Pahalı ve Ucuz Anakartlar Arasındaki Performans Farkları

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
MSI’ın tepe modellerinden Z87 MPOWER MAX ve giriş seviyesi H81M-P32 modellerini karşılaştırarak, her iki anakartın oyun sistemlerindeki performanslarına...
NLd5W6C7Ek0

Daha fazlası...

Biraz okudum Haluk abi destan yazmış davamını işim bitince okuyacağım. :)
Bir yazıda monitörler için bekliyorum Haluk abiden.
Eline sağlık abi.

Teşekkürler, okuması çok zevkli Haluk abi. :D Ooo 7 sayfaymış yeni farkettim. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazıyı okudum aklımda istemeden şu soru doğdu.
Hangi işlemciye hangi anakart?

Açıklayayım.
MPower anakart işlemcinizin canını okurken barındırdığı gelişmiş bileşenler ile kendini koruyor. H81M anakarta takılabilecek en yüksek seviye işlemciyi taktığımız zaman bagaja yapışmasakta ayağımız sıkışır mı?

Sanırım, bu sorunun cevabı; elindeki işlemcinin(soket olarak) uyacağı, güncel(PCIe 2.0 ve üstü, USB 3.0 ve 6GB/s destekli) her hangi bir anakart. Tabii birazda bütçe karar veriyor. Fakat, bütçemiz uç noktaya kadar yeterliyse ve egomuza hakim olup "en iyisini" seçmiyorsak da, yeterli olanı seçiyorsak? Bence daha da mutlu olmalıyız. İşte bunun şerefine, şarap açılır... :)

Açıklayayım.
MPower anakart işlemcinizin canını okurken barındırdığı gelişmiş bileşenler ile kendini koruyor. H81M anakarta takılabilecek en yüksek seviye işlemciyi taktığımız zaman bagaja yapışmasakta ayağımız sıkışır mı?
En yüksek işlemciyi takmamış olsam da 10 tane HDD'im, 5 tane ekran kartım olmadığı için herhangi bir sorunum yok, hoş anakart büyük olsa daha güzel dururdu kasanın içinde ama... :D

Onun dışında Network Genie'm bile var, hani şu Killer Ethernet olarak reklamı yapılan şeyin benzeri. :D
29176dc082fbd92e2a47bbe628677a45.png

Açıklayayım.

İşin sırrı sonuç bölümündeki son cümlelerde; "ihtiyaca göre bileşen seçimi". H81M'e i7-4770K takılır ve işlemciden sonuna kadar performans alınır, sorun olmaz. Ama OC yapılacağı zaman H81M su koyar, sıkıntı çıkartır, duvara toslar, bagaja yapışır.

İşin sırrı sonuç bölümündeki son cümlelerde; "ihtiyaca göre bileşen seçimi". H81M'e i7-4770K takılır ve işlemciden sonuna kadar performans alınır, sorun olmaz. Ama OC yapılacağı zaman H81M su koyar, sıkıntı çıkartır, duvara toslar, bagaja yapışır.
Konu dışı: Haluk abi benim ramler 1866MHz ama anakart en fazla 1600 MHz gördüğü için o şekilde çalıştırıyorum ama aynı zamanda Bios ayarlarında seçenek 1866MHz seçilebilicek şekilde aktif, oyunlarda performansa etkisi olmadığını biliyorum ama merak konusu olarak Bios'dan ram'i 1866MHz olarak ayarlarsam ne olur? :D

Konu dışı: Haluk abi benim ramler 1866MHz ama anakart en fazla 1600 MHz gördüğü için o şekilde çalıştırıyorum ama aynı zamanda Bios ayarlarında seçenek 1866MHz seçilebilicek şekilde aktif, oyunlarda performansa etkisi olmadığını biliyorum ama merak konusu olarak Bios'dan ram'i 1866MHz olarak ayarlarsam ne olur? :D

Hiç bir şey olmaz, yine 1600MHz'de çalışmaya devam eder.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı