Oyunlardaki Türk düşmanlığı

Geçen gün toplu taşımaya binmiştim. Genç ve yabancı uyruklu bir kadın bindi, gideceği yeri anlatıyordu telaşlı halde. Kadın türkçe bilmiyor. Arkadaki yobaz insanlarımız da "ooooo Afrodit'e bak" diye maymunvari sesler çıkarıyorlardı. İşlerimi halledip bu berbat toplumu ne kadar erken terketsem iyidir. Bekle beni Berlin yakında ordayım.

Ben de aynısını yazmıştım. 😫

Mezvu o değil ya. Konu tamamiyle Türk oyuncular olarak egomuz takım kaybettiğinde ana bacı söven mi dersin, moral bozan mı dersin. Başını almış gidiyor, asla sucu kendimizde aramıyoruz hele ki takım oyunu odaklı oyunlarda LoL'ü sadece 3 ay oynasanız dediğimi anlarsınız. Ben yabancı sunucuda da Türkiye sunucusunda da oynadım. Adam alamadığı koridor için 4 kişinin oyununu yalan ediyor. Kendi sunucumuzda böyleyken yabancılarla beraber oynadığımız oyunlarda ne olacaktı ki? He onlarda yok mu var ama kendimizden başlamalıyız önce eleştirmeye ve düzeltmeye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşı küçük oynamayı bilmeyen kardeşlerimiz ana bacı sövüp kendi takımını suçlayınca ister istemez bir ön yargı oluşuyor. Ön yargının oluşmaması için ülkede herkesin düzgün oyun oynaması lazım. O da mümkün değil. Bir tane trol rus geldiğinde bizde ruslara suç atıyoruz mesela.
Tabi suç atılan milletlerin çoğu da hakediyor. Kimse bu forumda çıkıp Almanlar ya da Fransızlar oyunu trollüyor diyemez bence. Birçok Alman ya da Fransız geldi oyunuma hiç trollemediler.

@GerginGörünüşlüAdam Bir Fransız'ın trollemesi de diğer bütün Fransızların trolleyeceği anlamına da gelmez. Yaşla da ilgisi yok. Ben bilgisayar oyunu oynamaya 2006-2007 yıllarında başladım, o zamandan bu yana öğrendiğim şey Türk oyuncuların çoğunluğunun her oyunda bir mızıkçılık, troll veya hile peşinde olduğuydu.

Oyunu normal bir şekilde oynuyorsun ve diyelim ki bu oyunda iyisin ancak rakibin bunu kabullenmiyor ve hile olduğunu iddia ediyor. Bu bence çok saçma bir şey. Adam daha birilerinin kendinden iyi oynayabileceğini bile kabullenemiyor. Bu kafayla zor.

@GerginGörünüşlüAdam Bir Fransız'ın trollemesi de diğer bütün Fransızların trolleyeceği anlamına da gelmez. Yaşla da ilgisi yok. Ben bilgisayar oyunu oynamaya 2006-2007 yıllarında başladım, o zamandan bu yana öğrendiğim şey Türk oyuncuların çoğunluğunun her oyunda bir mızıkçılık, troll veya hile peşinde olduğuydu.

Oyunu normal bir şekilde oynuyorsun ve diyelim ki bu oyunda iyisin ancak rakibin bunu kabullenmiyor ve hile olduğunu iddia ediyor. Bu bence çok saçma bir şey. Adam daha birilerinin kendinden iyi oynayabileceğini bile kabullenemiyor. Bu kafayla zor.
Trolleyeceği anlamına gelmez ama senin 5-6 oyununa Fransız gelip hepsi trollese Fransızlar trol oluyor dersin. Yaşla da hala ilgisi olduğunu düşünüyorum. Evet Türk oyuncuların çoğu troll hile peşinde ancak yaşı küçük olanlar daha fazla yapıyor bunu.

Toksit olduğumuz için atılabildiğimiz ortamlarda genelde atılırız. :D Bunu düşmanlık olarak görmüyorum, sadece biz biraz manyak bir milletiz. :D

Mesela ben de Arma 3 oynarken denk gelmiştim. Oynadığım serverda bir ben ve benim haricimde tanımadığım ve birlikte oynamadığım 3 kişilik bir Türk grup var.

ADAMLAR AÇIK AÇIK ALL CHAT'TE İNGİLİZCE KONUŞMAK ŞARTTIR. DİĞER DİLLER YASAKTIR DEMİŞ. Daha servera ilk girdiğinizde bu uyarıyı alıyorsunuz.

Bu yasağa, Alman uyuyor, Ukrayna vatandaşı uyuyor, İsveçli adam uyuyor, Lüksemburglu adam uyuyor, o uyuyor, başkası uyuyor.

Ama bizim bu 3 kişilik ekibin bir gün base'i yağmalandı. 2 tanesi oyunda bu arada. Öldürüldüler falan derken, epeyce silah, araç ve parası gitti adamların. Chatte herkese nasıl sövüyorlar anlatamam. Kullandıkları kelimeleri ben hayal gücümde oluşturamam 40 yıl düşünsem. O derece... Üstelik base yağmalamak vs (Arma 3'ün Exile Mod'u için söyleyeyim) tamamen oyunun bir gerçeği. Zaten oyun onun üzerine dönüyor genelde.

Önce kicklendiler 1 dakikalığına. Sonra girip devam ettiler küfür, kötü söz. Millet zaten ne yazdıklarını da anlamıyor. Niye sövdükleri tamamen soru işareti... Sonra 3 günlük geçici ban yedi 2 tanesi. 3. arkadaşları üşenmedi, 3-5 dakika sonra servera girdi bir posta da o sövdü saydı. Ona da 3 gün attılar. Sonra serverın forumuna sürekli spam konu açıp başladılar küfüre.

O yüzden böyle ün yapınca bir millet, başınıza gelen maalesef ki normal.

Bir de Ruslar... Toksik olanları bizden de beter. Ama bir kısmını anlıyorum, klavyeleri evrensel alfabeyi basamayanlar var. Sene 2020'de pek mantıklı olmasa da yine eyvallah. Onlar ara sıra yazıyorlar.

Tabii ki herkes İngilizce bilmek zorunda değil. Ama en azından ALL CHAT'i trollemek zorunda da değiller.

Misal eskiden Blizzard yapardı bu uygulamayı. WoW'u benim kadar eskiden beri oynayanlar bilir. ALL CHAT'te fazlaca lokal dil kullanılırsa eskiden chat yasağı gelirdi oyunculara 1 haftalık falan. Ama şu anda ise Twisted Nether (Turkish Nether olarak da biliniyor) neredeyse %70 Türk oyuncusu barındırıyor. Blizzard da bu işe bir şey demiyor. Sohbet neredeyse tamamen Türkçe o serverda. İngilizce problemi yaşayanlar veya Türkler ile birlikte oynamak isteyenler genelde o sunucuyu seçiyor. Ya da benim gibi uzak durmak isteyenler başka sunucularda tabii. All chatte neredeyse hiç Türkçe kullanmıyoruz.

Geri
Yukarı