Para tutumsuzluğu nasıl yok edilir?

Roux

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Arkadaşlar sorum başlıktaki gibi. Elime para geçince hemen harcamak istiyorum oysaki istediğim çok şey var. Bu istediklerimide sadece para biriktirip alabilirim. PS4 almak istiyorum. Para biriktirmeye başladım. Yaklaşık 50 TL falan oldu 2-3 günde ama bugün açmaya çalıştım. Ne mutlu ki açamadım. Nasıl bunu soruna hakim olabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okullar açılınca teneffüslerde kantinden bir şey alma. Arkadaşlarınla git gel ama çok gerekli değilse veya canın çok çekmemişse alma. Bende çok işe yaradı. Ayrıca bir şeyi almadan önce düşün biraz. eline ne kadar sık para geçtiğini hesapla ve ona göre aylık/haftalık harcama planı oluştur. Ve de kendine bir hedef koy ki zaten koymuşsun sanırım. Mesela benim pc toplama hayalım var. Haftalık harçlığım üzerinden kendime bir hedef koyuyorum. Hedefi başlarda biraz yüksek tutuyorum. Fakat hiç bir şey harcamayınca (ihtiyaç olan durumlar hariç) kağıt üzerinde çok kar etmişsin gibi duruyor. Sonra bir bakıyorsun almak istediğin o çoğu şeyin gereksiz olduğunu fark ediyorsun. Sonra gerisi geliyor zaten :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı