Para Biriktirme Yöntemleri

@Cynara İlk seçenek: Bahsettiğin yaşlarda yaşadığım en büyük pişmanlık kahvaltıydı. Evden ne zaman "kahvaltıya gerek yok, acıkmam" diyerek çıktıysam; kendimi sürekli içime sinmeden aldığım, hijyenik olduğundan sonuna kadar şüphe duyduğum gıdaları tüketirken buldum. Fizyolojik ve psikolojik açıdan kahvaltının önemi büyüktür. Kanıtlanmış bir gerçeği tekrar hatırlatmam gerekirse; aç bünye adapte olamaz, odaklanamaz. Aç mideyle tükettiğin aşırı öğle öğünü ise bünyenin uyuşuk bir yapıya bürünmesine neden olur. Yazdıklarım saçma ve katı gelebilir ancak evde çok ağır olmayan doyurucu bir kahvaltı yap, öğle yemeğini makul düzeyde tut ve akşam hafif bir şeyler ye. Harçlığını ise cebinde tut. Bunu tavsiye etmemin ilk nedeni hijyen, ikincisi ise yukarıda yazdıklarım.

İlk seçeneğin notu: Acı gıdalar Reflü ve hatta Ülser'e neden olabilir. Mümkünse uzak dur.

İkinci seçenek: Teknolojiyle aranın iyi olması veya bir şeylere sahip olmanı istemen üzerinde yaşadığımız ülkenin saçma sistemini değiştirmiyor ne yazık ki. Bugün sahip olduğun şeylere ve daha iyilerine gelecekte de sahip olabilmen için zekanın değil özverinin önemli olduğu birkaç aşamayı geçmek zorundasın. Senin için en yakın olanı YGS ve LYS. İsteklerini 3-4 yıl boyunca göz ardı etmek zor olabilir. Hatta mevcut şartlar altında 8-9 yıl... Ortalama bir hayat ve ortalama bir bütçeyle standart bir yaşam can sıkıcı olabiliyor, biliyorum. Ancak kendi iyiliğin için bunları bir süre göz ardı etmen gerek. Dediğim gibi bana göre de olması gereken bu değil ancak bilinçli birkaç insan sistemin tamamını değiştiremiyor. Hala uyman gereken kurallar ve ayak uydurman gereken saçmalıklar var. Cefa çek sefa sür burada ortaya çıkıyor. Düzenli bir işte çalışmak geleceğini büyük ölçüde baltalayacaktır. Kararın ne olursa olsun umarım başarılı olursun.

Okul yakın ise yürüyerek gidebilirsin. Ayrıca sorun olmaz ise evden bir şeyler hazırlayıp götürmeni tavsiye ederim. Daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Böyle yaptım bende bir aralar.

Günlük 5 tl çok fazla. Günde ben şahsen 2 tl harcıyorum sizin okulun fiyatları nedir bilemiyorum fakat ben simit ve çay alıyorum 0,75+ 0,75 = 1,50 TL eder yanına da başka bir aperitif bir şeyler alır yersin. Günde 3 tl kar edersin bu da haftada 21 TL, ayda ise 84 lira eder. Döner yeyince ne değişiyor, simit+ çay yada ayran alınca ne değişiyor ? Hem dönerde soğan vardır ağzın pis kokar. :) Tüm samimiyetimle söylüyorum şahsen ben simit+çayı , döner+ayrana kesinlikle tercih etmem. Sen simit+ayran(yada çay) al ye... 3 tl tasarruf. Bu tasarrufa birde baban ve annenden alacağın bozuk paraları da eklersek en az ayda 100 TL ye yakın para toplarsın.

Lütfen ama ... :) Bu fikirlerde üstüme yoktur. Ben ne tasarruflarla 2 yıl geçindim şimdi herşeyim var çok şükür.
En ucuz 2,50 Tl ye tost var, simiti sabahları yapıyorlar, çay da 1 Tl ama sabahları yapıyorlar okulun fiyatları biraz uçuk, öğlenleri de güvenlik açısından dışarı çıkartmıyorlar. Ortaokulda seninki gibi yapıyordum.

Bence 1 tane açma al 1 liraya. Ben öyle yapıyorum. Günlük 1 lira giderim oluyor. Gerçi harçlıkta almıyorum, haftalıkta. Babam zaten emekli maaşı alıyor. Abimle ben de burs alıyoruz. 1 liraya açma alıyorum. Yemek masrafım bu kadar oluyor. 60 gün okula gittiğimize göre 60 tl harcıyorum 3 ayda. Kalan parayla da ya kitap alıyorum ya da biriktiriyorum. Okul masraflarına gitti gerçi geçen ki. Abim de aynı şekilde. Bence okulun kantininden alma. Geçen sene orta okulda bile 2 liraya satıyorlardı tostu. Sucuklu tost ama sucuklu dediğim 3 tane sucuk, salça yok, kaşar yok. Hiçbir zaman kantinden almadım ama takdir ediyorum çok iyi kazıklıyorlar :D Yani kantinden alırsan fazla para harcarsın okula gelirken 1 tane açma al onunla karnını doyur, yanına da su alırsın bir tane açmayı yedikten sonra onu yersin.

@Cynara İlk seçenek: Bahsettiğin yaşlarda yaşadığım en büyük pişmanlık kahvaltıydı. Evden ne zaman "kahvaltıya gerek yok, acıkmam" diyerek çıktıysam; kendimi sürekli içime sinmeden aldığım, hijyenik olduğundan sonuna kadar şüphe duyduğum gıdaları tüketirken buldum. Fizyolojik ve psikolojik açıdan kahvaltının önemi büyüktür. Kanıtlanmış bir gerçeği tekrar hatırlatmam gerekirse; aç bünye adapte olamaz, odaklanamaz. Aç mideyle tükettiğin aşırı öğle öğünü ise bünyenin uyuşuk bir yapıya bürünmesine neden olur. Yazdıklarım saçma ve katı gelebilir ancak evde çok ağır olmayan doyurucu bir kahvaltı yap, öğle yemeğini makul düzeyde tut ve akşam hafif bir şeyler ye. Harçlığını ise cebinde tut. Bunu tavsiye etmemin ilk nedeni hijyen, ikincisi ise yukarıda yazdıklarım.

İlk seçeneğin notu: Acı gıdalar Reflü ve hatta Ülser'e neden olabilir. Mümkünse uzak dur.

İkinci seçenek: Teknolojiyle aranın iyi olması veya bir şeylere sahip olmanı istemen üzerinde yaşadığımız ülkenin saçma sistemini değiştirmiyor ne yazık ki. Bugün sahip olduğun şeylere ve daha iyilerine gelecekte de sahip olabilmen için zekanın değil özverinin önemli olduğu birkaç aşamayı geçmek zorundasın. Senin için en yakın olanı YGS ve LYS. İsteklerini 3-4 yıl boyunca göz ardı etmek zor olabilir. Hatta mevcut şartlar altında 8-9 yıl... Ortalama bir hayat ve ortalama bir bütçeyle standart bir yaşam can sıkıcı olabiliyor, biliyorum. Ancak kendi iyiliğin için bunları bir süre göz ardı etmen gerek. Dediğim gibi bana göre de olması gereken bu değil ancak bilinçli birkaç insan sistemin tamamını değiştiremiyor. Hala uyman gereken kurallar ve ayak uydurman gereken saçmalıklar var. Cefa çek sefa sür burada ortaya çıkıyor. Düzenli bir işte çalışmak geleceğini büyük ölçüde baltalayacaktır. Kararın ne olursa olsun umarım başarılı olursun.
Çok haklısın dostum zaten sağlam kahvaltı yapıyorum. Öğlenden önce 5 ders var karnım acıkıyor git-gel 2 saat servis yolum var zaten. Önerileein için teşekkürler :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı