Oyunlarda GPU sıcaklığı arttığında GPU kullanım yüzdesi düşüş yaşıyor

yakupemin6619

Centipat
Daha fazla  
Özellikle Battlefield 1 de yaşadığım sorun da, GPU sıcaklığı 70 dereceyi aşınca GPU kullanımı %50'ye kadar düşüyor ve sıcaklık 65-66 olduğunda tekrardan %100'e çıkıyor. Ve bu böyle oyundan çıkana kadar kendini tekrarlıyor. Dediğim gibi diğer oyunlarda da oluyor.

Bu problem benim için büyük çünkü ciddi FPS düşüşleri yaşıyorum zaten ekran kartım kötü 50 FPS aldığım Battlefield da bu problem yüzünden 15 FPS'ye kadar düşüyor.
derece 70 e varmadan önce kullanım yüzdesi
derece 70 i aşıp,65 e kadar düşerken ki süreç.%53 kullanım

problemim nedir ?

NOT: konu ile alakalı olabileceğini düşündüğüm bazı sistem özelliklerim ;

GPU: NViDIA GT 740

RAM:8X8 KINGSTON 1666 MHZ

CPU:INTEL CORE i5 3550 3.30ghz

Özellikle Battlefield 1 de yaşadığım sorun da, GPU sıcaklığı 70 dereceyi aşınca GPU kullanımı %50'ye kadar düşüyor ve sıcaklık 65-66 olduğunda tekrardan %100'e çıkıyor. Ve bu böyle oyundan çıkana kadar kendini tekrarlıyor. Dediğim gibi diğer oyunlarda da oluyor.

Bu problem benim için büyük çünkü ciddi FPS düşüşleri yaşıyorum zaten ekran kartım kötü 50 FPS aldığım Battlefield da bu problem yüzünden 15 FPS'ye kadar düşüyor.Eki Görüntüle 1620645Eki Görüntüle 1620642

problemim nedir ?
Ekran kartı kendini korumaya alıyor olabilir.

İlginç, bana daha çok kartın kullanım yüzdesi düşünce doğal olarak sıcaklığının azalması sonra da tam performasa döndüğünde sıcaklığın yükselmesi gibi geldi. 70 derece tehlikeli bir sıcaklık değil işlemci sıcaklığını kontrol ediyor musun belki o çok ısınıyor ve ekran kartını geri çekmeye başlıyor.

Yüksek sıcaklık ekran kartının frekansını kısıp kendini korumaya almasına sebep oluyor. Normal birşey kanka. Telaş yapma.

Yüksek sıcaklık ekran kartının frekansını kısıp kendini korumaya almasına sebep oluyor. Normal birşey kanka. Telaş yapma.
ama bu benim oyun oynamama engel oluyor :D onu nası yapıcaz

İlginç, bana daha çok kartın kullanım yüzdesi düşünce doğal olarak sıcaklığının azalması sonra da tam performasa döndüğünde sıcaklığın yükselmesi gibi geldi. 70 derece tehlikeli bir sıcaklık değil işlemci sıcaklığını kontrol ediyor musun belki o çok ısınıyor ve ekran kartını geri çekmeye başlıyor.

İşlemci sıcaklığının ekran görüntüsünü almadım ama bir ara aklıma gelince kontrol etmiştim oyundayken, 68-70 derece arasında gidip geliyordu.

Geri
Yukarı