Oyunlarda tearing nasıl düzeltilir?

Yusuf Serdar28

Hectopat
Daha fazla  
Ben oyun oynarken (neredeyse tüm oyunlarda) tearing ile karşılaşıyorum. Bunun bir çözümü var mıdır? Monitörüm 75Hz ve G-Sync mevcut değil. V-Sync'da açmak istemiyorum FPS'i fazla düşürdüğü için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çizilen karelerin üst sınırını monitör HZ'ine denk veya düşük seçersen tearing (yırtılma) ortadan kalkar. Bu yöntemler bir miktar gecikme yapar ama en az gecikmeden çok gecikmeye kadar sıralayayım.
1- Varsa oyunun ayarlarında maksimum kare hızını sınırlamak
2- Ekran kartı yazılımından sınırlamak
3- Riva Tuner gibi yazılımlarla sınırlamak.
4- Ekran kartı yazılımında Smart Sync, Fast Sync gibi Vsync'in gelişmiş versiyonlarını aktif etmek.
5- Vsync.
Bilgi:
Gelen FPS monitör HZ'nin üstünde ise tearing (yırtılma) olur.
Gelen FPS monitör HZ'nin altında olursa stutering (takılma) olur.
Gsync ve Freesync takılmaya önlemdir, yırtılmaya değil. Bunlar maksimum kare hızını sınırlamaz veya FPS'i sabitlemez.
Bu teknolojiler gelen FPS ne ise ona göre monitörün HZ değerini değiştirir. 93 FPS için 93 HZ, 119 FPS için 119 HZ gibi. Böylece Takılma olmamış olur.

Ben oyun oynarken (neredeyse tüm oyunlarda) tearing ile karşılaşıyorum. Bunun bir çözümü var mıdır? Monitörüm 75Hz ve G-Sync mevcut değil. V-Sync'da açmak istemiyorum FPS'i fazla düşürdüğü için.

Maalesef bende de 75 Hz monitör var maalesef V-Sync açmak zorundasınız zaten 75 Hz üstü siz hissetmiyorsunuz.

Geri
Yukarı