Parayı para ile katlamak mümkün mü?

benerayilmaz

Hectopat
Selam, Eray ben.

Aklımda bir soru var, elinizde kemiksiz 1.000.000TL'niz var.
Bu para ile bir sıfır araç alabilirsiniz, ancak sıfır araç almak yerine şöyle bir şey yaparsanız ne olur;

1.000.000TL'yi X bankasına yatırıp vadeli hesapta tutarak %57 faizinizi alırsınız. Daha sonra gidip y bankasından %62 faiz ile 1.000.000TL kredi çekip, X bankasındaki paranızı hipoteklersek. X bankasındaki paranın faizi y bankasının kredisini öder (tabii ki tamamını ödemez %5'lik bir kayıp olur ama bunu göz ardı edelim) sizde çektiğiniz kredi ile sıfır bir araç alırsanız.

Başlangıçta 1.000.000TL'niz varken, artık kendi kendini ödeyen bir aracınız olmaz mı?
Aynı zamanda bu para kendi kendini ödedikten sonra, elimizde hem araç hem de 1.000.000TL'miz duruyor olmaz mı?

Finansdan çok anlamam ancak kulağıma çok mantıklı geldi, 3 dükkan sahibi olan bir abim verdi bu tavsiyeyi.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.000.000TL kredi veren banka soyler misin? Kredi puanı, aylık kazancın her şey onemli bu surecte ki hemen olacak bir is degil bu senin paran katlanırken aynı aracın fiyatı da artacak.

1.000.000TL'yi bankaya dolarlı vadeli yaparsan ha o zaman mantıklı olabilir.

Bu süreçte de TL yarı yarıya değer kaybeder ve alacağımız aracın fiyatı 2.000.000 TL olur.

Hocam aracı bu işlemin sonucunda almıyoruz, 1.000.000 kredi çektiğimiz anda alıyoruz.

Bir kere aracın tüm değerine karşılık kredi çekemiyorsunuz. Böylece plan baştan suya düşüyor.

Araç kredisi çekmeyeceğizki 😅

1.000.000TL kredi veren banka soyler misin? Kredi puanı, aylık kazancın her şey onemli bu surecte ki hemen olacak bir is degil bu senin paran katlanırken aynı aracın fiyatı da artacak.

Hocam bir şirket açıp ardından elimizdeki 1.000.000TL'yi şirket sermayesi olarak gösterip, şirketi hipotekleyerek alabiliyoruz diye biliyorum. Ya da elimizdeki 1.000.000TL'yi doğrudan X bankasına yatırdığımızdan, y bankası bizi kontrol ettiğinde X bankasındaki paramızı görerek kredi vermez mi?

Çok basit bir soru soracağım. Banka neden %57 faiz veriyor? En basitinden bunu bir düşünmen gerek.

Paranın değer kaybı dostum o kadarını ben de biliyorum, ancak dediğim yöntemle zaten paranın değer kaybından etkilenmemiş oluyoruz. Aracımızı faizden gelen para ile almıyoruz, aracı çektiğimiz kredi ile anında alıyoruz.

ben 1.000.000 TL olarak örnek verdim ancak bu yöntemi küçük paralar kullanarak yapabiliyorsak, çok mantıklı bir hale geliyor.

Son düzenleme:
Hocam aracı bu işlemin sonucunda almıyoruz, 1.000.000 kredi çektiğimiz anda alıyoruz.

Boşa kürek çekersin o şekilde. Çünkü o 1 milyon TL değerini korumayacak, 4 senede 5 kat değer kaybetmiş bir para biriminden bahsediyoruz. Bu taksitler bitene kadar kaç sene geçecek.

Kısaca gidip 1 milyon TL'lik araba alıp, o her ay kendi cebinden ödemeyi planladığın %5'lik farkı da altın alarak değerlendirirsen yıllar sonunda daha çok birikimin olmuş olur.

Geri
Yukarı