Para koleksiyonu yapmak

Alican_123

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben zamanında bulduğum eski madeni paralar 15 Temmuz parası vs gibi paraları topladım ama yeni şeyler katmak istiyorum. Farklı ülke medeni parası olsun kağıt parası vs internette baktım en kötüsü 200 TL'den başlıyor. Nasıl ucuza bulurum?

Merhaba. Ben zamanında bulduğum eski madeni paralar 15 Temmuz parası vs gibi paraları topladım ama yeni şeyler katmak istiyorum. Farklı ülke medeni parası olsun kağıt parası vs internette baktım en kötüsü 200 TL'den başlıyor. Nasıl ucuza bulurum?

Hocam antikacilardan bulabilirsiniz ben koleksiyon yaparken oralardan alıyordum ucuzları oluyor.

Hocam abartılı fiyatlara satılan paralara takılma onlar işin cılkını çıkarmış (yabancı paralardan bahsediyorum). Her ülkeninkini bulamazsın fakat euro dolar lari gibi paraları doviz bürolarından değeri fiyatında alabilirsin. Ancak bu paralarında kendi aralarında koleksiyonları var (eski basım dolarlar gibi)

Ayrıca 15 temmuz gibi dolaşımda olan ve milyonlarca bulunan paralar koleksiyonluk veya çok değer edecek paralar değiller. Asıl değerli olan paralae merkez bankası tarafından sayılı basılan ve sertifikası olan koleksiyon paralarıdır. Bunu dikkatli araştırın. Bakkalda bile bulabileceğiniz paralara fahiş fiyatlar vermeyin.

Geri
Yukarı