Çözüldü Oyunlarda pikselleşmeler olması

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 42
  • Görüntüleme 8B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
42
Tüm ayarları açıp kapattım fakat değişmedi. Saçlarda görüntü rahatsız ediyor, bu yazılımsal bir sorun mu yoksa donanımsal mı? Biraz araştırdığımda NVIDIA, AMD fark etmeden yaygın bir şikayet olduğunu gördüm. Genel görüntüde bir sorun yok ama saçlarda ve bazı uzak noktalarda pikselleşme hissediliyor.

Cyberpunk 2077;
Screenshot_1.png

Bu NieR:Automata BECOME AS GODS ile benim çektiğim video karakterin saçındaki pikselleşmeyi görebilirsiniz 00:14'ten itibaren;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da bir başkasının kaydettiği video. AA, AO açıp kapatmasına rağmen saçları hep düzgün görünüyor karakterlerin;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@PanzerTR hala buralarda mı bilmiyorum ama onun da başına gelmişti.

Çözüm
Ben de geçen bu konuyu arıyordum başkasına göstermek için mesaj gelince buldum. Neyse sonra ne oldu ne bitti diye okuyacaklar için ekleyeyim.

5500 XT ile ne yaparsam yapayım (sürücü, oyun içi ayar, Radeon içi ayar) hiçbir şey değişmedi. 6600 XT alınca hepsi gitti. Karttan karta da değişebilen bir olay. Ayarlar çözmüyorsa çok fazla kurcalamaya gerek yok.
Fotoğraf %400 yaklaştırıldığı için böyle ama normal halindeyken dikkat edince de belli oluyor. MSAA açınca ise düzeliyor. Yani normaldir sadece FXAA ile diyeceğim ama ben bu oyunu 1050 TI ile High-Very High arası oynarken bunları fark etmiyordum.
Enteresan bir sorun. RX 580 kullanıyordum, onda bu sorun vardı. Şimdi 1660 kullanıyorum, yine aynı sorun.

Ben de Red Dead Redemption 2'de aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Ekran kartı sürücüsünü güncelledikten sonra biraz olsun düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT 3D ile test ettiniz mi kartı? Çok garip bir problem gerçekten, sizde sanırsam sadece saçlarda, çimlerde oluyor. Ben de ise hemen hemen tüm oyunlarda dokularda, noktalaşmalar mevcut. Bunun gibi mesela. Bu fotoğrafı sadece FXAA açıkken ve her şey Ultra'dayken çekmiştim. GTA 5 sizde de böyle mi? Eki Görüntüle 1123508

OCCT 3D testini 5 dakika yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. Yalnız bu ne acayip bir testmiş bağlantı yeri alev aldı resmen. Fanlar da helikopter oldu. Cyberpunk 2077'de bile 80 derece bağlantı yeri, fanlar da 1100 RPM ancak oluyordu.

Screenshot_2.png

OCCT 3D testini 5 dakika yaptım herhangi bir sorun çıkmadı. Yalnız bu ne acayip bir testmiş bağlantı yeri alev aldı resmen. Fanlar da helikopter oldu. Cyberpunk 2077'de bile 80 derece bağlantı yeri, fanlar da 1100 RPM ancak oluyordu.

Eki Görüntüle 1123533
Kartı maximum seviyede gereksiz zorluyor bu testler. Siz olabilecek en kötü senaryoyu görüyorsunuz. Bu sıcak havalarda gayet normal değerler.
Ekran görüntüsü yollama imkanınız var mı?
1660 kartımdan 1080p, ultra ayarlardaki görüntülerim;
Grand Theft Auto V Screenshot 2021.08.02 - 12.09.12.100.png
Grand Theft Auto V Screenshot 2021.08.02 - 12.10.44.91.png
Ekran görüntüsü 2021-08-02 121257.jpg

Son düzenleme:
Kartı maximum seviyede gereksiz zorluyor bu testler. Siz olabilecek en kötü senaryoyu görüyorsunuz. Bu sıcak havalarda gayet normal değerler.

1660 kartımdan 1080p, ultra ayarlardaki görüntülerim;
Eki Görüntüle 1125764Eki Görüntüle 1125763Eki Görüntüle 1125762
MSAA açık halde mi bu? Bazı arkadaşlar tırtıklanmalar, "Jaggies"'ten bahsediyordu. Bazıları bu problemi saçlarda, ve çimenlerde yaşıyor ben de ise karakterin 5 metre ötesindeki her şey de piksellik var. Hele hele açık dünya oyunlarda felaket gibi, hani LOD diyorlar ya, bir dokunun tam renderlanma mesafesi, işte 1cm dibine girmediğim sürece renderlanmıyor, her tarafı tırtık tırtık, pikselimsi oluyor. 4K DSR açınca bir nebze düzeliyor ama her oyunu 4K'da çalıştırmakta mümkün değil. Ekran kartını garantiye yollayıp değişim almasına rağmen problemi çözemeyen arkadaş var forumda, aşırı garip. @Recep Baltaş gibi insanların bu tür problemlere de bakması lazım.

Son düzenleme:
MSAA açık halde mi bu? Bazı arkadaşlar tırtıklanmalar, "Jaggies"'ten bahsediyordu. Bazıları bu problemi saçlarda, ve çimenlerde yaşıyor ben de ise karakterin 5 metre ötesindeki her şey de piksellik var. Hele hele açık dünya oyunlarda felaket gibi, hani LOD diyorlar ya, bir dokunun tam renderlanma mesafesi, işte 1cm dibine girmediğim sürece renderlanmıyor, her tarafı tırtık tırtık, pikselimsi oluyor. 4K DSR açınca bir nebze düzeliyor ama her oyunu 4K'da çalıştırmakta mümkün değil. Ekran kartını garantiye yollayıp değişim almasına rağmen problemi çözemeyen arkadaş var forumda, aşırı garip. @Recep Baltaş gibi insanların bu tür problemlere de bakması lazım.
Hocam MSAA kapalı, FXAA 16x, ultra ayarlarda çektim görüntüleri.

Eki Görüntüle 1123533
Konu eskiymiş fakat bende de aynı problem var. Tüm oyunlarda saçlar ve çimenler berbat. Çözebildiniz mi ya da azaltabildiniz mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı