sabitlemeyle falan alakası yok.

Bu bir sorun değil ekran kartı ile alakalı, LOL gibi fazla performans istemeyen oyunlarda bunu yaşarsınız ekran kartı belli bir yüzdesini kullanarak çalıştırır oyunu. Yüksek grafik işleyen oyunlarda farkı görürsünüz örneğin PUBG de düşük ayarla ultra ayar arasındali FPS farkını görürsünüz.

fps sabitleyici açık değil aynı şekilde valorantta da bu durum söz konusu ve baktığımda ekran kartını %40 işlemciyi %50 kullanıyor.
Bu bir sorun değil ekran kartı ile alakalı, LOL gibi fazla performans istemeyen oyunlarda bunu yaşarsınız ekran kartı belli bir yüzdesini kullanarak çalıştırır oyunu. Yüksek grafik işleyen oyunlarda farkı görürsünüz örneğin PUBG de düşük ayarla ultra ayar arasındali FPS farkını görürsünüz.
yakın zamanda yüksek grafik işleyen oyunda deneyeceğim teşekkürler.

Geri
Yukarı