Para koleksiyonu için bankadan döviz alınır mı?

LXYEAN1

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba, benim para koleksiyonum var. Çeşitli ülkelerin paralarını biriktiriyorum, para çeşitliliğini arttırmak için bankadan döviz alacağım ama yatırım için değil, sadece koleksiyonuma eklemek için. Bunun için garanti bankasını seçtim, bankada bulunan dövizler bunlar;

Ben;
2 adet 1 birim İngiliz sterlini, İsviçre frangı, Avustralya doları, Kanada doları.
2 adet 5 birim Çin yuanı, Danimarka Kron'u.
2 adet 50 birim Japon yeni.
2 adet 10 birim Norveç Kron'u, İsveç Kron'u.
Bu saydıklarım paralardan alacağım. Şimdi sormak istediğim sorulara geleyim.

1-) Bankada işlem yapabilmek için hesabımızın olması mı lazım?
2-) Minimum ücret tutarı var mı örneğin 2 adet 1 sterlin alacağım ama işlem başlatmak için en az 20 sterlin (ya da 100 TL) almam gibi bir kural var mı?
3-) Parayı alınca bana nakit olarak vercekler mi? Çünkü yazdığım paraların çoğu madeni para.

Sorularım bu kadardı, cevaplarsanız sevinirim.

1-) Bankada işlem yapabilmek için hesabımızın olması mı lazım?
2-) Minimum ücret tutarı var mı örneğin 2 adet 1 sterlin alacağım ama işlem başlatmak için en az 20 sterlin (ya da 100 TL) almam gibi bir kural var mı?
3-) Parayı alınca bana nakit olarak vercekler mi? Çünkü yazdığım paraların çoğu madeni para.
1) Evet banka hesabınız, hatta döviz hesabınız olması gerek.
2) Hesaba döviz almak için herhangi bir kısıtlama yok. Şimdi denedim 1 euro bile tekil olarak alış yapabiliyorsunuz.
3) Fakat madeni parayı bankanın vereceğini sanmıyorum. Bazı ATM'lerde sadece hesabınızdaki dövizi banknot olarak çekebiliyorsunuz.

1) Evet banka hesabınız, hatta döviz hesabınız olması gerek.
2) Hesaba döviz almak için herhangi bir kısıtlama yok. Şimdi denedim 1 euro bile tekil olarak alış yapabiliyorsunuz.
3) Fakat madeni parayı bankanın vereceğini sanmıyorum. Bazı ATM'lerde sadece hesabınızdaki dövizi banknot olarak çekebiliyorsunuz.
Peki hocam kuyumcular?
Banka yerine herhangi bir döviz bürosunu tercih edebilirsin. Hem daha az komisyon ödersin hem de bankaların fiziksel olarak 2 sterlin vereceğini sanmıyorum, çok küçük bir miktar.

Hocam bence saydığınız paraları tek bir yerde, hele ki dediğiniz gibi bir ilçedeyseniz bulmanızın mümkünatı yok. Madem hevesiniz var bir gün büyükşehirin bir çarşısına gidip kapı kapı sorun. Hem zorluklar altında edinilince daha değerli oluyor.

Geri
Yukarı