P5KPL-SE BIOS'da SSD HDD olarak gözüküyor

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston 4 GB
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 EVO 250 GB
Ekran kartı
NVIDIA GT 430
Anakart
P5KPL SE
İşlemci
Intel Core 2 Duo E7500
Merhaba,

Benim 870 EVO SSD, BIOS'ta HDD olarak gözüküyor. Bu durumu normal olarak görüyorum çünkü:

• SSD orijinal ve Samsung Magician üzerinde Serial number kısmında genuine olarak gözüküyor, bir sıkıntısı yok. Windows üzerinde de SSD olarak gözüküyor.
Bu durumun bundan dolayı olduğunu düşünüyorum:

Anakart çok eski olduğu için yani 2007 anakartı bu yüzden SSD'yi HDD olarak gördüğünü düşünüyorum, anakartın daha SATA Controller gibi bir ayarı bile yok. SATA ile alakası yok yani, ne olduğunu daha bilmiyor sanırım bu anakart.

BIOS'un ilk menüsünde "Samsung SSD 870 EV" olarak gözüküyor O'su kayıp. İsmi, bu 2007 anakarta uzun geldiğinden dolayı öyledir belki de. :D

3.jpg

Device: Hard Disk yazıyor. 🤣

2.jpg

Boot menüsünde başında HDD yazıyor, sonunda SSD yazıyor. :D

4.jpg

AHCI gibi ayar yok, daha doğrusu SATA Controller ayarı yok doğrudan.

1.jpg

Not: BIOS güncel ve SSD kesinlikle orijinal. Sizden fikir almak açısından bu konuyu açtım. Bence anakart P5KPL SE çok eski bir anakart olduğundan dolayı hard disk olarak görüyor.

@Yener K., @Recep Baltaş, @AJFA.

Son düzenleme:
Windows SSD olarak algılıyorsa sorun olmamalı, BIOS önemli değil. Windows HDD olarak görüyorsa sıkıntı çünkü defrag yapıyor otomatik, kapatmazsanız.

SSD olarak görüyor.

1664313233415.png

1664313263278.png

Adsız.png

SSD’yi Magician doğruladığına ve işletim sistemi üzerinde “Katı Hal Sürücüsü” olarak gözüktüğüne göre bir sorun yok. SATA ayarlarının eksik olmasından ve anakartın eski olmasından anlaşılacağı üzere basit bir BIOS hatası. BIOS, SATA portu üzerinden takılan tüm diskleri HDD olarak algılıyor.

SSD'yi Magician doğruladığına ve işletim sistemi üzerinde “katı hal sürücüsü” olarak gözüktüğüne göre bir sorun yok. SATA ayarlarının eksik olmasından ve anakartın eski olmasından anlaşılacağı üzere basit bir BIOS hatası. BIOS, SATA portu üzerinden takılan tüm diskleri HDD olarak algılıyor.

Buna bir cevabınız var mı peki, alan sığmadığından dolayı mı "o" harfi eksik?

1664313617641.png

Bence dert edilecek bir durum yok. Yapısı gereği böyle diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı