Parlak lamba nasıl seçilir?

MertOGUT

Hectopat
Evdeki lambaları bir türlü güçlü yanan lamba yapamadım, bulamadım.
Lamba çok kör yanıyor.
Parlak yanması için kaç W önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:

6400 kelvin değere sahip oldukça aydınlatıcaktır.

Bu yanlış bilgi, kelvin ışık sıcaklığı ölçü birimidir.
Işık şiddeti ölçümü lümen yada Lux olarak ölçülür. Ampullerde lümen olarak yazılır genelde.

Işık şiddeti ölçümü lümen yada Lux olarak ölçülür. Ampullerde lümen olarak yazılır genelde.

Ürünle alakalı bilgi doğrudur, yanlızca eksik bilgi içermektedir. Lümen değerinide ekledim ayrıca ışık sıcaklığı da aydınlanma için önemlidir. Düşük kelvin değerleri ortamı daha loş yapacaktır.

Philips hue v2 kullanıyorum. Her renkte aynı ışık gücünü vermiyor. Yani ışığın kelvini de parlaklık gücünü etkiler, sadece şu kadar W yada lümen alın demekte yanlış olur.

Sizleri anlıyorum. Ama kelvin ışık sıcaklığı ölçümü birimidir. Durum RGB ampuller için farklı olacaktır elbet çünkü bazı renkleri oluşturmak için birden fazla ampul (LED) yanıyor. Zira bu ampullerin birincil amacı aydınlatma değil aksesuar olmaktır.

Yani 6500k bir ampul 2700k ampulden fazla ışık verir demek yanlış olacaktır çünkü biri 6w iken diğeri 9w olabilir, ikisi de aynı tüketim değerine sahip aynı ampul ise evet 6500k ampul daha fazla ışık verebilir, çünkü düşük kelvin değeri olan ampulün daha az ışık vermesinin fabrikasyon bir nedeni mevcut. Ledlerin önüne koyulan kaplamanın ışık geçirgenliği ne kadar düşük olur ise o kadar az ışık geçirir ve ışık daha fazla sarıya döner.

Bir ampulün ne kadar fazla ışık vereceğini lümen değerinden anlayabiliriz. Işık sıcaklığı ile ışık şiddetini birbirine karıştırmayalım.

Sıcak renklerin daha loş görünmesinin nedenlerinden biri de daha az mavi ışık içeriyor olmasıdır çünkü. Sarı renk(gün ışığı) her zaman beyaz ışıktan az ışık verir demek ezbercilik olur.

Son olarak 14w enerji tüketimi ile 1521 lümen ışık demek oldukça verimli ve aydınlatıcı olarak kabul edilebilir. Ama bu ampulün 2700k veya 4500k olanı da yine 1500 lümen civarı ışık vereceğinden ikisi de yüksek seviyede aydınlatıcı demektir.

Fazla ışık isteyen fazla lümen degeri olan ampul almalıdır ışık sıcaklığı tercihi kişiden kişiye değişir. Benim tercihim 4500-5500 kelvin olur mesela.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı