Oyunlarda reset etme sorunu

ATADEVRIMM

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarda oyun oynar iken reset atma problemi ile karşı karşıyayım. Bazı oyunlarda reset atıyor bazılarında atmıyor.
Sistemi zorlamayan oyunlarda çok zor reset atıyor. Fakat sistemimi zorlayacak ya da sistemi normal şekilde aktif kullanacak oyunlarda reset sorunu yaşıyorum.
Olay günlüğüne baktığımda kernel Power 41 olarak gözüküyor.

Biraz araştırdığımda OCCT programı ile test yapabileceğimi öğrendim ve ufak bir test gerçekleştirdim.
3D ve VRAM ayarını seçip (farklı bir ayar yapmadan) testi başlattım yaklaşık 10 dakika boyunca sorunsuz test yaptı herhangi bir reset problemi yaşamadım.
Power testine soktuğumda ise 3 dakikada reset attı.

İnternette biraz araştırdığımda bu test sonuçlarına göre Power'ım değiştir beni diyor gibi bir sonuç çıkıyor.
Konu hakkında beni biraz olsun aydınlatabilecek biri var mıdır? Bu sonuçlara göre Power mı değiştirmem gerekiyor yoksa farklı testler yapmam gerekiyor mu?
OCCT programınıda daha önce kullanmadığım ve kullanmasını tam bilmediğim için 1er kere teste soktum sadece ürünleri yormamak ya da zarar vermemek adına.
Sistem özelliklerim;
AMD ryzen 5 2600
Nvdia GTX 1660 Super
Gigabyte B450M
16 gb DDR4 RAM
240gb SSD + 500 gb HDD
Corsair VS650 Power

Son düzenleme:
Güç yetiyor bence. SSD sağlığı ne durumda ve bad sector var mı?
SSD sağlam. Bilgisayarı normal kullanımlarda hiç reset atmıyor. Sadece oyunlarda reset atıyor.
Mesela rage 2 oyununda full grafiklere alınca resetleyip ortaya alınca resetlemiyor.
GTA5 ultra alınca resetliyor orta alınca resetlemiyor.
Subnautica full grafik alınca resetliyor ortaya alınca resetlemiyor. vs vs vs
Birçok oyunda bu durum söz konusu malesef.
ekran kartımı yeni aldım sorun olacağını sanmıyorum fakat power eski.
Testlerde de ekran kartını teste sokunca %98-%99larda yük bindiği halde resetlemiyor. Powerı teste sokunca 3 dakika demedi :D

Power yük altında sapıtıyor mu diye düşünüyorum

İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkların hangi değerlerde? BIOS üzerinden CBP kapatıp el ile kendi GHz'sini gir.
ikiside normal değerlerde ısınmadan yana herhangi bir problemim yok. Ekran kartı 60ın üzerine çıkmıyor bile yüklenmeye rağmen cpu'da o şekilde.
Zaten reset anında yan kapak açık olduğu için hem ekran kartına hem işlemci soketine dokunabiliyorum ılık sayılacak düzeyde oluyor. Isından reset imkansız

CCTP testi yapıyorum şuan
Ekran kartı %98 kullanımda 65 Derecede CPU 45-55 derece arasında.
10 DK'dır reset atmadı.
Normal reset tuşuna bastığında ne oluyorsa aynısı oluyor.

Çözebildiysen nasıl çözdün dostum? Bende aynı sorunu yaşıyorum.

2 HDD kullanıyorum dostum 240 SSD +500 HDD
HDD'yi söktüğümde reset sorunu azaldı. Hatta Horizon Zero Dawn yükledim en yüksek ayarlarda % 90 kullanımda bile sadece 1 kere resetledi.
Tahminim hala Power sorunu olduğu yönünde.
Şimdilik tek SSD kullanıyorum HDD lazım olursa anlık kullanım yapıp çıkarıyorum tekrar.
Tahminim hala Power'ın sıkıntılı olduğu yönünde HDD eklendiğinde ekstra güç biniyor Power'da destekleyemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı