Oyunlarda GPU kullanımı %100 değil

T-Bad

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Yaptığım bir araştırmaya göre oyunlardaki GPU kullanımı %100 - %90 arası bir değerlerde olmalıymış. Fakat bende bu değer %90 değerini ve üst değerlerini göremiyor. CPU kullanımım ise %50 ile %75 arasında git gel yapıyor. Örnek vermek gerekirse : %50 %54 %74 %60 %55 %71 %64 sırasıyla bu değerleri oluyor. İşlemci frekansım ise 2694 MHz gibi bir değer fakat bazen 3294MHz gibi bir değere çıkıp yavaş yavaş düşerek tekrar 2694MHz oluyor. Ekran kartı GPU kullanımım değerleri ise %75 gördüm en yüksek. Bu GPU kullanımı olayı doğruysa bu yüzdelik değeri nasıl artırabilirim ? CPU değerinin böyle değişken değerli olduğu bir sorun olduğunu mu gösteriyor, yoksa bunlar normal mi ?

Sistemim:
8 GB DDR3 RAM
GTX 960M 2 GB
İ7 5700HQ 2.70 GHz

Hangi oyunları oynuyorsunuz? Sistemi zorlayacak oyunlar oynamıyorsanız haliyle GPU %100 olmayacaktır. Mesela bende LOL oynarken GPU kullanımı %75-80 iken GTA 5 oynarken %95 oluyor.

Yaptığım bir araştırmaya göre oyunlardaki GPU kullanımı %100 - %90 arası bir değerlerde olmalıymış. Fakat bende bu değer %90 değerini ve üst değerlerini göremiyor. CPU kullanımım ise %50 ile %75 arasında git gel yapıyor. Örnek vermek gerekirse: %50 %54 %74 %60 %55 %71 %64 sırasıyla bu değerleri oluyor. İşlemci frekansım ise 2694 MHz gibi bir değer fakat bazen 3294MHz gibi bir değere çıkıp yavaş yavaş düşerek tekrar 2694MHz oluyor. Ekran kartı GPU kullanımım değerleri ise %75 gördüm en yüksek. Bu GPU kullanımı olayı doğruysa bu yüzdelik değeri nasıl artırabilirim? CPU değerinin böyle değişken değerli olduğu bir sorun olduğunu mu gösteriyor, yoksa bunlar normal mi?

Sistemim:
8 GB DDR3 RAM.
GTX 960M 2 GB.
i7 5700HQ 2.70 GHz.

İşlemcin o ekran kartına çok fazla geliyor. Darboğaz var. Ekran kartın bu işlemci için çok zayıf kalıyor anlayacağın. Laptop galiba sendeki yani ekran kartı harici değilse yapılacak tek şey (onu da önermiyorum) ekran kartın destekliyorsa OC (overclok) yapman.

Bu oynadığın oyunla ilgili. Ekran kartını yoracak bir oyun oynamıyorsan GPU kullanımı %100'e ulaşmaz. İşlemcin o ekran kartı için yeterli.
Bende aynı fikirdeyim ama GTA V oynuyorum öyle basit sayılabilecek bir oyun değil.
Oyun içi grafikleri yükseltebilirsin. GPU kullanım olayının doğru ancak senin sistemde ekran kartı kullanımının düşük olması arkadaşın dediği gibi ekran kartın için hafif bir oyun olabilir.
Üstte yazdığım gibi GTA V oynuyorum. Eğer GPU kullanımı artarsa aldığım FPS değeri artar mı ?
Hangi oyunları oynuyorsunuz? Sistemi zorlayacak oyunlar oynamıyorsanız haliyle GPU %100 olmayacaktır. Mesela bende LOL oynarken GPU kullanımı %75-80 iken GTA 5 oynarken %95 oluyor.
Bendeki GTA V oynarken aldığım GPU değeri senin LOL oynarken aldığın GPU değerine eşdeğer. Eğer performans artışı olacaksa bunu artırmak isterim.
İşlemcin o ekran kartına çok fazla geliyor. Darboğaz var. Ekran kartın bu işlemci için çok zayıf kalıyor anlayacağın. Laptop galiba sendeki yani ekran kartı harici değilse yapılacak tek şey (onu da önermiyorum) ekran kartın destekliyorsa OC (overclok) yapman.
Technopat Youtube kanalında Laptobun videosunu izlediğimde böyle bir darboğaz problemi görmedim. Ve sahip olduğum işlemcinin ve ekran kartının darboğaz yapacağını sanmıyorum. Testlerini falan izledim çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı