Oyunlarda Intel Turbo Boost Çalışmıyor

muratunnsal

Centipat
i7 8750H işlemcim var. Temel hızı 2.1 ama Turbo ile 4.2'ye kadar çıkıyor. Oyunlarda Turbo Boost etkin olmuyor 2.1'de sabit kalıyor. Ayarları arttırıp yükü arttırsam da hız değişmiyor. Bu da FPS'i çok azaltıyor.

dengelii.png

yüksek performanss.png

Soldaki resimde güç seçeneklerinden dengeli moddayken oyun performansım. Gördüğünüz gibi CPU hızı 2108 MHz ve bundan yüksek ya da düşük herhangi bir değer olmuyor. CPU sıcaklık değeri normal

Sağdaki resimde güç seçeneklerinden yüksek performans modu. Burda da yüksek FPS var. İşlemci hızı Turbo ile yükseltilmiş halde. Ama 95 dereceye gelmiş sıcaklık var.

Dengeli moddayken sağdaki performansı alma şansım var mı? Sıcaklık bu kadar artmadan Turbo modu aktifleştiremiyor muyuz?

Turbo elbette sıcaklığı arttırır ama bu kadar fazlası da zararlı olur sanırım. Benim anlam veremediğim kısım dengeli moddayken 2108'in üstüne 1 bile artmaması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar laptoplar 95 derece normal bir sıcaklık lütfen bilmeyen arkadaşlar biliyormuş gibi yorum yapmasın. Masaüstü ile kıyaslamayın laptop işlemcilerini.
Doğrudur hocam şimdi işlemcinin özelliklerine baktım max 100 derece diyor. 100 geçmediği sürece sorun olmaz yani doğru mu ?
Bir de işlemci 100 dereceye kadar dayansa da işlemcinin fazla ısınmasının diğer parçalara bir zararı olur mu ?
Laptopumda 103 derece görmüştüm. Yani evet fazla ama laptopların genel sorunu bu. İşlemci sıcaklıkları aşırı fazla olur. Sizinki de fazla ama normal. Bu sıcaklıklarda Turbo Boost çalışmayabilir. Bence oyun yerine Benchmark yapın çalışıp çalışmadığını anlarsınız.

Sorunuzun sebebi güç seçeneklerinden maksimum CPU değerinin yüzde yüzden aşağı olması da olabilir.
100 olunca zaten bu derecelere çıkıyor. 99 a aldığımda sıcaklık düşüyor ama turbo çalışmıyor

Doğrudur hocam şimdi işlemcinin özelliklerine baktım Max 100 derece diyor. 100 geçmediği sürece sorun olmaz yani doğru mu?
Bir de işlemci 100 dereceye kadar dayansa da işlemcinin fazla ısınmasının diğer parçalara bir zararı olur mu?

100 olunca zaten bu derecelere çıkıyor. 99'a aldığımda sıcaklık düşüyor ama Turbo çalışmıyor.

Hocam 100'ü geçmediği sürece sıkıntı yok ama işlemci Turbo çalışırken de ısısını düşürecek yöntemler kullanmanız kaliteli bir laptop soğutucu 5-10 dereceye kadar fark etmesini sağlar. Diğer sorunuza gelecek olursam uzun kullanımlarda yani 4-5 saat boyunca 100 derecede olması ömrünü kısaltır veya daha yüksek derecelere çıkmasına sebebiyet verebilir. Burada dikkat etmeniz gereken işlemci kullanımının Max olmasıyla yarım olduğu sıcaklıklarınında aynı olup olmaması. CS GO oyununda mesela 100 dereceyi görürken Boost modunda grafik kartı kullanan bir oyunda Boost'ta kaç dereceyi görüyor? CS GO işlemci merkezli çalışan bir oyundur. Oyunlardan örnek veriyorum çünkü işlemciye binen yük önemli burada. Eğer Max. Kullanımda 100 başka bir durumda 80 civarıysa mesela sıkıntı yok demektir.

Hocam 100'ü geçmediği sürece sıkıntı yok ama işlemci Turbo çalışırken de ısısını düşürecek yöntemler kullanmanız kaliteli bir laptop soğutucu 5-10 dereceye kadar fark etmesini sağlar. Diğer sorunuza gelecek olursam uzun kullanımlarda yani 4-5 saat boyunca 100 derecede olması ömrünü kısaltır veya daha yüksek derecelere çıkmasına sebebiyet verebilir. Burada dikkat etmeniz gereken işlemci kullanımının Max olmasıyla yarım olduğu sıcaklıklarınında aynı olup olmaması. CS GO oyununda mesela 100 dereceyi görürken Boost modunda grafik kartı kullanan bir oyunda Boost'ta kaç dereceyi görüyor? CS GO işlemci merkezli çalışan bir oyundur. Oyunlardan örnek veriyorum çünkü işlemciye binen yük önemli burada. Eğer Max. Kullanımda 100 başka bir durumda 80 civarıysa mesela sıkıntı yok demektir.
Konu başında eklediğim fotoğraflarda PUBG ss leri var. Sanırım PUBG dediğiniz türden bi oyun ve evet 95 dereceyi orda da görüyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı