Papara QR kod dolandırıcılığı

"byailesi" isimli Instagram hesabıda aynısından yapmış benim hesapta kilit olduğundan abime söyledim, onunda içine sinmedi ihtiyacımız yok zaten bir araştıralım dedi iyi ki kabul etmemiş, 100 TL gidiyordu vallahi.

"welcomesilivri" isimli Instagram sayfası da bunu yapmaya başlamış. Arkadaşım DM'den atınca haberim oldu benim de.
Bilmeyenler için, arkadaşlar bu bir suçtur. Ortada bir para verme vaadi var, bu vaat karşılığında para verilmediği gibi paranız alınıyor. Bu buz gibi dolandırıcılıktır.
Bunun önüne nasıl geçilebilir?
  1. Papara'ya bunu kanıtlı bir şekilde bildirdikten sonra, Papara'nın o hesabı incelemeye alması gerekir. "Bayram harçlığı" veya "takipçilerime harçlık" gibi açıklamaları içeren birden fazla ödeme geldiyse hesaba bloke koymalıdır. (Tabii Papara müşterisinin arkasında duran çok prestijli bir firma değil maalesef. Dolandırıldıysan dava et geç der, muhtemelen, fazla uğraşmaz.)
  2. Instagram'ın bu tarz postları paylaşan sayfaları kalıcı olarak kapatması gerekir. Bunun için de bir algoritmadan yararlanır. Çünkü adamlar el ile inceleyene kadar dolandırlan bir ton insan oluyor.
  3. Bu olaya denk geldikten sonra netten biraz araştırma yaptım. Bazı mağdurların, ödeme sayfasındayken heyecandan gönder butonuna iki kez bastığını ve tek bir ödeme sayfasından iki ödeme birden çıktığını bahsettiklerini gördüm. Muhtemelen bir kişi ile sınırlı diye heyecanlandırıp hızlı hızlı evete basmaları için yapılan bir oyunun sonucudur. Eğer böyle bir olay var ise Papara'nın yazılım departmanını kovup komple yeni bir ekip kurması lazım. Çünkü bu ciddi bir açık. Aynı olay, başkasına para göndermek istediğimde, internet bağlantısının yavaş olduğunu düşündüğümden dolayı gönder butonuna birden fazla kez basmak durumunda kaldığımda benim de, başkasının da başına gelebilir.
50 - 100 lira için kimsenin dava, mahkeme falan uğraşmayacağını bildikleri için de rahat davrandıklarını düşünüyorum. Elbette (her ne kadar zaman ve para kaybı olsa da) mahkeme sonucunda mağdurun kazanma ihtimali yüksek ama olayların buralara gelmesini önlemek Papara'nın elinde.

Maalesef bu olay benim de başıma geldi aynı arkadaş gibi gönderinin çok kısa bir süre önce paylaşılmasının gazına gelip 50 TL mi kaptırmıştım birkaç gün önce. Fakat 18.06 da Papara'dan gelen bildirim ile hesabımdan 434,99 TL Google işlemi için para çekilmeye çalışıldığını gördüm ve kartımı bloke ettirmeyi düşünüyorum. Acaba QR kod ile alakası olabilir mi? Yani kodu okuttuğum zaman Papara bilgilerim yayılmış olabilir mi? Eğer öyleyse hemen bloke edeceğim fakat etmeye gerek var mı tam olarak emin değilim. Mesajımi gören hemen cevaplarsa sevinirim.

Maalesef bu olay benim de başıma geldi aynı arkadaş gibi gönderinin çok kısa bir süre önce paylaşılmasının gazına gelip 50 TL mi kaptırmıştım birkaç gün önce. Fakat 18.06 da Papara'dan gelen bildirim ile hesabımdan 434,99 TL Google işlemi için para çekilmeye çalışıldığını gördüm ve kartımı bloke ettirmeyi düşünüyorum. Acaba QR kod ile alakası olabilir mi? Yani kodu okuttuğum zaman Papara bilgilerim yayılmış olabilir mi? Eğer öyleyse hemen bloke edeceğim fakat etmeye gerek var mı tam olarak emin değilim. Mesajımi gören hemen cevaplarsa sevinirim.

Şahsen QR kod ile alakalı olduğunu düşünmüyorum bilgileriniz başka bir yerden sızmış olabilir.

Şahsen QR kod ile alakalı olduğunu düşünmüyorum bilgileriniz başka bir yerden sızmış olabilir.

Biraz geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Dolandırıldığımı sanmışım fakat yanlışlıkla Adobe Lightroom Mobile'den yıllık abonelik satın almışım ve o yüzden para çekilmeye çalışılıyormuş, aboneliği iptal edince durdu :D

Geri
Yukarı