Para nasıl biriktirilir?

Harcamayarak, boğazınızdan kısarak. Sigara veya alkol içiyorsanız içmek yerine kenara atacaksınız, abur cubur tüketiyorsanız tüketmeyip kenara atacaksınız, Harçlığınızın tamamını harcamayıp evden yemek yapacaksınız, bakkala giderken bozukları "indiregandi" yapacaksınız. Onun haricinde önerebileceğim bir şey yok. Temel gereksinimleriniz haricinde harcama yapmayın ve bir kenara koyun.

Harcamayarak, boğazınızdan kısarak. Sigara veya alkol içiyorsanız içmek yerine kenara atacaksınız, abur cubur tüketiyorsanız tüketmeyip kenara atacaksınız, Harçlığınızın tamamını harcamayıp evden yemek yapacaksınız, bakkala giderken bozukları "indiregandi" yapacaksınız. Onun haricinde önerebileceğim bir şey yok. Temel gereksinimleriniz haricinde harcama yapmayın ve bir kenara koyun.
Sağ olun hocam.

Öncelikle gereksiz harcamalarınızı bir kenara atın en temel yapacağın iş budur👍 sonra israf etmeyeceksin evde ne yapıldıysa yemek onu ye ama eğer tek yaşıyorsan sana daha iyi tavsiyelerim olabilir.
Örneğin şampuanı duş alırken 25 kuruş büyüklüğünde sık, diş macununu yine aynı şekilde çok az sık, bulaşık deterjanını ortadan ikiye kes iki kerelik kullan, çamaşırların çok kirli değilse deterjan atma🤚 yumuşatıcı gibi lüks şeyler kullanmaktan kaçın.

Konu başlıktaki gibi basit ve anlaşılır. Nasıl biriktireceğim bu parayı? (Bilgisayar dış donanımları almayı planlıyorum)
Gelirin var mı bilmiyorum ama düzenli gelirin yoksa zor biriktirirsin. Eğer yaşın küçükse ailenle anlaş ev işlerini para karşılığında yap. Mesela haftalık 25 lira karşılığında mutfağı bulaşıkları falan toplayabilirsin.

Gereksiz harcamadan kaçın biriktirdiğin parayı dolar euro yaptır TL de bırakırsan çok üzülürsün tecrübeyle sabit en azından paran erimez ve durduğu yerde değeri artar.

Hocam tamamen cebinizden kısmanıza gerek yok. Elinize para geçtiğinde harcayacağınız kadarını harcayın, bir kısmını cebinize koyun (ne olur ne olmaz), kalan kısmınıda kapalı kumbaranıza atın. Ben böyle biriktiriyordum.

1-2 tl deyip geçmeyin. Onlar yavaş yavaş toplanıyor :)

Bence parayı kolay harcayamayacağın bir şekle dönüştür. Mesela gram altına yada gram biraz pahalı kaçabilir banka uygulamasından gümüş gibi şeyler alabilirsin. İnsan kolay bozamıyor. Çok sıkta düşmüyorlar yavaş yavaş birikir.

Geri
Yukarı