Rehber Oyunların kayıt dosyalarını bulabileceğiniz yerler

Makaleler
2
Yer
Ankara
Oyunlarınızın kayıt dosyalarını bulabileceğiniz bir kaç yer var fakat öncelikli şunu belirtelim. Bu bilgi size neden lazım olabilir:
Oynadığınız oyun korsan vs. ise Cloud Save sistemi olmayacağından yedeklemek isteyebilirsiniz.
Steam Cloud desteklemeyen bir Steam oyununun(Örnek: Assassin's Creed serisi, eski oyunlar(Prototype 1 gibi)) kayıt dosyasını yedeklemek isteyebilirsiniz.
Kısaca oyuna baştan başlamamak için kaldığınız yerin kayıt dosyasını yükleyip atabilirsiniz.
Kayıt dosyalarını bulabileceğiniz yerler.

1. Belgeler klasörü:
Bunu bilmeyen yoktur. Yeni klasör açıp sol taraftan belgelere(Documents) tıklayıp oradan oyununuzun adı veya yapımcı firmanın adını bulmanız yeter. Bazen "Saved Games" klasöründe de olabiliyor.

2. Saved Games klasörü(Belgelerden bulunandan farklı):
Yeni klasör açıp "Bu bilgisayar"a gelin. Yerel Disk(C)'yi açın. Kullanıcılar(Users) sekmesine girin.
Desktop Screenshot 2023.01.29 - 23.59.12.52.png

Kullanıcı(PC) adınızı bulun ve üzerine çift tıklayın. Orada "Saved Games" klasörünü göreceksiniz orada bazı oyunların save dosyasını bulursunuz.
Desktop Screenshot 2023.01.29 - 23.59.32.88.png

Örnek:
Desktop Screenshot 2023.01.29 - 23.59.35.22.png

3. Roaming sekmesi:
Bunun için zaten bir rehber var o yüzden sizi oraya yönlendireceğim:
Not: Konuda belirtilmemiş fakat tüm oyunlarınızın kayıt dosyalarına buradan erişemeyebilirsiniz. Benim 269 oyunumdan sadece 5-6 tanesinin kayıt dosyası buradaydı.

4. ve sonuncu aynı zamanda da bir çoğunuzun oyununun kayıt dosyasının bulunduğu yer. Steam klasörü:
Bu bilgisayar> Yerel disk(C)(Steam oyunlarınızı D kısmına kurmanız önemli değil. Yeter ki Steam'in asıl kurulu olduğu disk olsun. Çoğunuzda C'dir.)
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 00.07.13.66.png

Program Files(x86)> Steam
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 00.07.35.16.png

"userdata" klasörüne girin.
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 00.07.39.66.png

"userdata" klasöründe sayı ile isimlendirilmiş 1 ya da daha fazla klasör göreceksiniz. Her klasör o PC'de kullanılmış Steam hesabını temsil eder. Hangi klasörün Steam hesabınıza ait olduğunu anlamanın benim bildiğim yolu klasöre girin ve o PC'de oynadığınız ve size ait oyunun numarasını bulun. Oyunun numarasının bulunduğu klasör aynı zamanda oyunun kayıt dosyalarının da bulunduğu klasördür.
Peki oyunun numarasını nereden mi bulacaksınız. Basit, Google'dan oyunun Steam sayfasına girin. Yukarıda sayılar göreceksiniz onlar oyunun numarası.
Örnek:
Desktop Screenshot 2023.01.30 - 00.17.35.95.png

Desktop Screenshot 2023.01.30 - 00.21.11.56.png

İşte gördüğünüz gibi oyunun kayıt dosyaları burada.
Not: Tüm Steam oyunlarının kayıt dosyaları burada olmaz. Bazıları yukarıda gösterdiğim klasörlerdedir. Mesela yeni bitirdiğim The Walking Dead Telltale Definitive Series oyunun kayıt dosyaları Belgelerim> Telltale Games klasörünün içinde bulunuyordu. Fakat ben oyunu Steam'den oynamıştım.

Benim bildiğim yerler buralar. Farklı yerlerde de olabilir. Oyununuzun kayıt dosyasını bulmanın en hızlı yolu internete:
Oyunun adı+ Save Files+ (İsteğe bağlı olarak) oyunu oynadığınız platform(PS4, Steam, Xbox One) yazmaktır.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2023.01.29 - 23.59.32.88.png
    Desktop Screenshot 2023.01.29 - 23.59.32.88.png
    586,9 KB · Görüntüleme: 175
Oyunlarınızın kayıt dosyalarını bulabileceğiniz birkaç yer var fakat öncelikli şunu belirtelim. Bu bilgi size neden lazım olabilir:
Oynadığınız oyun korsan vs. ise Cloud save sistemi olmayacağından yedeklemek isteyebilirsiniz.
Steam Cloud desteklemeyen bir Steam oyununun(örnek: Assassin's Creed serisi, eski oyunlar(prototype 1 gibi)) kayıt dosyasını yedeklemek isteyebilirsiniz.
Kısaca oyuna baştan başlamamak için kaldığınız yerin kayıt dosyasını yükleyip atabilirsiniz.
Kayıt dosyalarını bulabileceğiniz yerler.

1. belgeler klasörü:
Bunu bilmeyen yoktur. Yeni klasör açıp sağdan belgelere(documents) tıklayıp oradan oyununuzun adı veya yapımcı firmanın adını bulmanız yeter. Bazen "saved Games" klasöründe de olabiliyor.

2. saved Games klasörü(belgelerden bulunandan farklı):
Yeni klasör açıp "bu bilgisayar"a gelin. Yerel disk(C)'yi açın. Kullanıcılar(users) sekmesine girin.
Eki Görüntüle 1650093
Kullanıcı(PC) adınızı bulun ve üzerine çift tıklayın. Orada "saved Games" klasörünü göreceksiniz orada bazı oyunların save dosyasını bulursunuz.
Eki Görüntüle 1650095
Örnek:
Eki Görüntüle 1650098

3. roaming sekmesi:
Bunun için zaten bir rehber var o yüzden sizi oraya yönlendireceğim:
Not: Konuda belirtilmemiş fakat tüm oyunlarınızın kayıt dosyalarına buradan erişemeyebilirsiniz. Benim 269 oyunumdan sadece 5-6 tanesinin kayıt dosyası buradaydı.

4. ve sonuncu aynı zamanda da birçoğunuzun oyununun kayıt dosyasının bulunduğu yer. Steam klasörü:
Bu bilgisayar> yerel disk(C)(Steam oyunlarınızı D kısmına kurmanız önemli değil. Yeter ki Steam'in asıl kurulu olduğu disk olsun. Çoğunuzda C'dir.)
Eki Görüntüle 1650112
Program files(X86)> Steam.
Eki Görüntüle 1650115
"Userdata" klasörüne girin.
Eki Görüntüle 1650118
"Userdata" klasöründe sayı ile isimlendirilmiş 1 ya da daha fazla klasör göreceksiniz. Her klasör o PC'de kullanılmış Steam hesabını temsil eder. Hangi klasörün Steam hesabınıza ait olduğunu anlamanın benim bildiğim yolu klasöre girin ve o PC'de oynadığınız ve size ait oyunun numarasını bulun. Oyunun numarasının bulunduğu klasör aynı zamanda oyunun kayıt dosyalarının da bulunduğu klasördür.
Peki oyunun numarasını nereden mi bulacaksınız. Basit, Google'dan oyunun Steam sayfasına girin. Yukarıda sayılar göreceksiniz onlar oyunun numarası.
Örnek:
Eki Görüntüle 1650123
Eki Görüntüle 1650126
İşte gördüğünüz gibi oyunun kayıt dosyaları burada.
Not: Tüm Steam oyunlarının kayıt dosyaları burada olmaz. Bazıları yukarıda gösterdiğim klasörlerdedir. Mesela yeni bitirdiğim The Walking Dead Telltale Definitive series oyunun kayıt dosyaları belgelerim> Telltale Games klasörünün içinde bulunuyordu. Fakat ben oyunu Steam'den oynamıştım.

Benim bildiğim yerler buralar. Farklı yerlerde de olabilir. Oyununuzun kayıt dosyasını bulmanın en hızlı yolu internete:
Oyunun adı+ save files+ (isteğe bağlı olarak) oyunu oynadığınız platform(PS4, Steam, Xbox One) yazmaktır.

Çok faydalı bir rehber olmuş ellerinize sağlık.

Geri
Yukarı