Para ile nasıl site açılıyor?

OLDüyedir3

Hectopat
Mesela adam para ile birine site yaptı, ama hosting gerekmiyor mu, buna ne yapıyorlar, veya hosting firmasından host satın alıyorlar ve siteyi isteyen adam bunu her ay veya yıl vs. ödüyor mu?

Yani siteyi yapan kişi sadece yazılımsal, tasarım kısmını yapıyor, site sahibi ise hosting ve alan adlarını alıyor değil mi?

Bu tam olarak böyle değil yapılan anlaşmaya göre değişir. Örneğin ben freelance iş yapmaya çalışırken hostingi kendim sağlıyordum. Domain istendiği taktirde müşterinin ödeme yöntemleri ve iletişim bilgileri ile domain alıyor ve sağlayıcıya nasıl ulaşacaklarını gösteriyordum. Zaten çoğunlukla portfolyo web siteler geldiği için hosting kısmını gitpages ile karşılıyordum yaptığım işler benim gizli depolarımda tutuluyordu. Müşteri hosting için ücret de ödememiş oluyordu.

Ben şahsen host ve domainin siteyi isteyen kişi tarafından ödenmesini istiyorum. Veya ücretini bana verir ben de bir hosting firmasından host ve domain satın alırım. Ve adamın istediği şekilde sitesini kurarım.

Yıllık host ve domain ücreti de yine site sahibinin olur. Ben siteyi bitirip ona teslim edince o istediği şekilde ödemesini yapar yıllık olarak.

Ben şahsen host ve domainin siteyi isteyen kişi tarafından ödenmesini istiyorum. Veya ücretini bana verir ben de bir hosting firmasından host ve domain satın alırım. Ve adamın istediği şekilde sitesini kurarım.

Yıllık host ve domain ücreti de yine site sahibinin olur. Ben siteyi bitirip ona teslim edince o istediği şekilde ödemesini yapar yıllık olarak.
Olması gereken öyle zaten. Hem siteyi yapıcan hem de domain ve hostingi üslenicen. Aksi takdirde olanlar direk sahtekar.

Geri
Yukarı