Çözüldü Paket yükleyicisi nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Unturned

Kilopat
Makaleler
1
Çözüm
Paket yöneticisi, aslında belirli talimatlara göre paketi kuran yazılımdır. Örneğin, bir .deb dosyasının içerisinde klasörler vardır ve fark ettiyseniz bu klasörler aslında sistemde olan klasörlerdir. Paket yöneticisi işte paketin içeriğini böyle araştırıyor; hangi klasöre hangi dosyanın kurulacağı paket içerisinde böyle belirtiliyor, o hedef klasör isminde paketin içinde klasörler açarak.

Örneğin, bir .deb dosyasını arşiv yönetici yazılım ile açtığımız zaman (Evet, bunu yapabiliyoruz çünkü .deb dosyaları aslında "ar" arşividir.), karşımıza klasörler çıkar. İşte bu klasörler aracılığı ile paketin nereye kurulacağı anlatılır. Paket yöneticisi, aslında daha genel bir setup programıdır diyebilirim.

APT'ı ele alacak olursak, kendisi dağıtım sağlayıcımızın reposuna bağlanarak oradan uygulama indiriyor (eğer o .deb dosyası bilgisayarımızda yoksa). Güncellemeleri vs. bu şekil yapıyor. Bu repolar, APT'ın dosyalarında kayıtlı, oradan okuyor.

GNU'nun bir paket yönetim yazılımı üretmeme sebebini ise dağıtımdan dağıtıma bazen paketlerin değişebileceğine bağlıyorum. Bazen Debian yazılımları Ubuntu ile direkt olarak uyumlu olmayabiliyor, birkaç örnek görmüştüm geçmişte. Ama ortak yazılımların sağlanması çok iyi olabilir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı