Çözüldü Oyunlarda yük altında siyah ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba,

Eski sistemimden bir tek ekran kartı ve güç kaynağını yeni sisteme taşıdım. Eski sistemde arada oyunlarda özellikle Apex de bellirsiz bir süre sonra ekran siyah ekrana düşüyor sonrasında garip bir ses ile sistem resep atıyor veya kapatmamı bekliyor. Yeni sistem kurdum ve Afterburner ile takip ettim. Apex Legend da dikkatimi çeken 260 hatta 280W güç çekiyor ekran kartı. Ekran kartım ROG STRIX GeForce RTX 3070 OC Edition. Bir süre sonra siyah ekrana düşüyor ve reset atıyor. Afterburner ile Power limiti %90 çekince sıkıntı birri gibi geliyordu. Fakat geçen adın şimdi hatırlayamadım bir oyun açtım ve Power limit %90 olmasına rağmen oyun 240 - 250W ekran kartı güç çekmeye başladı ve yine siyah ekran oluştu. Burada ekran kartında mı sorun var güç kaynağında mı anlayamadım eski sistemden dediğim gibi sadece ikisi var. Bu ekran kartı bu kadar güç çekiyor mu? Ekran kartı iki ayrı 8 pin bağlı yani tek girişten vermedim elektiriği. Önceki ssitemden tek kanaldan geliyordu. Bu sefer 2 8PIN'i ayrı kablo ile çektim PSU'dan. Ekran kartı sıcaklıkları normal 60 - 63 derecede çalışıyor. İşlemcim 7700X onun sıcaklıkları da normal 60 -75 arası geziyor.

Başına gelen var mı? İnternette çok bu tür şikayet var ama konu tam net değil.

Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Ekran kartına güç verdiğiniz kablolarda, modülerse PSU tarafının soketlerinde sorun olabilir, PSU'nun kendinde de sorun olma ihtimali var, yeterli gücü veremiyor olabilir, kabloları kontrol edip, OCCT ile Power testi yapın.

Ekran kartına güç verdiğiniz kablolarda, modülerse PSU tarafının soketlerinde sorun olabilir, PSU'nun kendinde de sorun olma ihtimali var, yeterli gücü veremiyor olabilir, kabloları kontrol edip, OCCT ile Power testi yapın.

Çözüm
Akşam deneyeceğim usta teşekkürler bilgilendirme için. Dönüş yaparım umarım düzelir cansıkıncı bir durum. Son 3 4 aydır böyle.

Usta dün dediğin gibi yaptım. PSU'dan gelen diğer eski kabloyuda çıkarıp yeni ekran kartı kablosunu bağladım. PC elektriği Eaton 3s 700 Dın Akım Korumalı Priz den alıyor. Dediğin OCCT programı ile test yaptığımda akım korumalı pirzdende ses gelmeye başladı kırmızı ışık yanıp söndü sanırım çok fazla güç çektiğinden 3-4dk kadar testi yaptım sıkıntı olmasın diye PC kapanmadı ve 270 - 280W güç çekti yanlış görmediysem ekran kartı. Sonra oyuna girdim hatta kartı zorlamak için Afterburner'den Power limiti 115 çektim Apex Legend oynadım kapanmadı. Sonra Epic'den kena bridge of spirits oynadım. Bu oyunda ekran kartı 270-280W güç çekiyor. 20dk kadar oynadım siyah ekran olmadı. Deneyeceğim umarım çözülmüştür. Yoksa PSU arızalıdır değil mi? Desteğin için teşekkürler.

Son düzenleme:
Bir güç sorunu var, genelde soketlerden oluyor, bazen PSU da arızalanabiliyor, sorunu tekrar yaşarsanız, akım korumalı prizi aradan çıkarın, direkt prizden test edin.

Oda aklıma geldi üstat. Olursa öyle deneyeceğim yine olursa da olmadı PSU değişeceğim. Ekran kartı değildir diye düşünüyorum ama bir ekran kartı olsa elimde onlada deneyeceğimde yok.

Siyah ekrana düşmesi güç sorunu, yeniden başlatma yapması kartın slota tam oturmamasından da olur.

Kısaca, soket kontrol ettiniz zaten, kartın tam oturduğundan da emin olun, bu aşamada yine yaparsa, akım korumalı prizi aradan çıkarın, yine tekrarlarsa PSU denemek lazım.

3 gündür sıkıntı yok güç fazla çeksin diye Afterburner'den Power limiti %115 kullandım tik demedi. Sağ olasın üstat sorun kabloymuş.

Siyah ekrana düşmesi güç sorunu, yeniden başlatma yapması kartın slota tam oturmamasından da olur.

Kısaca, soket kontrol ettiniz zaten, kartın tam oturduğundan da emin olun, bu aşamada yine yaparsa, akım korumalı prizi aradan çıkarın, yine tekrarlarsa PSU denemek lazım.

Dün iki kere yine kapandı ama arkada ses var bekledim gitmedi ekran siyah oluyor. Ekran kartında 3 DVI var. Birincide takılı iken CTRL+alt+delete ekranında pikseller gördüm sürekli yanan. 2 DVI taktığımd sorun yok simsiyah ekran. 3. DVI denedim onda da birincide ki gibi yine pikseller var siyah ekranda. Acaba ekran kartımı bozuk. Neden olduğunu çözemiyorum canımı sıkıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı