Pardus kernel 5.1 için Synaptic Header kurulumu

tedolone

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Pardus 19.5 Xfce kullanıyorum. Pardus'ta otomatik olarak kernel 4.10 geliyor. Ben bir takım sorunlar nedeniyle kernel'a 5.10'a yükselttim ama çoğu uygulamada header hatası veriyor, Pardus forumda Synaptic'ten kernel'ın header'ını kurun yazıyordu ama Synaptic'te kernel'ın header'ı yok. Bunu Synaptic'e nasıl yükleriz ya da başka bir yerden nasıl kurarız?

Son düzenleyen: Moderatör:
5.10 çekirdeği elle indirip mi yükledin? Ya da başka bir sistemden mi çıktı paylaşıyorsun? Önceki çıktılarda backports depo ile ilgili hata görünüyordu, şimdi ise depo görünmüyor, yardım etmeye çalışıyorum, ama sen de yaptıkların ile ilgili bilgi paylaş lütfen, dediğim gibi sihirli kürem yok.
Kernel yükseltme işini internete aratarak buldum. Pardus kernel yükseltme diye
5.10 çekirdeği elle indirip mi yükledin? Ya da başka bir sistemden mi çıktı paylaşıyorsun? Önceki çıktılarda backports depo ile ilgili hata görünüyordu, şimdi ise depo görünmüyor, yardım etmeye çalışıyorum, ama sen de yaptıkların ile ilgili bilgi paylaş lütfen, dediğim gibi sihirli kürem yok.
Kernel yükseltme işini burdan yaptım

Öncelikle aşağıdaki komutlarla Debian 10 backports deposunu sistemine ekle.

Kod:
/bin/bash -c 'echo "deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main contrib non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/buster-backports.list'
Kod:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 04EE7237B7D453EC 648ACFD622F3D138
Kod:
sudo apt update

Sonra herhangi bir güncelleme yapmadan önce, aşağıdaki komutun çıktısını paylaş. Bunun ardından yönlendireceğim.

apt policy

apt policy komutunu paylaşmana gerek yok, backports depo otomatik olarak ezilmiş geliyor, Pardus'ta kontrol ettim. Yukarıdaki işlemlerden sonra, aşağıdaki komutu çalıştırıp, çekirdeği backports deposundan günceleyebilirsin. Sonra sistemini yeniden başlat.

Kod:
sudo apt install linux-headers-amd64 linux-image-amd64 firmware-misc-nonfree -t buster-backports

Son düzenleme:
Öncelikle aşağıdaki komutlarla Debian 10 backports deposunu sistemine ekle.

Kod:
/bin/bash -c 'echo "deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main contrib non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/buster-backports.list'
Kod:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 04EE7237B7D453EC 648ACFD622F3D138
Kod:
sudo apt update

Sonra herhangi bir güncelleme yapmadan önce, aşağıdaki komutun çıktısını paylaş. Bunun ardından yönlendireceğim.

apt policy

apt policy komutunu paylaşmana gerek yok, backports depo otomatik olarak ezilmiş geliyor, Pardus'ta kontrol ettim. Yukarıdaki işlemlerden sonra, aşağıdaki komutu çalıştırıp, çekirdeği backports deposundan günceleyebilirsin. Sonra sistemini yeniden başlat.

Kod:
sudo apt install linux-headers-amd64 linux-image-amd64 firmware-misc-nonfree -t buster-backports
Kardeşim vallahi olayı hala anlamış değilim.Sizin dediklerinizi yapınca depoya headerlar ve image ler eklendi,gerekli olanları kurdum.Ama hala kernel ile ilgili hata veriyor.
Yani bende artık anlamış değilim

Komutların çıktılarını da paylaş.

Kod:
dpkg -l | grep virtualbox
dkms status
Şu anda yapamam yarın atarım
Komutların çıktılarını da paylaş.

Kod:
dpkg -l | grep virtualbox
dkms status
Kod:
nacak@Pardus:~$ dpkg -l | grep virtualbox
ii  virtualbox-6.0                                    6.0.24-139119~Debian~buster         amd64        Oracle VM VirtualBox
rc  virtualbox-6.1                                    6.1.16-140961~Debian~buster         amd64        Oracle VM VirtualBox
nacak@Pardus:~$ dkms status
bash: dkms: komut yok
nacak@Pardus:~$ sudo dkms status
[sudo] password for nacak:
v4l2loopback, 0.12.1, 4.19.0-14-cloud-amd64, x86_64: installed
v4l2loopback, 0.12.1, 4.19.0-14-rt-amd64, x86_64: installed
nacak@Pardus:~$

Son düzenleme:
ii virtualbox-6.0 6.0.24-139119~Debian~buster amd64 Oracle VM VirtualBox
rc virtualbox-6.1 6.1.16-140961~Debian~buster amd64 Oracle VM VirtualBox

Virtualbox 6.1'i kaldırıp, Virtualbox 6.0'ı kurmuşsun. 6.0 eski sürümün güncel çekirdek için desteği yoktur zaten, daha önce kurduğun 6.1 sürüm de eski biraz. Şuradan Virtualbox'ın güncel sürümünü indirip kurarsan, sorun büyük ihtimalle çözülür. Kurduktan sonra sistemini yeniden başlat ve secureboot etkinse kapat. https://download.virtualbox.org/vir...box-6.1_6.1.20-143896~Debian~buster_amd64.deb

Not: Virtualbox-6.1_6.1.20 sürümle uyumlu eklenti paketi için şunu indirmelisin. Bunu Virtualbox kurduktan sonra kuracaksın. Bu USB ve misafir eklentileri desteği sağlıyor. https://download.virtualbox.org/vir...VirtualBox_Extension_Pack-6.1.20.vbox-extpack

Virtualbox kurulumundan önce aşağıdaki komutla, önceden kurduğun Vbox paketlerini kaldırmakta fayda var.

Kod:
sudo apt -get purge virtualbox*

Geri
Yukarı