Palit RTX 2060 sistem kapanırken mavi ekran veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

Kesasba

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 3 hafta kadar önce PC toplamıştım ve 25.01.2021 tarihinde ilk kez dump dosyası oluşturulmuş fakat mavi ekranı görmemiştim (PC başından kalktığım bir vakit gözümden kaçtı herhalde) bundan 2 gün sonra PC'yi kaparken tekrar mavi ekran aldım ama bu sefer ilk kez mavi ekranı görebildim. Minidump klasörüne baktığımda 2 tane DMP dosyası oluşturulmuştu. Bilgisayara format attım, sfc/scannow ile tarama yaptım. Technopat'ın rehberlerini takip ederek sorunu anlamaya çalıştım (windbg Preview ile incelemeye çalıştım) ve RAM'den kaynaklanıyor olabilir diye Memtest86 ile test yaptım fakat 4 aşamayı da geçtim, herhangi bir hata almadım. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp NVIDIA'nın kendi sitesinden yükledim.

Ayrıca ASRock'un sitesinden AMD chip driver sürücüsünü de kurdum. Fakat birkaç gün sonra 04.02.2021 tarihinde tekrar mavi ekran aldım ve size danışmak için bu başlığı açtım. Fark ettiğim bir şey şu ki, gördüğüm 2 mavi ekranı da bilgisayarı kapatırken aldım. Tüm uygulamalar kapalıydı ve bilgisayarı Kapat'a tıklamıştım. Kısa bir süreliğine kapanma ekranı gözüktü ve birden mavi ekran çıktı her seferinde. Bu mavi ekranı oyun oynarken, internette gezinirken vs almadım hiç. PC'yi her gün açıp kullanıyorum ve şimdiye kadar toplamda 3 kere mavi ekran almış oldum. 3 DMP dosyasını da ekledim.

Sistem özelliklerim şu şekilde:

ASRock B450M PRO4 anakart.
AMD Ryzen 5 1600 AF işlemci.
Palit RTX 2060 Dual 6 GB ekran kartı.
Corsair 16 GB(2x8) Vengeance LPX 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
WD Blue 3, 5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM harddisk.
Samsung 860 EVO 2.5" SATA3 SSD.
Corsair Carbide series Spec-Delta 550W kasa ve PSU.

Mavi ekran yediğinizde bilgisayarı açtığınızda olay görüntüleyicisine gidip neden mavi ekran yediğinizi görebilirsiniz belki.Her hata size açıklanarak çıkmaz ama olay görüntüleyicisine düşer diye düşünüyorum.İnternette araştırabilirsiniz olay görüntüleyicisini.

BIOS sürümünü güncelle. Burada bulunan uyarıları okuyup öyle yapın. Bir sıkıntı oluşmasın diye.

1612549697678.png

BIOS güncelledikten sonra BIOS ayarlarını sıfırla. Zaten BIOS üzerindeyken direkt sıfırlayın. Yani fabrika ayarlarına getirmiş olacaksın.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Ekran kartı sürücün her zaman güncel tut. Güncelliğini kontrol eder misin? Güncel değil ise güncelle.

Diski HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "health" sekmesini paylaş.

BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra tekrar Memtest86 testi yapar mısınız?

USB portu olarak sadece klavye ve fare takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın.

Samsung telefonunu bir süre bilgisayara bağlama.

Hızlı başlatma özelliğini kapatmayı dene.

BIOS sürümünü güncelle. Burada bulunan uyarıları okuyup öyle yapın. Bir sıkıntı oluşmasın diye.

Eki Görüntüle 867469

BIOS güncelledikten sonra BIOS ayarlarını sıfırla. Zaten BIOS üzerindeyken direkt sıfırlayın. Yani fabrika ayarlarına getirmiş olacaksın.

"Sfc /scannow" rehberini uygula.

Ekran kartı sürücün her zaman güncel tut. Güncelliğini kontrol eder misin? Güncel değil ise güncelle.

Diski HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap ve "health" sekmesini paylaş.

BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra tekrar Memtest86 testi yapar mısınız?

USB portu olarak sadece klavye ve fare takılı kalsın. Diğer USB portları boşta kalsın.

Samsung telefonunu bir süre bilgisayara bağlama.

Hızlı başlatma özelliğini kapatmayı dene.

Hocam BIOS'u güncelleyecektim ama ASRock'un sitesinde eğer pinnacle Ridge CPU kullanıyorsanız bu güncelleme önerilmez diye uyarı yazmışlar. Bildiğim kadarıyla da benim işlemci R5 1600 AF, R5 2600 ile benzer mimaride; yani Pinnacle Ridge. Anakart ve işlemci arasında uyumsuzluk, sıkıntı çıkmasın bir de şimdi. Eğer olur da güncellemeden sonra açılmazsa sistem, anakartın BIOS flashback özelliği de yok önceki sürüme de dönemem. Sizce ne yapayım? (güncel BIOS sürümüm 3.90, kutudan çıktığı haliyle)

Ekran kartı sürümü güncel kontrol ettim. Sfc/scannow da yapınca normal çıkıyor.

Yarın HD Tune ile tarama yapıp Windows 10 hızlı başlatmayı da kaparım.

Memtest86'yı BIOS güncellemesi ile ilgili önerinizi aldıktan sonra tekrarlarım. Bu arada Memtest86 yaparken XMP açıktı, onu açmamda sakınca yok değil mi?

XMP kapalı kalsın. Öyle tekrar Memtest86 testi yapın.

BIOS olayında doğru diyorsunuz. Onu iyice araştırmak lazım. Bir tecrübesi olan hocamı etiketleyeyim. @Murat5038 hocam sizce BIOS güncellemek burada caiz midir? :D
Şaka bir yana BIOS güncellersek bir sıkıntı oluşur mu?

Tekrar mavi ekran alırsanız minidump dosyasını paylaşırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı