Oyunlarda FPS'yi sabitlemek monitörün input lagını arttırır mı?

zeinteur

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX1650 R5 5500
Meslek
Müzisyen
Ben çoğu oyunda bilgisayarım fazla yorulmasın diye FPS'yi 80'e sabitleyerek oynuyorum, internette gördüğüm bir yoruma göre FPS sabitlemek monitör input lagını arttırıp görüntünün bana geç gelmesini sağlıyormuş. Bu doğru mudur? Rekabetçi oyunlarda büyük fark yaratabilirmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuyu iki başlıkta incelemek gerekir.

1- fps'i ekran kartından kısmak.
2- oyun içinden kısmak.

Eğer ekran kartınız oyun için 300 fps üretip de siz oyun ayarlarından vsync ya da FPS(örn 75) kısıtlama açtıysaniz, evet bu fazlasıyla gecikme yaratır.

Eğer ekran kartınız monitör hızına paralel +-10 fps üretiyorsa yani kartın arayüzünden kıstıysanız vsync açmak en mantıklısı, oyun istediği kadarını çeker +-10 da yırtılmaları önler ve gecikme minimuma inmiş olur.

Neden böyle bir şey oluyor ki, mantıksız geldi bana açıkçası.
Çünkü saniyede ekrana gelen kare sayısını sınırlandırıyorsun. Örnek veriyorum 300 FPS aldığın ve GPU'yu %100 kullanmadığın bir oyunda FPS'i daha düşük bir değere sabitlersen hissedersin veya hissetmezsin ancak bu input lag yaratır.

Bu konuyu iki başlıkta incelemek gerekir.

1- FPS'i ekran kartından kısmak.
2- oyun içinden kısmak.

Eğer ekran kartınız oyun için 300 FPS üretip de siz oyun ayarlarından V-Sync'ya da FPS(örneğin 75) kısıtlama açtıysaniz, evet bu fazlasıyla gecikme yaratır.

Eğer ekran kartınız monitör hızına paralel +-10 FPS üretiyorsa yani kartın arayüzünden kıstıysanız V-Sync açmak en mantıklısı, oyun istediği kadarını çeker +-10 da yırtılmaları önler ve gecikme minimuma inmiş olur.

Çünkü saniyede ekrana gelen kare sayısını sınırlandırıyorsun. Örnek veriyorum 300 FPS aldığın ve GPU'yu %100 kullanmadığın bir oyunda FPS'i daha düşük bir değere sabitlersen hissedersin veya hissetmezsin ancak bu input lag yaratır.

Peki ekran kartı ayarlarımdan FPS'yi kısıtlarsam bu lag gerçekleşmeyecek mi?

Peki ekran kartı ayarlarımdan FPS'yi kısıtlarsam bu lag gerçekleşmeyecek mi?
Ne kadar kıstığına ve monitörüne bağlı. Örnek olarak 75hz bir monitörün varsa ekran kartının 80-85 karede kısıtlanması ideal olur, bu şekilde kart - monitör arası gecikme minimuma iner. Neden 75 değil dersen, tam sınırda bırakmak nadiren takilmalara sebep olabiliyor. Bunun tam nedenini bilmiyorum fakat üretilen verinin 3d bellekte bir miktar kayba uğraması gibi bir şey var sanırım.

Ayrıca kısıtlama sonrası, oyun ayarlarından vsync açman da daha akıcı bir görüntü sunar.

Ne kadar kıstığına ve monitörüne bağlı. Örnek olarak 75Hz bir monitörün varsa ekran kartının 80-85 karede kısıtlanması ideal olur, bu şekilde kart - monitör arası gecikme minimuma iner. Neden 75 değil dersen, tam sınırda bırakmak nadiren takilmalara sebep olabiliyor. Bunun tam nedenini bilmiyorum fakat üretilen verinin 3D bellekte bir miktar kayba uğraması gibi bir şey var sanırım.

Ayrıca kısıtlama sonrası, oyun ayarlarından V-Sync açman da daha akıcı bir görüntü sunar.

Tamamdır çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı