Oyunlarda oluşan ekran titremesi

eneserdogan

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Laptop'um var ve yaklaşık 1 aydır aniden oyun oynarken ekranımda oluşan titremelerle boğuşuyordum. Dün fırsatım oldu ve 1-2 tane bilgisayarcı gezdim. Gittiğim ilk bilgisayarcı, sorunun ekran kartından olduğunu fakat bilgisayarımın ekranı çok acemice yapıştırılmış olduğundan açarsa kırılacağını söyledi. 4-5 ay önce de monitörün içi görünüyordu, ucube bir bilgisayarcı bildiğiniz yapıştırdı. İkinci bilgisayarcıya gittiğim de ise bilgisayarımın hiçbir şeyinin olmadığını, format atarsa düzeleceğini söyledi. Tamam dedim, bıraktım. Ertesi gün bilgisayarı aldığımda normal sörf ederken bile oluşan titremeler gitmişti. Lakin şimdi bir oyun açtım ve oyunda olan titremenin devam ettiğini gördüm. Ekran kartından olduğunu düşünüyorum, yalnız gittiğim ilk bilgisayarcı açarsa kırılacağını söyledi. Yapıştırılmış bir ekran açarsa kırılır mı sizce? Bir de tavsiyesi veya yorumu olanlar yazarsa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Sistem:
  • İşlemci: Intel i5 7200U
  • RAM: 8 GB
  • Ekran kartı: 930MX
Ek olarak sadece Syndicate'de olmuyor. GTA 4 ve ETS 2'yi de denedim. Sorun aynı şekilde devam ediyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200416-232708.jpg
    Screenshot_20200416-232708.jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 2.289
  • Screenshot_20200416-232737.jpg
    Screenshot_20200416-232737.jpg
    111,9 KB · Görüntüleme: 2.101
  • Screenshot_20200416-232832.jpg
    Screenshot_20200416-232832.jpg
    86,6 KB · Görüntüleme: 1.808
  • Screenshot_20200416-232657.jpg
    Screenshot_20200416-232657.jpg
    112 KB · Görüntüleme: 2.067
Son düzenleme:
Titreme tam anlaşılmıyor resimlerden. Bir çizgi gibi bir şey mi geçiyor yoksa bütün ekran mı titriyor? Çizgi gibi bir şey geçiyorsa ekran yırtılması olabilir. Onun çözümü kolay Sync teknolojilerinden birini aktif hale getirerek yırtılmayı önleyebilirsiniz. Eğer ekranın hepsi titriyorsa muhtelemen ekran kartından kaynaklıdır.

Titreme tam anlaşılmıyor resimlerden. Bir çizgi gibi bir şey mi geçiyor yoksa bütün ekran mı titriyor? Çizgi gibi bir şey geçiyorsa ekran yırtılması olabilir. Onun çözümü kolay Sync teknolojilerinden birini aktif hale getirerek yırtılmayı önleyebilirsiniz. Eğer ekranın hepsi titriyorsa muhtelemen ekran kartından kaynaklıdır.
Ekranın hepsinde bir titreme söz konusu.
Ek olarak diğer forumlarda sorunun oyundan kaynaklı olduğunu söylediler. Olabilir mi sizce böyle bir sorun?

Ekranın hepsinde bir titreme söz konusu.

Ek olarak diğer forumlarda sorunun oyundan kaynaklı olduğunu söylediler. Olabilir mi sizce böyle bir sorun?

Eğer sadece belli başlı oyunlarda oluyorsa evet, birkaç oyun daha deneyin. Sadece GTA 4 ETS 2'de oluyorsa sorun oyunlardadır. Diğer denediğiniz oyunlarda da olursa ekran kartından olan bir sorun olabilir. Kartınızın sürücüsü güncel mi? Bilgisayarınızda güncel olmayan her şeyi güncelleyin yine sorun devam ediyorsa ekran kartınızın sürücüsünü birkaç sürüm geri çekersiniz. Ek olarak bilgisayarı aldığınızdan beri mi bu sorun var yoksa yeni mi olmaya başladı? Eğer yeni olmaya başladıysa ve yakın zamanda ekran kartınızı güncellediyseniz yeni sürümden kaynaklı bir sorun olabilir. Bu durumda ekran kartı sürücünüzü güncellemeden önceki sürüme geri çekmek işinize yarayabilir.

Programın adı nedir?

Eğer sadece belli başlı oyunlarda oluyorsa evet, birkaç oyun daha deneyin. Sadece GTA 4 ETS 2'de oluyorsa sorun oyunlardadır. Diğer denediğiniz oyunlarda da olursa ekran kartından olan bir sorun olabilir. Kartınızın sürücüsü güncel mi? Bilgisayarınızda güncel olmayan her şeyi güncelleyin yine sorun devam ediyorsa ekran kartınızın sürücüsünü birkaç sürüm geri çekersiniz. Ek olarak bilgisayarı aldığınızdan beri mi bu sorun var yoksa yeni mi olmaya başladı? Eğer yeni olmaya başladıysa ve yakın zamanda ekran kartınızı güncellediyseniz yeni sürümden kaynaklı bir sorun olabilir. Bu durumda ekran kartı sürücünüzü güncellemeden önceki sürüme geri çekmek işinize yarayabilir.
Yok, bilgisayarı aldığımdan beri yoktu bu sorun. Syndicate oynarken aniden başladı. Ekran kartı sürücüm güncel ama birkaç sürüm geriye çekmeyi hiç denemedim. Teşekkür ederim dostum, önerilerin için.

Programın adı nedir?

Bu videoda FreeSync anlatılıyor:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Oyun içi ayarlarda ise v-Sync var açarsanız 60 FPS'e sabitleyip yırtılmaları engeller. Ama FreeSync ve G-SYNC teknolojileri 60 FPS'e sabitlemeden yırtılma önler. FreeSync açmak için monitörünüzün FreeSync destekli ve ekran kartınızın AMD olması gerekmektedir. G-SYNC için ise yine monitörünüz G-SYNC uyumlu ve ekran kartınızın NVIDIA olması gerekmektedir. Ve v-Sync oyuna hafif bir takılma hissi verir. Bu yüzden FreeSync ve G-SYNC yırtılmayı takılma hissi vermeden engellediği için oldukça önemli birer teknolojidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı