Oyunlarda kaplamaların geç yüklenmesi

İşletim sistemi
Windows 10

pctoplayanadam

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Yeni topladığım sistemde oynadığım oyunlarda kaplamaların geç yüklenmesi söz konusu. Şu an ara ara açıp oynadığım üç oyun Hellblade: Senua's Sacrifice, Doom 2016 ve Resident Evil 2 Remake'de çok dikkat ettim. Özellikle Doom'da yeni bir alana girdiğimde kaplamalar başta çamur gibiyken sonra netleşiyor. Silahlar arasında geçiş yaptığımda çıkan silah önce kaplamaları bulanık şekilde çıkıp 1-2 saniye içinde yüklenip netleşiyor. Tabi bu yüklenme gecikmesi sırasında bir performans düşüşü yok. Nvidia ayarlarından tüm oyunlar için üst sınır olarak 30FPS sınırlaması yaptım. 30'un altına inen hiçbir oyun yok. Geç yükleme sırasında da FPS düşmüyor. Sistemim şu şekilde:

Anakart: Gigabyte B450M S2H V2
İşlemci: AMD Ryzen 5 2400G
Ekran Kartı: Asus Phoenix GTX 1650 4GB GDDR6
RAM: Patriot Viper 8GB 3000MHz. X2 (toplam 16GB sistem RAM'i)
Crucial 120 GB SSD (Sistemin ve işle ilgili programların kurulu olduğu disk)
WD Blue 2.5' 500GB HDD (Oyunların kurulu olduğu disk)

Ekran kartıyla işlemcinin uyumunda bir sorun yok, ikisinin darboğaz yapmadığı söyleniyor.

Oyunların kurulu olduğu 500GB HDD biraz eski. 2016 yılında aldığım bir laptoptan söküp sisteme bunu taktım. Epey de kullanılmıştı. O nedenle bu durumun HDD'den kaynaklığı olduğundan şüpheleniyorum. Bu konuda da aydınlatabilecek varsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD hasarlı veya RPM hızı düşük olabilir bunun detaylarına inin derim eğer bütçeniz yetiyorsa ufak bir SSD almanızı öneririm. Bu arada unutmadan söyleyiyim işlemciden kaynaklı problemlerde yaşanabilir işlemcide bu Texture'lara etki ediyor.

Oyun ile alakalı değilse HDD'dir. Zaten eski olduğundan bahsetmişsiniz. Kaç RPM HDD?
5400rpm olması lazım.
HDD almayın aldırmayın depolama israfı
SATA SSD alabilirsin.
HDD artık yedekleme için kullanılmalı.
Oyun için asla önermiyorum.
Ben de aynı fikirdeyim ama zaten sıfır toplama yaptığım için bu kurla yeterince para döktüm, HDD de bedavaya gelsin dedim. mümkün olan ilk fırsatta 1tb SSD alacağım.
HDD hasarlı veya RPM hızı düşük olabilir bunun detaylarına inin derim eğer bütçeniz yetiyorsa ufak bir SSD almanızı öneririm. Bu arada unutmadan söyleyiyim işlemciden kaynaklı problemlerde yaşanabilir işlemcide bu Texture'lara etki ediyor.
Herşeyi sıfır aldım ve bilgisayarı toplayalı 1.5 ay falan oldu. Sadece HDD eski. En başından beri bu sıkıntı var mı bilmiyorum, ilk yüklediğim oyun Red Dead Redemption 2 ve zaten kaplamaları Ultra'da bile çok keskin olan bir oyun olmadığı için dikkat edilmiyor. Doom'u ve Resident Evil'ı yeni yükledim ve onlarda çok bariz. RDR2'yi hala oynuyorum ve onda belli değil bu tarz birşey.

Eğer HDD kaynaklı değilse de işlemci sorunu varsa o halde işlemci hatalı demektir. Çok ısınma durumu yok bu arada, kontrol ediyorum.

Geri
Yukarı