Pardus 19.4 Kuran Var mı?

Şöyle desem yeterli bence, Pardus'ta o berbat açık kaynak Nvidia sürücüsünü, kapalı kaynak resmi sürücü ile değiştirmek için zilyonlarca komut yazarken, Ubuntu'da tek bir buton ile yapılıyor.

Pardus rehberi zaman kaybı olur.

Bence Android tabanlı Linux dağıtımlarıyla ilgili bir rehber yapın.
Eskimiş bilgisayarları daha performanslı hale getirir.
Bu sayede TV BOX almaya gerek kalmaz.
Sadece Klavyeli bir Air Mouse (Uzaktan kumanda) almak gerekecek.

Yeni sürüm çıkmış. Kurup deneyen var mı? Belki bir rehber yaparım diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Vakit ayırmaya değer mi? Yoksa Ubuntu kurulum rehberi mi yapayım?

Ubuntu rehberi yapan çok oluyor, bence Pardus rehberi daha iyi olur.

Pardus rehberi zaman kaybı olur.
Öncelikle bakış açına saygı duyuyorum.

Zaman kaybı olmaz, yabancıların şeyleri uğraşmak yerine, Türklerin başarmaya çalıştığı işletim sistemini fazla kullanan olsun ki açıklar daha kolay kapansın. Geri bildirim gönderen olsun ki dediğin kodlar kapatsınlar siz uğraşmayın.

Artık okullarda bile Pardus sistemi hakkında soru yağmurları geliyor ve öğrenilmeli. Bir yerden başlangıç yapılmalı ve siyaset tarafından değil kendi halkın tarafından bakmak gerekli. Pardus'a Türkiye'den destek videoları yok ve malum bilen sayısı da az. Destek verilebilir Recep Bey tarafından ve gurur duyulacak bir şey.

Pardus hakkında tek video kurulumu değil, zamanla diğer sorular hakkında videolar da çekebilir.

Zamanında yaptığınız 18.04 rehberi gibi bir şey düşünüyorsanız hiç yapmayın derim. O video rehber değil yeni bir Ubuntu kullanıcısını veya bu rehbere ihtiyaç duyan birisini nasıl soğuturum video gibi bir şey idi. Şahsen hiç bilgi sahibi olmasam bu konuda, sizin o videoda yaptığınız gibi kestirip atardım. Hiç bir şey çalışmıyor neden kullanayım der geçerdim. Video yorumlarında da bir çok kişi durumdan bahsetmiş zaten.

Zaman kaybı olmaz, yabancıların şeyleri uğraşmak yerine, Türklerin başarmaya çalıştığı işletim sistemini fazla kullanan olsun ki açıklar daha kolay kapansın. Geri bildirim gönderen olsun ki dediğin kodlar kapatsınlar siz uğraşmayın.
Pardus zaten Debian tabanlı. Debian da halihazırda çok kullanılan bir dağıtım. Pardus tamamıyla yerli bir GNU/Linux dağıtımı değil yani. Pardus'un eskiden özgün olan halini devam ettiren Pisi Linux isimli bir dağıtım var.

Aslında konu dışı kalıyor kusura bakmayın. Pardus'a milli işletim sistemi denmesi çok sinirime gidiyor. Milli Linux dağıtımı demeleri zorlarına mı gidiyor? Fatih projesindeki 2. faz (gri) akıllı tahtalarda windwos 8.1 vardı. Pardus'da Dual Boot bile değil sanal makineya kurulmustu. Hiçbir zaman kullanılmadı.

@Recep Baltaş
Bana kalırsa Ubuntu için vakit bile ayırma abi. Direkt Pardus. Ubuntu'nun yeni sürümü hem sıkıntılı hem de pek sevilmiyor. Daha dün sanal makinede test ettim.

Ama daha farklı bir önerim var. Direkt FreeBSD + masaüstü ortamı kurulumunun videosu olabilir :) Hem güncel Türkçe kaynak olur BSD severler için.

Hocam ben kullanılması zorunlu diye biliyorum. Yeni yapılan okullara konulan akıllı tahtaların hepsinde işletim sistemi olarak sadece Pardus kurulu.
Hayır, akıllı tahtalar zaten fabrika çıkışında Windows 8.1 yüklü olarak geliyor ( faz-2 modeller ). Pardus sadece VirtualBox içerisine kurulu akıllı tahtalarda.

Bence ne Pardus için rehber ne de Ubuntu için rehber yapın. Elementary OS ya da daha yeni Linux dağıtımları için rehber hazırlayın daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı