Oyunlarda ki FPS dengesizliğini ve ekran kartında ısınmayı OC yaparak çözmek

SuiCast

Kilopat
Merhabalar basit bir teknik ile oyunlarda ki FPS'i dengelemeyi ve ekran kartı ısınmalarını OC yaparak çözmeyi öğrendim.

Bu teknikte oyun içinde haritanın farklı kısımlarında sabit FPS ile oynayabiliyoruz.

Diyelim Battlefield V oynuyorsunuz oyun grafiklerini.
50-70 FPS verecek aralığa getirip öylece bırakıyoruz.

Daha sonra FPS'i V-Sync ile 60 kitliyoruz. Bunun yanına da karta %10 OC yapıyoruz.

Kart yalnızca gerektiğinde yani 60 FPS altına indiğinde frekans yükseltiyor.

Haritada diğer kısımlarda ise otomatik bir downgrade yapmış oluyoruz.

GPU az kullanan yerlerde kart zorlanmadığı için ısınmıyor da.

Bu şekilde FPS 60 altına inmiyor fakat sistem de 60 üstünde çalışmıyor.

Sonuç: Kart ömrü uzuyor, sistem ısınmıyor, FPS dengeli olduğu için oyun zevkimiz ve reflekslerimiz daha iyi hale geliyor.

Ekleme: Bu taktiğim, daha üst sistemlerde monitörünüz ve sisteminiz ile dengeli bir biçimde kullanılarak genişletilebilir.

144Hz monitör ile e-spor oyunlar oynayanlar FPS düşüşleri yaşamazlar.

75 Hz monitör ile hikayeli oyun girenler RDR2 gibi oyunlarda sisteminizi yormazsınız.

Ekleme2: Yalnızca ekran kartının fan sesini dinleyerek gözünüz kapalı Inferno'da gezebiliyorsunuz.

Bu teknik özelleştirme imkanına sahip. 53-73FPS gibi bir aralık yaparsanız, sistem daha az yorulur.

Ben denedim ve oluyor. MSI Afterburner ile FPS, frekans ve sıcaklığı kontrol ediyorum. Oyun zevkim bu şekilde artmaya başladı. Bazen gereksiz bir ayar yüzünden sistemi yormak istemiyorum. Ufacık bir ayarı kısarak 53-73 aralığında kasamı ve elektrik faturamı da rahatlatıyorum.

Geri
Yukarı