Oyunlarda ses kesikli geliyor

İşletim sistemi
Windows 10

stillwerise44

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Steam'den F1 2020 alacaktım ama i5 6200U GeForce 940M 8 GB RAM içeren bilgisayarımda oynayabileceğimden emin değildim. Steam kütüphanesinde F1 2018 bulunan bir arkadaşımdan ödünç alıp denemek istedim. Grafik olarak her şey en düşük olarak akıcı FPS alabiliyorum ama motor sesi kesikli geliyor ve takdir edersiniz ki bu F1 gibi bir oyun serisinde çok sinir bozucu ki aynı sorunu ortalama üstü grafik isteyen her oyunda yaşıyorum; en basitinden Watch Dogs. Özellikle yarış simülasyonlarında (Aynısı Need for Speed Heat'te de olmuştu.) dikkat çeken bu sorun bu yaz 4. yılını doldurmuş bilgisayarımın günden güne fan sesinden anladığım gibi kullanırken gördüğüm üzere de aşırı yavaşladı. Öyle ki Zoom, Microsoft Teams gibi programlarda, Football Manager 2020 gibi çok az grafik isteyen bir oyunda bile kendini çok zorluyor. Eğer F1 2020 satın alırsam bu sorun yine ortaya çıkar mı, çıkarsa bir çözümü olur mu yoksa artık bir ayağı çukurda olan bilgisayarımdan dolayı mı ben bu sorunu yaşıyorum? Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

Son düzenleme:
İşlemciyle ilgili bir sorun olabilir. Laptop şarza takılıyken yapıyor mu? İşlemci sıcaklığı normal mi, GHz düşürüyor mu?
Windows'unuz, driverler ve BIOS'unuz güncel mi?

aslında sistemin çok iyi.Neden olmuş hiçbir fikrim yok
Bilmiyorum hocam haklısınız müthiş olmasa da 2016 yazında aldığımda her oyunu açabilecek kapasitedeydi ama gün geçtikçe performansı düşüyor. 2019da medium'da oynadığım oyunu geçen ay FPS yüzünden oynayamadım.
İşlemciyle ilgili bir sorun olabilir. Laptop şarza takılıyken yapıyor mu? İşlemci sıcaklığı normal mi, GHz düşürüyor mu?
Laptopu her zaman şarja takılı kullanıyorum şarj dışı pil koruma modu gibi bir şeye alıyor olmalı kendini çok büyük performans düşüşü oluyor. İşlemci sıcaklığına bakmak aklıma gelmedi ama MSI Afterburner'dan GPU sıcaklık verisi de alamıyorum yine ilk günden beri. İşlemci kaynaklı olabilir dediğiniz gibi.

Hocam işlemcinizden kaynaklı sorun oluyor olabilir. Yüksek FPS almak için ayarları düşürürseniz işlemciye yük bindirmiş olursunuz. Sorun yaşadığınız oyunlar da ayarları bir miktar yükselterek işlemciyi rahatlatmanız durumu çözebilir. Ben i5-6402P ile R6'da 144 FPS almak için ayarları düşürdüğüm zaman işlemci kullanımı %100'e ulaşıyor ve arkadaşlarım Discord'dan sesimi duymuyorlar.

Alalı 4 yıl olmuş, termal macun değişimi ve temizlik yaptınız mı hiç?

Bilmiyorum hocam haklısınız müthiş olmasa da 2016 yazında aldığımda her oyunu açabilecek kapasitedeydi ama gün geçtikçe performansı düşüyor. 2019'da Medium'da oynadığım oyunu geçen ay FPS yüzünden oynayamadım.

Laptopu her zaman şarja takılı kullanıyorum şarj dışı pil koruma modu gibi bir şeye alıyor olmalı kendini çok büyük performans düşüşü oluyor. İşlemci sıcaklığına bakmak aklıma gelmedi ama MSI Afterburner'dan GPU sıcaklık verisi de alamıyorum yine ilk günden beri. İşlemci kaynaklı olabilir dediğiniz gibi.

Büyük bir ihtimal işlemcidendir.
HWiNFO ile voltajı ve sıcaklığı görünteleyebilirsiniz.
Eğer CPU 95 dereceyi görüyorsa kendini soğutmak için GHz ve voltaj düşürecektir ve bu büyük bir problem.

Büyük bir ihtimal işlemcidendir.
HWiNFO ile voltajı ve sıcaklığı görünteleyebilirsiniz.
Eğer CPU 95 dereceyi görüyorsa kendini soğutmak için GHz ve voltaj düşürecektir ve bu büyük bir problem.
İşlemcinin sıcaklığı şuan sadece Chrome kullanırken 54 derece.
Hocam işlemcinizden kaynaklı sorun oluyor olabilir. Yüksek FPS almak için ayarları düşürürseniz işlemciye yük bindirmiş olursunuz. Sorun yaşadığınız oyunlar da ayarları bir miktar yükselterek işlemciyi rahatlatmanız durumu çözebilir. Ben i5-6402P ile R6'da 144 FPS almak için ayarları düşürdüğüm zaman işlemci kullanımı %100'e ulaşıyor ve arkadaşlarım Discord'dan sesimi duymuyorlar.

Alalı 4 yıl olmuş, termal macun değişimi ve temizlik yaptınız mı hiç?
Herhangi bir temizlik veya macun değişimi yapılmadı ondan da olabilir. 2010'dan 2016'ya kadar kullandığımız Acer Aspire 5742G modelini de bu sebepten kaybetmiştik. Oyun oynarken bilgisayar 90-100 dereceleri görüp kendini kapatıyordu. Biz evimizde kendi kendimize termal macun değişimi yapmaya çalışmıştık ama becerememiştik. Sonrasında bilgisayar normal kullanımda da o dereceleri görüp kapanmaya başlamıştı. Açıkçası ne yalan söyleyeyim bilgisayarcılara da güvenmiyorum. Servise göndersek de evdeki tek bilgisayar bu bilgisayar, evde online eğitim için 3 kişiye bilgisayar lazım. Ne yapsam bilemiyorum.

İşlemcinin sıcaklığı şu an sadece Chrome kullanırken 54 derece.

Herhangi bir temizlik veya macun değişimi yapılmadı ondan da olabilir. 2010'dan 2016'ya kadar kullandığımız Acer Aspire 5742G modelini de bu sebepten kaybetmiştik. Oyun oynarken bilgisayar 90-100 dereceleri görüp kendini kapatıyordu. Biz evimizde kendi kendimize termal macun değişimi yapmaya çalışmıştık ama becerememiştik. Sonrasında bilgisayar normal kullanımda da o dereceleri görüp kapanmaya başlamıştı. Açıkçası ne yalan söyleyeyim bilgisayarcılara da güvenmiyorum. Servise göndersek de evdeki tek bilgisayar bu bilgisayar, evde Online eğitim için 3 kişiye bilgisayar lazım. Ne yapsam bilemiyorum.

Mutlaka güzel bir bilgisayarcı vardır. HWiNFO'yu arkada açık bırakın oyuna girin. Ardından 10-15 dk sonra Max CPU sıcaklığını söyler misiniz?

Mutlaka güzel bir bilgisayarcı vardır. HWiNFO'yu arkada açık bırakın oyuna girin. Ardından 10-15 dk sonra Max CPU sıcaklığını söyler misiniz?
Gecikme için özür dilerim. Dediğiniz gibi yaptım. Oyun içi menülerde, yarış öncesi grafiklerde veya yarış sonrası grafiklerde hiçbir problem yok ama yarış başladığı andan itibaren ses iğrenç bir hal alıyor. Yarış ilk başladığında sesten hiçbir şey anlaşılmıyordu ama halen bir şey anlaşılmadıysa da gittikçe iyileşmeye başladı. 4. turda kaza yaptım ve ana menüsüne döndüm. Oyunu kapatmadan sıcaklık değerlerine baktım ve baktığımda şok oldum çünkü anlık sıcaklık 88, maksimum 93, 97 hatta 100 derecelik bir ölçüm yazıyordu. Bu tür bir sıcaklıkta çalışabilmesi bile mucizeymiş makinenin. Dediğiniz gibi muhtemelen işlemci kaynaklı çünkü ekran kartında 58-68 arası bir değer yazıyordu çok emin değilim tam bakamadım. Ne yapabilirim çözmek için?

Çözmek için güvenilir bir bilgisayarcıdan laptop temizliği ve termal macun değişimi lazım. Termal macun kaliteli olmalı aksi taktirde sonuç değişmeyecektir. Bunlar mutlaka yapılmalı ve etkisi olacaktır. Sonuç hala değişmediyse soğutucu almalısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı