Oyunlarda kaliteli Mouse'un etkisi var mıdır?

Arseyus

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar.

Son zamanlarda kafama takılan bir şey var. Mesela silah tarzı oyunları oynadığımda etkili atışlar yapamıyorum. Sürekli isabetli atışlar yapmak bir yetenek midir yoksa yetenekten ziyade bilgisayarın donanımlarının ciddi bir etkisi var mıdır? FPS ve HZ olaylarını biliyorum ancak bunun dışında mesela yüksek DPI değeri olan mouse kullanıldığında daha isabetli atışlar yapmamızı sağlıyor mu bu durum? Mesela şu an sıradan Logitech bir mouse kullanıyorum masa ahşap ve oyun oynadığımda iyi isabet tutturamayınca sanki sıkıntının benden çok mouse olduğunu düşünüyorum çok iyi bir mouse ve mouse pedi ile beraberinde daha iyi kullanım ve isabetli atışlar yapmamızı sağlar mı? Yoksa zaten yetenekli olanlar en dandik mouse ile bile çok iyi iş çıkarabiliyor mu?

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Konuyla alakalı nette tam bir bilgi bulamadım. Uzman arkadaşlarımızın konu hakkında bilgilerinden istifade etmek isteriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS oyunlarının yetenek ile de pek alakası yok, evet yetenek etkili ama asıl önemli olan sizin antrenman yapıp oyunu ne kadar oynadığınız. Ekipmanların etkisi var mı illa ki var fakat sizi müthiş oyuncu yapacak kadar değil. Zamanında CS:GO'da profesyonel oyuncular G100 ile oynardı oyunu.

Yüksek DPI değeri olmasıyla olmayabilir ama tepkime süresiyle alakası vardır.Bana göre tepkime süresinin yanında en iyi ekipman alıştığın ekipmandır tabiki fayda sağlar bu tepkime süresi ama yetenek daha önemli.

Ben oynadigim oyuna gore DPI degisimi yapmak zorundayim cunku oyunlarda bulunan sensivity ayari oyundan oyuna bayagi degisiyor. Sensor ne kadar kaliteli olursa o kadar keskin vuruslar yapabileceginiz dogru. Bence pahali fareden ziyade kaliteli ve sizin oynayis biciminize uygun fare almak daha mantikli. Dusuk DPI oynuyorsaniz daha kaliteli skatezleri olan fareler almak gibi.

Arkadaşlar merhabalar.

Son zamanlarda kafama takılan bir şey var. Mesela silah tarzı oyunları oynadığımda etkili atışlar yapamıyorum. Sürekli isabetli atışlar yapmak bir yetenek midir yoksa yetenekten ziyade bilgisayarın donanımlarının ciddi bir etkisi var mıdır? FPS ve HZ olaylarını biliyorum ancak bunun dışında mesela yüksek DPI değeri olan mouse kullanıldığında daha isabetli atışlar yapmamızı sağlıyor mu bu durum? Mesela şu an sıradan Logitech bir mouse kullanıyorum masa ahşap ve oyun oynadığımda iyi isabet tutturamayınca sanki sıkıntının benden çok mouse olduğunu düşünüyorum çok iyi bir mouse ve mouse pedi ile beraberinde daha iyi kullanım ve isabetli atışlar yapmamızı sağlar mı? Yoksa zaten yetenekli olanlar en dandik mouse ile bile çok iyi iş çıkarabiliyor mu?

Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Konuyla alakalı nette tam bir bilgi bulamadım. Uzman arkadaşlarımızın konu hakkında bilgilerinden istifade etmek isteriz.
Halı saha maçlarında çok şık giyinip gelen arkadaşlar olur, 500 TL'lik krampon almıştır ama topa vurmayı bile bilmiyordur ama bir yandan da sandaletle oynamaya gelen kişiler olur ve kimse bu kişiyi ciddiye almaz ama maçın yıldızı olur.
Özetle elbette bir etkisi vardır ama eğer profesyonel oyuncu değilseniz bu %10'nu geçmez.

Tabii ki var. Yüksek DPI değil de düşük DPI kullanmak daha iyi. Onun dışında mouse sensörünün etkisi var. Mousepad ise kesinlikle kullanmanı öneriyorum gerçekten benim oynayışımı çok geliştirdi. Mousepad olarak kesinlikle SteelSeries QCK+ öneririm. Etkisi olmadığını söylemek kesinlikle yanlış. Mouse sensörünün, mousepadin etkisi olduğu çok açık bunu CS:GO oyuncularından s1mple ve Niko çok kez bahsetti. Son olarak da yetenekte önemli.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı