Oyunlarda gölgeler ve dokular için NVIDIA ayarları

BayOcean

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle AC4'de kolonlara dikkat ederseniz, gölgelerde titremeler mevcut. Video olduğu için bu durum aza indirgenmiş fakat birebir monitörde daha belirgin oluyor. AC4'ün optimizasyon sorunlu bir oyun olduğunu biliyorum, fakat bu sadece FPS için mi geçerli yoksa grafik/ dokularda da sorunlu mu bilmiyorum.

GTA 5 ile test edemedim, yüklü değil. RDR 2'de hiç sorun yok gibi. Bu durum oyundan oyuna değişiyor sanırım, fakat yine de sistemle alakalı bir sorun olabilir.
Birkaç yerde negatif lod tercihi seçeneğiyle alakalı olabileceğini okudum, fakat ne gibi eksisi artısı olur bilmiyorum. Bu konuda biraz detaya ihtiyacım var.
Default NVIDIA ayarlarım görselde, mesela "kalite" ayarını "yüksek kalite" olarak değiştirsem, bana ne kadar FPS kaybettirir?

Dosya Ekleri

• nvidia.png
    nvidia.png
    14,5 KB · Görüntüleme: 62
  • nvidia 2.png
    nvidia 2.png
    15 KB · Görüntüleme: 64
  • nvidia 3.png
    nvidia 3.png
    16 KB · Görüntüleme: 75
Bu sorundan ben de muzdaribim. Örneğin GTA 5'te gelişmiş ayarlar dahil ultra olmasına rağmen uzaktaki gölgeler titriyor.
Şu an Sleeping Dogs Definitive Edition oynuyorum, ayarlar ultra ancak yine titreme var.
Forza Horizon'da da uzaktaki gölgeler titriyor.
Aklıma şu an gelmiyor ama başka oyunlarda da oluyor bu. Bazı oyunlarda ise olmuyor.
Olup olmaması neye bağlı anlayamadım.
Evet, sıkıntı o ki bazı oyunlarda var sadece. AC4 için video izliyorum, 1080P'de tam anlaşılmıyor o adamlarda da durum böyle mi diye. Yani sistemden kaynaklı mı, yoksa oyunlardan mı kaynaklı hala çözemedim. Belki de en iyisi, bu duruma takılmadan oynamaya devam etmek.
RDR2'deki ayarlarınız nasıl? RDR2'de TAA kapalı MSAA açık olunca titreme yapıyor bende. Çözümü TAA aktif etmek. AC'de de böyle olabilir.
AC'de TXAA diye bir seçenek var, aynı görevi mi görüyor acaba? Biraz sonra denerim.

Evet, sıkıntı o ki bazı oyunlarda var sadece. AC4 için video izliyorum, 1080P'de tam anlaşılmıyor o adamlarda da durum böyle mi diye. Yani sistemden kaynaklı mı, yoksa oyunlardan mı kaynaklı hala çözemedim. Belki de en iyisi, bu duruma takılmadan oynamaya devam etmek.

AC'de TXAA diye bir seçenek var, aynı görevi mi görüyor acaba? Biraz sonra denerim.
TXAA Nvidia destekli biraz daha gelişmiş versiyon diye biliyorum. TAA+MSAA şeklinde yazmışlar ve iş görmesi lazım dediğimiz gibiyse.

Çok garip, aslında bu oyunla test etmem doğru değil tabii ama internet açısından sıkıntılı bir bölgedeyim, ve oyun indiremiyorum. San Andreas 1080P'de durum böyle. Pig Pen tabelası ve elektrik tellerindeki hareketliliği görebilirsiniz.

AntiAliasing 8X ayarda.

Nvidia denetim masasından kaliteye çektim ayarı. Artık olduğu kadar, olmuyorsa da yapacak bir şey yok. Demek oyunlar problemli.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    142,7 KB · Görüntüleme: 14
Nvidia denetim masasından kaliteye çektim ayarı. Artık olduğu kadar, olmuyorsa da yapacak bir şey yok. Demek oyunlar problemli.
Hocam sen GTA V mağdurusun, şu adamın videosunu izleyip uygular mısın? Çoğu kişi olumlu yorum atmış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı