Oyunlarda kısa süre sonra yaşanan fps düşmesi

Pyheta

Centipat
Daha fazla  
RAM
16GB DDR4 CL15 3200MHZ
Ekran kartı
RX6600XT
Anakart
GIGABYTE H410M S2H
İşlemci
i5 10400f
Merhaba dostlar;

Bazı oyunlarda özellikle Forza Horizon 5 ve Dying Light 2 de oyunun açılışından itibaren zamanla saçma bir FPS düşüşü söz konusu. Açıldıklarında 120+ üstü FPS alıyorum ancak 10 dakika sonra 100 civarına yaklaşık 20 dakika sonra ise 25 FPS'lere düşüyor ve oynanmaz hale geliyor. Araştırdım ancak bir sonuç elde edemedim. Basit yöntemlerin hepsini denedim güç ayarları vs kart ve işlemci sıcaklıkları da gayet yerinde 55 65 arası derecelerde çalışıyor bakımlar da tamam. Dün format attım belki çözülür diye ancak tekrar yüklediğimde oyunları hiçbir fark olmadığını gördüm. İki oyunda M.2'ye kurulu olmasına rağmen bu şekildeler. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun esnasında arka planda büyük boyurlu bir program var mı? Ve topladığın PC 2.elmi yoksa sıfırmı. Bazı ekran kartlarında çok kullanımdan dolaylı düzgün performans göstermiyor. Bir de youn esnasında CPU ve GPU kullanımı yüz % kaç?

Merhaba dostlar;

Bazı oyunlarda özellikle Forza Horizon 5 ve Dying Light 2 de oyunun açılışından itibaren zamanla saçma bir FPS düşüşü söz konusu. Açıldıklarında 120+ üstü FPS alıyorum ancak 10 dakika sonra 100 civarına yaklaşık 20 dakika sonra ise 25 FPS'lere düşüyor ve oynanmaz hale geliyor. Araştırdım ancak bir sonuç elde edemedim. Basit yöntemlerin hepsini denedim güç ayarları vs kart ve işlemci sıcaklıkları da gayet yerinde 55 65 arası derecelerde çalışıyor bakımlar da tamam. Dün format attım belki çözülür diye ancak tekrar yüklediğimde oyunları hiçbir fark olmadığını gördüm. İki oyunda M.2'ye kurulu olmasına rağmen bu şekildeler. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bazı durumlarda daz boğazdan dolayı FPS düşüklükleri olabilir. Söylediğinize göre sıcaklık değerleri gayet normal.

Son düzenleme:
Isı söz konusu olabilir. CPU ve GPU görebilirsiniz fakat RAM veya PSU'yu ne durumda acaba? Isınan her birim kendini korumak için güç kaybına yol açar. PSU kaç yıllık ve marka, model yazar mısın?

Oyun esnasında arka planda büyük boyurlu bir program var mı? Ve topladığın PC 2.elmi yoksa sıfırmı. Bazı ekran kartlarında çok kullanımdan dolaylı düzgün performans göstermiyor. Bir de youn esnasında CPU ve GPU kullanımı yüz % kaç?

Bazı durumlarda daz boğazdan dolayı FPS düşüklükleri olabilir. Söylediğinize göre sıcaklık değerleri gayet normal.
Sistem sıfır, yani tam güncel bir sistem değil ama gayet yeterli. Özellikle de bu oyunlar için. Zaten daha önceden böyle bir problem yoktu yeni oldu bu olay. Herhangi bir darboğaz da yok bu arada.

Isı söz konusu olabilir. CPU ve GPU görebilirsiniz fakat RAM veya PSU'yu ne durumda acaba? Isınan her birim kendini korumak için güç kaybına yol açar. PSU kaç yıllık ve marka, model yazar mısın?
FSP marka psu kullanıyorum 550w 80+ bronze bir psu zaten gayet yeterli psu diğer parçalara göre daha yeni 2022 kasımda almıştım dediğim gibi son 2 3 gündür olan bir problem daha önceden yaşamadım

Arka planda çalışan programlar fazla mı?
Hayır, zaten gerekli olanlar hariç geri kalan programların hiçbiri açık değil cloud vs.

İnternetten indirdiğin bir dosyadan kaynaklı virüs olabilir mi, arka planda yüksek bir işlem yapar ama gözükmez.
Sanırım, tek bir şey beni şüphe ediyorum zaten o da jDownloader adında bir program indirmiştim ailecek tv'den film izliyoruz, o programdan film indirip usb içerisine attım. Zaten o günden itibaren yaşanıyor bu saçmalık. Kaspersky kullanıyorum tarama yapmıştım ancak zararlı bir şey bulamamıştı o da.

Size önerim ilk önce Kaspersky ile tam tarama özelliği ile tarama yapmak, sonra Malwarebytes ile tarama yapmak ve en son Hitman Pro ile tarama yapmak bu üç virüs kombosu ile her şey ortaya çıkar.

Geri
Yukarı