Parmak Kırılması

Serdar ak

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar daha yeni elime çok hızlı bir şey çarptı ve sol elimin baş parmağına geldi. İlk başlarda deli gibi acıyordu, hemen buz tuttuk ağrısı biraz geçti ama şu an parmağımı kıpırdatamıyorum. İnsanların bazıları kırıldıktan 2 hafta falan sonra farkediyorlarmış. Bende de öyle bir şey olabilir. Ne olur ne olmaz hastaneye git diyenleriniz olacaktır belkide. Babama söylememe rağmen kırık olsa duramazsın deyip götürmüyor. Tartıştık bir de gelmiş bana sakın o bilgisayarı açma, kırarım falan diyor. Ne yapacağımı bilemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
En sevdiğim laf, "kırılsa duramazsın yav olur mu öyle şey..." zaten duramıyorum? Ağrısı artmaya devam ederse hastaneye gitmende fayda var. Kırık olmasa bile ağrı kesici falan verir en azından.

Benim kırıldığı zaman hemen hastaneye gitmemize rağmen kalıcı hasar kaldı. Serçe parmak yumruk kemiğim gözükmüyor artık. Bunlar önemsenmeyecek şeyler değil. Bir şekilde hemen hastaneye gitmeni öneririm.

Ezilme de olmuş olabilir. Ezilme olduysa eğer ağrıdan dolayı hareket ettirememeniz normal. Birkaç güne ağrısı diner ve parmağınızı hareket ettirebilirsiniz. Ama kırık veya çatlak varsa eğer ihmal etmeyin kesinlikle. Yarın mutlaka hastaneye gidin derim.

Hocam kendim gidebilirim, o nasıl oluyor. Kimlik götürsem ücretsiz çekip muayene edebilirler mi?

Evet gidiyorsun hastanenin hasta kabul yerine, parmağım acıyor de onlar sana hangi doktora gideceğini söylerler. Kimliğini veriyorsun, onlar da sana bir sıra numarası veriyor bekliyorsun sıranı.

Sıran gelince doktora anlatıyorsun şikayetini, doktorda muhtemelen röntgen çektir diyecek. Röntgen odasına gideceksin oradaki görevli elinin röntgenini çekecek.

Sonra doktora bir daha çıkacaksın o sana artık ne varsa onunla ilgili tedavi şeklini anlatır artık. İlaç verirse devlet ilacın büyük bir kısmını karşılar biraz para verirsin eczaneye ilaç için o kadar. En fazla 30 dakikanı alır muayene.

Ezilme de olmuş olabilir. Ezilme olduysa eğer ağrıdan dolayı hareket ettirememeniz normal. Birkaç güne ağrısı diner ve parmağınızı hareket ettirebilirsiniz. Ama kırık veya çatlak varsa eğer ihmal etmeyin kesinlikle. Yarın mutlaka hastaneye gidin derim.
Devlet hastanesine git. Sen öğrencisin sanırım sana ücretsiz el röntgenini çekerler. Kırılmasa bile çatlamış olabilir parmak kemiğin.
En sevdiğim laf, "kırılsa duramazsın yav olur mu öyle şey..." zaten duramıyorum? Ağrısı artmaya devam ederse hastaneye gitmende fayda var. Kırık olmasa bile ağrı kesici falan verir en azından.
Hocam bugün gidemedim hastaneye ama parmağımı her türlü oynatabiliyorum, ama biraz şişti. Dokununca biraz ağrıyor. Ezilme falan mı olmuştur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı