Oyunlarda Türkçe dil desteği

Dr.Aequitas

Dostum bunun ülkemizi tanımaları olarak düşünmen ve change.org gibi siteler yardımıyla sorunu halledebileceğimizi düşünmen bence yanlış. 2 tane örnek vermek istiyorum zamanında GTA 5 çıkmadan önce oyunun türkçe olması için oldukça büyük bir anket yaptılar ve GTA serisini seven büyük bir kitle katıldı sonuç kabul olmadı yani anketle olacak olsa GTA 5 te görürdük diye düşünyorum şimdi imza kampanyası falan yapsan bile o zaman ki ankette bulunan kişilerden fazlasını toplayabileceğini sanmam. Diğer örneğim ise Mount And Blade : Warband olacak bu oyunun yapımcıları Türk olmasına karşı oyunu Türkçe yapmadılar oyun direk ingilizce olarak yapıldı. Oyun çıktıktan bir süre sonra kendiler patch ile Türkçe dil desteği getirdiler ama çok da uğraşılmamış bir destekti cümleler devrik çevrilmişti gibi gibi... Yani adamlar Dünya'ya açılmak istediler ve oyunu direk İngilizce olarak yaptılar. Bizim kendi yapımcımız bile oyunu direk Türkçe üretmezken sen bunu büyük firmalardan beklememelisin. Bana kalırsa Türkçe dil desteği mobil sektörden başlamalı yani koşmadan önce emeklemek gerekiyor. Firmaların açıklama kısmına gelirsek gayet basit korsan kullanımın orjinal kullanımdan çok önde olması ki haklı bir gerekçe tekrar diyorum bakın yılbaşı geliyor Steam'de bir çok büyük indirim olacak sadece 15 TL'ye 6-7 tane güzel keyifli oyun alınır hatta isterseniz kanıtlarım da ama yine bu oyunları satın almak yerine korsan kullanacaklar. İş ticarete bindiğinde kimse kimseyi tanımamazlık yapmaz firmalar bakıyor Türkiye diye bir ülke var bizim için potansiyel müşteri olma ihtimalleri ne diyerek eğer bunun cevabını bir gün pazar payımızın %5'i %10'u olarak bulurlarsa Türkçe destek ekleyip bu yüzdeyi arttırmak için çalışırlar ama bu olmadan önce Türkçe içerik beklemek ve gelmediği için yapımcılara kızmak doğru değil.

Dr.Aequitas

Dostum bunun ülkemizi tanımaları olarak düşünmen ve change.org gibi siteler yardımıyla sorunu halledebileceğimizi düşünmen bence yanlış. 2 tane örnek vermek istiyorum zamanında GTA 5 çıkmadan önce oyunun türkçe olması için oldukça büyük bir anket yaptılar ve GTA serisini seven büyük bir kitle katıldı sonuç kabul olmadı yani anketle olacak olsa GTA 5 te görürdük diye düşünyorum şimdi imza kampanyası falan yapsan bile o zaman ki ankette bulunan kişilerden fazlasını toplayabileceğini sanmam. Diğer örneğim ise Mount And Blade : Warband olacak bu oyunun yapımcıları Türk olmasına karşı oyunu Türkçe yapmadılar oyun direk ingilizce olarak yapıldı. Oyun çıktıktan bir süre sonra kendiler patch ile Türkçe dil desteği getirdiler ama çok da uğraşılmamış bir destekti cümleler devrik çevrilmişti gibi gibi... Yani adamlar Dünya'ya açılmak istediler ve oyunu direk İngilizce olarak yaptılar. Bizim kendi yapımcımız bile oyunu direk Türkçe üretmezken sen bunu büyük firmalardan beklememelisin. Bana kalırsa Türkçe dil desteği mobil sektörden başlamalı yani koşmadan önce emeklemek gerekiyor. Firmaların açıklama kısmına gelirsek gayet basit korsan kullanımın orjinal kullanımdan çok önde olması ki haklı bir gerekçe tekrar diyorum bakın yılbaşı geliyor Steam'de bir çok büyük indirim olacak sadece 15 TL'ye 6-7 tane güzel keyifli oyun alınır hatta isterseniz kanıtlarım da ama yine bu oyunları satın almak yerine korsan kullanacaklar. İş ticarete bindiğinde kimse kimseyi tanımamazlık yapmaz firmalar bakıyor Türkiye diye bir ülke var bizim için potansiyel müşteri olma ihtimalleri ne diyerek eğer bunun cevabını bir gün pazar payımızın %5'i %10'u olarak bulurlarsa Türkçe destek ekleyip bu yüzdeyi arttırmak için çalışırlar ama bu olmadan önce Türkçe içerik beklemek ve gelmediği için yapımcılara kızmak doğru değil.
Türkiye AAA oyunların ancak %1-%3 arası pazar payını oluşturduğu için destek gelmemesi de normal tabi.

Şöyle bir şey var: G2A'dan veya, ülkemiz dışındaki (Playstore, Voidu vb.) yasal kod satan sitelerin satışları direkt olarak o ülkeye yansıyor. Mesela, G2A Rus ise, sattığı kodlar Rusya'nın lehine gözüküyor. Yapımcılar '''G2A'dan kaç Türk oyun almış?'' diye bakmıyorlar. Bizim istediğimiz, yapımcıların ''Türkler oyuna para verir miydi?'' algısını kırmak.
Ama olmuyor olmuyor. Çünkü, onlar bizi umursamıyor. Oyungezer ekibinden bir yazar söylemişti. CDPR, Sony gibi firmalar dışında, büyük oyun firmaları Türkiye'yle muhatap olmuyorlar.:confused:
Birde, Aral Game, Steam fiyat politikasına karıştığı için, dijital oyunları kutulu fiyatına alıyoruz.:kararsız:
Son olarak: Yeni çıkacak AC:Syndicate oyununda Fince altyazı desteği var ama, Türkçe yok. Üstelik Finlandiya 6-7 Milyon Nüfüsa sahip bir ülke iken, biz 78 Milyonuz.
Ve bu nüfusun içinde 23 Milyon oyun oynayan kişi varmış. Ama Türkçe yok. Neden?o_O
Bu kadar potansiyel pazar payı olan ülkede neden bir şey yapmıyorlar ve, yapılmaya çalışılan şeyleri engelliyorlar?(n)

Son düzenleme:
Tartışarak sonucuna ulaşabileceğimiz konulardan değil bu herkesin kabul ettiğin bir görüş var korsan kullanımın fazla olması bu sorunun çözülmesi de çevreyi bilinçlendirmekten geçiyor orjinal oyun kullanmayı bir çok insan kerizlik olarak adlandırılıyor kırılması gereken algı bana kalırsa bu arkadaşımızı kardeşimizi çocuğumuzu bilinçlendirirsek bu iş düzelir benim kız kardeşim 12 yaşında ona Nindendo 3DS aldım ve oyunlarını kendi satın alıyor 3 ay boyunca para biriktiriyor 100 TL 120 TL ve bana gelip istediği oyunu söylüyor bende Amazon'dan getirtiyorum 12 yaşındaki kız çocuğuna orjinal kullanımın emek hırsızlığı yapmamanın önemini aşılıyorum ki kendisi bana bu oyunların neden bu kadar pahalı olduğunu sorduğunda ve ben ona anlayabileceği düzgün bir şekilde anlattığımda bunu kabullenmişti işi gücü olan 30 40 yaşındaki insanlara kabul ettiremiyorsun bazen.

Güzel bir şey bu. Ama, bizim cebimizi sömüren Aral Game ne olacak? Adamlar dalga geçer gibi fiyat politikası yapıyorlar. 99 Tl'lik oyunun fiyatını, 179'a çekiyorlar.
Hadi insanları bilinçlendirdik. Ama, geliri yoksa ve, ailesi oyunları gereksiz bir şey olarak görüyorsa, o zaman nasıl oynayacak?:hasta:
Bakın, bende orjinal taraftarıyım ve, destek veriyorum ama, bu o kadar sömürülüyor ki.:kararsız:Cebimizi soyan, hiçbir katkısı olmayan Aral Game ne olacak?:confused:
Herkes Skyrim diyor ama, 4 yıllık bir oyun o. Ben ilk çıktığında ucuz oyun istiyorum.
Oyunlar ülkemizde ucuz olmadığı için, ülke dışı yerlerden key alıyoruz ve, bu ülkemizin satış rakamlarına yansımıyor. Yansımayınca da, şirketler görmüyor gerçek satış rakamlarını. Valla, ben 23 Milyon oyun oynayan kişiden 20-30 bin satış rakamını inandırıcı bulmuyorum.:ekşi: Ya yalan söylüyorlar ya da, gerçek satış rakamlarını görmüyorlar.:dikkatli:
Son olarak;
Madem; Aral, Ubisoft, 2k vb. vergilerden dolayı pahalıya satıyor. O zaman nasıl olur da Tradeks The Witcher 3'ü 69 Tl, Wolfenstein:TNO 89 TL, Sony TLOS'u ilk çıktığında 129 TL'den satabiliyor?(n)

Vergi konusunda herhangi bir yorumda bulunmadım ben bilgili olmadığım konuda konuşmayı sevmem ve daha önce gelir sıkıntısı yaşayan kişinin korsan kullanmasını da yanlış görmediğimi söyledim firmalara gelirsek eğer Ubisoft EA 2K bu firmalar hangi oyun olursa olsun her zaman önce ceplerini düşünürler oyuncuları memnun etme bu firmaların yapılacak listesinde bulunmaz bulunursa da en alttadır bir çok oyunla kanıtlayabilirim itiraz edenin olacağını sanmam bu firmaların her sene çıkarttığı oyunları ne kadar kötü berbat olsalarda alıyorlar yani bu firmaların korkuları yok pazarı kaybedeceğiz diye her sene Asssasin's Creed Call Of Duty hatta Far Cry her sene 1 Assasin's Creed yapmak için adamlar resmen oyun eksik çıkartıyorlar sırf zamanında yetişsin de yapılan reklamlar boşa gitmesin herkes satın alsın diye ben duymadım bu oyunların 1-2 ay ertelendiğini hep zamanında çıksın eksik olsa da olur mantığı ile hareket ediyorlar ve karşılığında çok bir şey kaybetmiyorlar. Demeye çalıştığım şey Ubisoft 2K EA bu firmalar değil 190 TL 250 TL yede koysalar yine büyük oranda satış yapacaklar. Bu büyük firmaların korkuya ihtiyacı var eğer adamlar piyasada tutunamama korkusu yaşarlarsa daha kaliteli içerik daha ucuz fiyat gelecektir ama kendine "gamer" diyen bir çok insan çoğu zaman birbirinin kopyası olan ve buglardan geçilmeyen bu oyunlara tonla para harcıyor. Bu biraz zamanında TTNET'e benziyor rakibi olmadığı ve satış korkusu yaşamadığı için istediği fiyattan kalitesiz hizmet sunabiliyor şimdi Turkcell Süper Online'ı kurdu rekabet arttı artık az olsa daha hesaplı ve kaliteli hizmet veriyor çünkü artık satış korkusu var. Oyun üreten bu firmalara yerlerinin kalıcı olmadığını bazen hatırlatmak gerekiyor malesef.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı