Oyunlarda gecikme

inspectus99

Picopat
Herkese iyi günler. Yaklaşık 1-2 aydır karşılaştığım bir problem var oyunlarda. Valorant- R6 Siege gibi FPS oyunlarında 160 170 FPS'lerde gezmeme rağmen oyunda bir gecikme yaşıyorum. Lag olmamasına rağmen karakteri hareket ettirmek istediğimde (W A S D SPACE tuşlarına bastığımda) geç algılıyor ve hareketleri 1 2 saniye sonra kendi kendine yapıyor. Durduramıyorum veya müdahale edemiyorum. Monitörümü yaklaşık 1 yıldır 80Hz OC olarak kullanıyorum. Normalde 60 Hz bir monitör. Ondan kaynaklı olabilir mi acaba?

RAM'lerden ve PSU'dan şüpheleniyorum. Nasıl kontrol edebiliriz?

Şunu da ekleyeyim. R6 oynarken grafikleri yükselttiğim zaman bu sıkıntı ortadan kalkıyor. Sanki CPU darboğaz yapıyormuş gibi çözülüyor GPU'ya yüklendiğim zaman ama Valorant'ta bu sorunu çözemiyorum.

Sistem:
GTX 1050 Ti
i5 7400
12 GB RAM (8+4)
W11

Bende de GTA 5 oynarken oluyordu. İşlemciden kaynaklıydı. Aynı şekilde basınca oyuna geç gidiyordu. İşlemciye yük bindirmemeye çalışın. Valorant biraz işlemci isteyen bir oyun olduğu için sıkıntı olabilir.

Sorunun nedeni olarak monitörünüzün Hz değerinin yüksek olmasının neden olduğu bir gecikme gibi görünüyor. Ancak, bu sorunu tam olarak çözmek için daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Öncelikle, sisteminizin güncel sürücüleri kurulu olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, sisteminizdeki PSU (güç kaynağı) ve RAM'lerin yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

RAM'leri kontrol etmek için, Task Manager'ı açın ve "Performance" sekmesinde "Memory" bölümüne bakın. Eğer RAM kullanımı %90'ın üzerinde ise, RAM'leri değiştirmeniz gerekebilir.

PSU'yu kontrol etmek için, sisteminizdeki donanımın her biri için önerilen güç tüketimini kontrol etmelisiniz. Örneğin, GTX 1050 Ti için önerilen güç tüketimi 75W-120W arasındadır. Eğer PSU'nuz bu değerlerin altında ise, PSU'yu değiştirmeniz gerekebilir.

Son olarak, GPU'nun performans sorunlarının nedeni olarak sınırlı bir CPU ihtiyacının gözlemlendiğini söylüyorsunuz. Bu nedenle, CPU'nuzun performansını arttırmak için yazılım veya donanım yükseltmelerini de düşünebilirsiniz.

Evet. Hemen hemen grafikleri düşürdüğüm çoğu oyunda son zamanlarda yaşamaya başladım. Kasmaları ve donmaları gidermek için hep yüksek grafiklerde oynuyorum

Herşeyi denedim hala aynı sıkıntı valorantta. 200 fps alıyorum 1920x1080 80hz. Ama tüm hareketlerimi geç algılıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı