Oyunları yüksek ayarlarda oynamak laptop ömrünü etkiler mi?

Şu an herhangi bir şey yapmanıza gerek yok hocam kafanıza takıp canınızı sıkmayın fanlar çalışması gerektiği gibi çalışıyorsa hiçbir sorun olmaz soğutması gayet iyi bir model, ayrıca 4000 serisi zaten 3000 serisinden daha serin çalışıyor.

Laptop yanacak kadar ısıya ulaşmadan önce kendisini resetler zaten. Endişelenecek bir şey yok. Cihazın temizliğini ve termal macun değişimini zamanında yaptığında hiçbir sıkıntı olmaz. Kafanıza göre kullanın.

Ömrünü uzatmak için ne yapabilirim peki ?
Ben ekran kartımın ömrünü uzatmak için çok ısındırmamaya çalışıyorum. Çok ısı kısa ömürle ilişkili.
Ekran kartımı zorlayacak oyunları (Ağır AAA oyun yada optimizasyonu kötü oyun) düşük ayarlarda oynuyorum. Crysis 2 Remastered'ı düşük ya da orta ayarlarda oynuyorum mesela. FPS kısıtlamak da çok önemli. Yine aynı oyunu 60 FPS'e kısıtlı şekilde oynuyorum. Eski oyunları ise optimizasyonu iyiyse en yüksek ayarlarda oynuyorum. Ekran kartın için uzun ömür istiyorsan bunları yapmanı öneririm. Hikayeli oyunlarda 60 FPS kullanıyorum. CS:GO gibi bir oyunu ise 144'e sınırlarım ya da ciddi oynamayacaksam 60'a sınırlarım.

Ekran kartım MSI 1650S Gaming X.

Yüksek grafik 60 fps oynamak, düşük grafik 120fps oynamaktan daha uzun ömürlü bence. Oyun test videolarından grafik arttırdıklarında fps değeri düştüğü için daha az watt kullanıyor. Daha az watt kullanması daha az ısınması bence laptopun ömrünü uzatıyor olabilir.

Oyun oynarken grafikleri sistemi yoracak seviyelere çıkartmak laptop ömrünü kısaltır mı? Omen 17 4060.

Güç tüketim miktarı ne kadar minimum olursa bir elektronik cihaz için o kadar iyi. Atıyorum UFO aldın birini %50 güçte birini sürekli %100 güçte çalıştırıyorsun. Sürekli %100 güçte çalışan UFO'nun arıza verme ve deformesinin gerçekleşme ihtimali diğerine göre daha yüksektir. Cihazlar sağladığı maximum akıma dayanıklı üretilir genelde o yüzden büyük bir fark olmaz. Mesela bu sorun nerede olur pazarda markasız aldın uzatma kablosu ile Teknosa'da satılan swiss charger kablonun kalite ve kullanım ömrü farklı olur. Laptopunda öyle bir sorun yaşamazsın eğer sürekli 90 derecenin üstünde değilse.

Güç tüketimi ne kadar düşük olursa cihaz ne kadar az ısınırsa ömrüne o kadar katkısı olur fakat bu ömür ne kadar uzar bunu bilemeyiz. Benim bilgisayarı çok fazla hor kullanıp uzun yıllar kullanan arkadaşlarım da olmuştu o yüzden net bir şey diyemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı