Para nasıl değerlendirilir?

CarTeL09

Decapat
Arkadaşlar günlük 300-500 kazandığım oluyor ama hiç değerlendiremiyorum. Misal aileme veriyorum dışarı çıkıyorum boş boş harcıyorum. Arada bir ekipman falan aldığım oluyor. Elimde ki parayı bitirmemek için pahalı şeyler almayayım derken bir anda paramı çar çur etmiş bitirmiş olarak buluyorum.
Paramı nasıl değerlendiririm? Yatırım olarak değil, parayı nasıl kullanışlı hale getirebilirim.
Kısaca elde tutulur ne alınabilir bir fikri olan var mı?

Arkadaşlar günlük 300-500 kazandığım oluyor ama hiç değerlendiremiyorum. Misal aileme veriyorum dışarı çıkıyorum boş boş harcıyorum. Arada bir ekipman falan aldığım oluyor. Elimde ki parayı bitirmemek için pahalı şeyler almayayım derken bir anda paramı çar çur etmiş bitirmiş olarak buluyorum.
Paramı nasıl değerlendiririm? Yatırım olarak değil, parayı nasıl kullanışlı hale getirebilirim.
Çok kolay elindeki para ile daha fazla para kazanırsın para parayı getirir.

Altına yatırım yaparak, düz mantıktan. Yatırım yapmaktan neden çekiniyorsunuz ki, bir köşede duruyor, hem gereksiz yere harcamamış olursunuz, gözünüzün önünde olmadığı için de harcama isteği oluşmaz.

Çok kolay elindeki para ile daha fazla para kazanırsın para parayı getirir.
kanka o nasıl oluyor hiç bi fikrim yok :D
Altına yatırım yaparak, düz mantıktan.

Reis aslında demek istediğimi tam ifade edemedim benim sıkıntım parayı nasıl kullanışlı bir şekilde harcıyabilirim sorum bu. Yani yatırım işleriyle ugrasmak istemiyorum.
Harcama isteği oluşmaz.

Aslında doğru söyliyorsun da bilemiyorum bunu düşüncem bir köşeye atmak boş boş harcamaktan iyidir tabii.

Reis aslında demek istediğimi tam ifade edemedim benim sıkıntım parayı nasıl kullanışlı bir şekilde harcıyabilirim sorum bu. Yani yatırım işleriyle ugrasmak istemiyorum.
Kral zaten yatırım dediğimiz şey öyle basit anladığımız yatırımdan bahsetmiyorum, en basitinden para kazandıracak bir iş kolu vs. bir kaynak yapabilirsen, bütçe oluşturabilirsen, girişimci mantığıyla, belki yatırımdan çok daha etkili bir kazanç olur senin için.

Bu durumda ilk önce gelir gider tablosu oluşturman gerekiyor;
Yaşam ihtiyaçlarından ZORUNLU olanlar ne ve ne kadar?
Kendi özel vaktin / lüks harcamaların için aylık ne kadar gerek?
Eline geçen ne?

Kendini önceden planlayıp, istikrarlı bir şekilde ne gerek ne lüksü önceden iyi ayırt etmen gerek.
Eğer gelirin giderlerinden çoksa, o zaman yatırım vaktidir. Ama Giderin gelirinden azsa o zaman gelirini arttırmak için "çalışmak" gerekir.

Yatırım yapmadan para değerlenmez, para para olarak durduğu sürece bi puldan farklı olamaz.

Geri
Yukarı