P7H55-M LX overclock yapınca oyundan atıyor

Enes Tyl

Kilopat
Daha fazla  
RAM
4+2 1600 biri biri 1333 mhz ram var
Ekran kartı
r7 240 1100 mhz 1200 çalışıyor oc lu
Anakart
p7h55-m lx
İşlemci
xeon x3450
Nerede araştırdıysam ne yaptıysam işlemciyi 3.4'ten fazla sına götüremedim bu da Escape from Tarkov gibi oyunlarda fazlaca oyuna geç atma vs sıkıntılar yaşıyorum 3.5'te rahat oynuyordum ama Discord'a girince PC kendine res atıyordum ne yapmam gerek modlu BIOS var mıdır varsa zararlı mıdır?
Bir de blck frekans ta 149 geçince Vcore voltage kapanıyor hiçbir şekilde bunun çözümünü de bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim iyi akşamlar diliyorum.

Aynı anakart var. Bclk'de 151'i geçince pc sapıtıyor. 151 maksimum benim. Zaten bclk ile oc yapmak pek mantıklı değil de bu anakartta mecbur. Olmuyorsa zorlama.

800 e çekiyor otomatik bazen ben 1333 e geri alıyorum
Ben Ram'leri düşürsem de düşürmesem de 151 son. Ram'leri de 1500 küsür Mhz'de kullanıyorum Ram'ler de OC'lu yani.
Bu arada bu anakartta mosfetlerde soğutma yok. Aşırı ısınıp işlemcinin gücünü kesiyor bir süre sonra haberin olsun. Yani istediğin kadar voltaj ver yine de sorun çözülmeyecek.

Benim görev yöneticisinde 1333 gösteriyor.

Olabilir zaten de hata olarak RAM voltajı alıyorum galiba ama ne kadar voltage versem olmuyor veya ben ayarlayamıyorum.
Görev yöneticisine bakma. Cpu-z'den veya Hwinfo yazılımından bak.
Ramleri manuel olarak 1333 altına çek ve Bclk'yi deneye deneye gittiği yere kadar götür. Stabil olursa şansına. Olmazsa da benim gibi az az arttırırsın Ram'leri otomatikte bırakarak. Veya yine Ram'ler düşürülüp denenebilir duruma göre. Ama stabil olmayabilir haberin olsun çünkü bclk oc sakat biraz. Ben hala arada mavi ekran yiyorum saçma sapan yerlerde. Benimki de %100 stabil değil yani.

Görev yöneticisine bakma. CPU-Z'den veya HWiNFO yazılımından bak.
RAM'leri manuel olarak 1333 altına çek ve BCLK'yi deneye deneye gittiği yere kadar götür. Stabil olursa şansına. Olmazsa da benim gibi az az arttırırsın RAM'leri otomatikte bırakarak. Veya yine RAM'ler düşürülüp denenebilir duruma göre. Ama stabil olmayabilir haberin olsun çünkü BCLK OC sakat biraz. Ben hala arada mavi ekran yiyorum saçma sapan yerlerde. Benimki de %100 stabil değil yani.

Uncore Frequency 2100'lerde dolaşıyor dram 660 700 arası.

Uncore Frequency 2100'lerde dolaşıyor dram 660 700 arası.
O kadar oynamaması lazım benim 755 dram. İkiyle çarpıyorsun bunu zaten ddr olduğu için. İki farklı model ram kullanıyorsun bir de sen başkan o yüzden ekstra sıkıntı olabilir. Mümkünse aynı model iki ram'le denemek lazım. Yoksa dediğim gibi Ram'leri manuel ayarlayıp bclk adım adım arttırılarak denenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı