Pakete tanımlanmış upload hızını alamıyorum

cihan786

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, Superonline VDSL 35 Mbps paketi kullanmaktayım, normalde sanırım 3 Mbps olan upload hızları iki katına çıkarıldığından arayüzde 6 Mbps olarak gelmekte olduğunu görüyorum ancak testlerde upload hızım 2 Mbps üstünü göreniyor. Bina içinden geçen kabloları apartmanın çocukları koparıyordu ve ek yapıp devam ediyordum bundan kaynaklı olabileceğini düşünüyordum ama şu an kablo sıfırladım her şey yolunda ancak upload hala aynı. ADSL'den VDSL'e geçiş yapmıştım 7-8 ay falan önce download değerini yine yaklaşık olarak görüyorum 27-28 falan ama dediğim gibi upload böyle. Acaba kullanıcılara göre bant genişliği uygulanıyor olabilir mi upload server çıkışlarına, malum “hakkıcım ne yapacaksın upload'ı”. Bu gibi durum yaşayan varsa önerilerinizi beklemekteyim. Modem değerlerini de ekliyorum.

Dosya Ekleri

• A6C136D7-D3BA-40F6-A1F1-67FA689BAAA7.jpeg
    A6C136D7-D3BA-40F6-A1F1-67FA689BAAA7.jpeg
    64,8 KB · Görüntüleme: 54
XDSL altyapının yoğunluk, uzaklık ve diğer fiziksel şartlardan etkilenme ihtimali yüksek.
Hocam diğer şartları bilemiyorum fakat santrale uzaklığım bildiğim kadarıyla 180-200 metre falan. Bölgesel yoğunluk olması durumunda da mesela geç saatlerde veya sabaha karşı kullanımın azaldığı zamanlarda biraz iyileşme görmez miydim ?

Modeme paket hızınız sorunsuz geliyor.

Hat zayıflaması yükleme üzerinde 0.1 dB gerçekten iyi bir sonuç 180-200 metreyi düşündükçe.
Hat zayıflaması indirme üzerinde 8.4 dB gerçekten ortalama bir sonuç 180-200 metreyi düşündükçe. Sorun çıkartacak bir değil mi bence hayır.

SNR değerleriniz kötü değil ama iyide değil. SNR sorunu yaşayan biri olarak dikkat ettiğim bir noktadır. Bu durumu bu sebeple belirtiyorum.
Şu an aktif paket hızda sorun çıkartacak bir durum yok.

İç tesisat kablosu ne durumda bilemiyorum. Ekli bir hat mevcutsa modeme ek bulunmadan tek bir hat çekmenizde fayda var daha iyi sonuç alabilmek için.

Kablolu bağlantıda paket hızınızın 0,3 veya 0,4 Mbps kayıpla tamamen almanız gerekmekte. Hatta iyi bir modem ve güncel yapıdaki bilgisayar ile 0,1 Mbps gibi değerlere düşüyor bu kayıp.

Kablosuz bağlantıda sorun yaşıyorsanız eğer buna yapacak pek bir şey yok.
Telefon ise donanımsal bir sorunda zaten hiç yok direkt servislik bir durum.
Laptop için donanımsal bir sorunda yine aynı şey geçerli. Ancak yazılımsal olarak bir sorun olmasına karşı sürücü kaldırma ve yükleme ile çözüm bulabilirsiniz belki. Düzelmezse eğer format ile çözüm yoluna gidin.

TV gibi yapılarda cihazın desteklediği hızları görmeniz lazım. Göremiyorsanız servis yolu görünecektir.

Modem sıfırlama yapmayı unutmayın. Hız tanımlaması olsa dahi modemi sıfırlamak şart olabiliyor.

Yalanlar, yalanlar 250TL verdiğim internette 2Mbps upload alıyorum. Teşekkürler Turkcell.

Yapacak bir şeyiniz yok sürekli yoğunluktan dolayı diyolar ancak burada benden başka Turkcell kullanan yok, tekrar teşekkürler Turkcell.

Yoğunsa niye Corona zamanında hakkım olan 8Mbps upload'ı verebiliyorlar onu anlamıyorum.

Modeme paket hızınız sorunsuz geliyor.

Hat zayıflaması yükleme üzerinde 0.1 dB gerçekten iyi bir sonuç 180-200 metreyi düşündükçe.
Hat zayıflaması indirme üzerinde 8.4 dB gerçekten ortalama bir sonuç 180-200 metreyi düşündükçe. Sorun çıkartacak bir değil mi bence hayır.

SNR değerleriniz kötü değil ama iyide değil. SNR sorunu yaşayan biri olarak dikkat ettiğim bir noktadır. Bu durumu bu sebeple belirtiyorum.
Şu an aktif paket hızda sorun çıkartacak bir durum yok.

İç tesisat kablosu ne durumda bilemiyorum. Ekli bir hat mevcutsa modeme ek bulunmadan tek bir hat çekmenizde fayda var daha iyi sonuç alabilmek için.

Kablolu bağlantıda paket hızınızın 0,3 veya 0,4 Mbps kayıpla tamamen almanız gerekmekte. Hatta iyi bir modem ve güncel yapıdaki bilgisayar ile 0,1 Mbps gibi değerlere düşüyor bu kayıp.

Kablosuz bağlantıda sorun yaşıyorsanız eğer buna yapacak pek bir şey yok.
Telefon ise donanımsal bir sorunda zaten hiç yok direkt servislik bir durum.
Laptop için donanımsal bir sorunda yine aynı şey geçerli. Ancak yazılımsal olarak bir sorun olmasına karşı sürücü kaldırma ve yükleme ile çözüm bulabilirsiniz belki. Düzelmezse eğer format ile çözüm yoluna gidin.

TV gibi yapılarda cihazın desteklediği hızları görmeniz lazım. Göremiyorsanız servis yolu görünecektir.

Modem sıfırlama yapmayı unutmayın. Hız tanımlaması olsa dahi modemi sıfırlamak şart olabiliyor.
Hocam detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla şuan yapabileceğim bir şey yok gibi. Peki sizce bu durumda servis sağlayıcıyı değiştirmem olumlu bir sonuç verir mi ? Mevcut taahhütüm sanırım Temmuz gibi bitecek ve kesinlikle superonline ile devam etmeyeceğim bu sorunlar hariç teknik ekiplerinin alaycı konuşmaları, kaale almayışları gibi durumlardan. Binada Kablonet altyapı var ayrıca Netspeed düşünüyorum 70 küsüre kadar download, 8 upload paketi 90 lira gibi bir ücretle sunuyorlar. Altyapımın kağıt üzerinde o kadar da kötü gözükmediğini vaat edilen hızları çok az kayıplarla alabileceğimi falan söylemişlerdi.

Havanın kötü olduğu zamanlarda ping sorunu oluyor, onun dışında diğer sorunları pek duymadım ama Netspeed'e de geçilebilir.

Geri
Yukarı