Oyunlarda FPS sabitleme

The night joker

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben oyun oynarken bilmediğim bir sebepten dolayı ani FPS düşüşü oluyor oyunlarda, mesela 120'de 50'ye bu da kasmaya sebep oluyor. Bunu engellemek için oyunları 80 FPS veya 60 FPS'ye sabitlemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, ben oyun oynarken bilmediğim bir sebepten dolayı ani FPS düşüşü oluyor oyunlarda, mesela 120'de 50'ye bu da kasmaya sebep oluyor. Bunu engellemek için oyunları 80 FPS veya 60 FPS'ye sabitlemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Ekran kartın AMD ise chill özelliğini aktif et oradan en düşük FPS'ni seç istediğin gibi olacaktırç.

Yanlış bilgilendirme
V-Sync açarsan monitörün kaç Hz ise FPS'yi ona sabitler. Örneğin 60Hz bir monitör kullanıyorsanız FPS 60'a sabitlenir, daha üzerine çıkmaz.

Öyle değil. Benim monitörüm 75Hz ama 60'a sabitliyor. Yanlış bilgi vermeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi vermeyin derken yanlış bilgi veren seni tebrik eder, başarıların devamını dilerim.

• Dikey eşitleme "VSYNC" nedir?
VSYNC ( Vertical synchronization ) oyundaki kare sayısını ( FPS ) monitörün desteklediği yenileme hızına ( Hz ) eşitliyor. VSYNC'i açmanız halinde oyunda net bir görüntü oluşacak FPS monitörün yenileme hızına eşitlenecek ve eşitlenen hızdan yukarısına çıkmayacaktır.

Sorun V-Sync'te değil, sizde. Peki ben neden 75Hz yenileme hızında V-Sync açtığımda 75Hz üzerine geçemiyorum?

Yıllar boyunca 60Hz monitör kullanıp V-Sync'i de açınca ''hııı V-Sync FPS'yi 60'a sabitler'' olarak ezberlemişsiniz.

Son düzenleme:
MSI Afterburner diye program var onu indir onunla beraber Rivatuner adlı program yükleniyor onunda desteğiyle istediğin FPS değerine sistemin el veriyorsa sabitlersin.

Nvidia denetim masasında FPS sabitleme için ayar bulunuyor. AMD var mı bilmiyorum.
Buna ek olarak Nvidia profile inspector ya da Rivatuner yazılımları ile de FPS sabitleyebilirsin.
Ayrıca Nvida denetim masasından ''Üçlü ara bellekleme'' ayarını açarak V-Sync performansını artırabilirsiniz. Mesela CS:GO oyunun da fare gecikmesi yaşanması için başlangıç komutlarına ayrıca komut girmeniz gerekebiliyor.
Güncel çoğu oyunda V-Snyc açıkken bu tarz fare gecikmesi gibi şeyler fazla yaşanmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı