OZMOSIS BIOS ile H81M ASUS macerası

dijitalxyz

Kilopat
Daha fazla  
H81M-E-ASUS-M52AD anakart için 0604 BIOS sürümüne Osmosis board da yardım istemiştim.

H81M-E-ASUS-M52AD-0604_167X.zip

Admin BIOS içinde fazla yeterli yer olmadığını fakat dışarıya kalan dosyaların az olduğunu söylemişti. Dün akşam elimdekilerle test yapmaya başladım. OZMOSIS BIOS asus anakarta yazılmayı red etti. Bende anakart üzerindeki BIOS'e dışarıya programlayıcıya taşıyarak dump aldım. Elimdeki dump ile patch edilmiş BIOS'u melez halde birleştirdim. Ve değişik bir çözüm oldu. Makina bu forumdan temin etmiş olduğum vmware 10.11.x image üzerinde DISKMAKER X ile yaptığım tamamen dokunulmamış olan MAC EL CAPITAN USB ile hiç ekleme çıkartma yapmadan direk olarak kendisini MAC görerek kurdu. Update zaten kendisi en son sürüm olduğundan dolayı farklı bir şey istemedi. Anakart üzerindeki network kartını görmediği için kext leri tanıttığımda farklı bootmanager ile başarıyı görmüş oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ozmosis (gerçek Mac'lerdeki firmware gibi) BIOS içine yüklenir ve gerekli kext, DSDT vs BIOS'tan okunur. Bunun avantajı kurulumdan sonra, donanım tanıtmak derdi ile uğraşmazsın.
Diğer avantajı ise Clover / Chameleon Config vs ile hazırlanmış imaj dosyasına gerek duymadan direk olarak orijinal bir OS X imajı ile kurulum yaparsın. Güncellemeleri sorunsuz alırsın.
iMessage, Facetime sorunları ile uğraşmazsın.
Kısaca,gerçek bir Mac cihaza en yakın deneyimi sunar.

Ozmosis problemi ise kurulumunun riskli olmasıdır. Zira Ozmosis BIOS'a gömüleceğinden yanlış bir kurulum anakartının hurdaya çıkmasına neden olabilir.
Bu yüzden genel olarak Dual BIOS'a sahip kartlara kurulum yapılır (Gigabayt gibi). DUAL BIOS avatajı hatalı işlem olursa diğer BIOS ile sistemi kurtarabilirsin.
Ancak tabi bazı geliştiricelerin uğraşları sonucunda diğer anakartlar içinde (bu konudakiH81M-E-ASUS-M52AD gibi) uygun Ozmosis Firmware modları bulabilirsin. Yada risk almak istersen sende kendi modunu yapabilirsin.

Son düzenleme:
Peki bu işlemleri laptop üzerinde yapabilir miyiz? Wi-Fi kartım normalde OS X uyumu değil ama bu BIOS ile kurulum yapsam tanıyabilir mi?

Benim yaşadığım sorumları anlatayım önce.
Elimde hardware olarak programlayıcı mevcut bu sebeple cihazların çöp olması şansı benim kişisel hatalarımdan dolayı olacaktır.
İlk olarak epromu soketinden söküyorum.(Laptop ise anakartı söküyorum ve fiziksel olarak yerinden alıp okuyorum.)
Daha sonra firmanın sitesinden güncel BIOS sürümü alıyorum.
İçerisine OSMOSIS dosyalarının yerleştirilmesini talep ettim yardım istedim sağolsunlar yardımcı oldular.

Mac'e en yakın PC makina QUO anakartla yapılıyormuş. Z77 olduğunu biliyorum.
Elimde ASUS Z77A var fakat onu yukarıdaki yöntemle yazdığım BIOS u çalıştırmaya ikna edemedim.
Hep siyah ekranda kaldı fakat power led yanıp sönüyor. :(

Patch edilmiş BIOS u alıyorum bunu direk anakart flashlamak istersek ASUS BIOS koruması izin vermiyor.
Bende flasher ile yazıyorum. Fakat iş o zaman ilginç oluyor.

ASUS'tan çektiğim BIOS dosyası içinde benim PC'nin MACID si seri nosu vs olmadığı için bunu direk yazamam.
Bende almış olduğum dump dosyasındaki benim anakarta özel olan parçaları söküyorum OSMO BIOS'a takıyorum.
Daha sonra yazıyorum. Açınca çalışıyorum.

MAC uyumlu olmayan wifi kartı varsa bunun çalışması uyumlu olması driver ile alakalı
hardware olarak MACID değiştirerek ve kext yükleyerek bunu MAC donanım haline getirebiliriz sanırım.

@montezuma

Hala kafamda daha uyumlu nasıl olur diyorum.
Elimdeki USB üzerindeki EFI/BOOT içerisine koymam gereken dosyalar var.
BIOS a sığdıramadık.
1 tanede EFI/OZ içerisine dosya var.
Kurarken USB ye ekleri yapıp birde o şekilde deneyeceğim.

Asus Z77A için çalışma burada ama onda başarıyı sağlayamadım.
İleride geriye dönüp onuda yaparım artık.
Ozmosis - Page 176 - Ozmosis

(Guide) Insert Ozmosis into UEFI BIOS - Tutorials (The Genius Bar)

Siz ben yapmaya çalışayım derseniz:

(Guide) Insert Ozmosis into UEFI BIOS - Tutorials (The Genius Bar)

Talep edelim derseniz:

Ozmosis modded BIOS Repository - Ozmosis

Veya daha hızlı talep:

OZMOSIS REQUEST THREAD / Ozmosis Anfragen Thema - Hackintosh-Forum.de

Anladım hocam. Peki yaşadığım UEFI sorunu hakkında ne dersin?

Bu BIOS modlamadan sonra Windows 10 etkinleştirme durumdan etkinlenir mi?

Makina network kartının MACID'sini uçurmazsanız etkilenmez.
Benim yöntemle yedek alıp yazın.
Her zaman elinizde yedek olan dump olursa uçmaz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı