Pasif soğutmayı ne yapabilirim?

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Birkaç gün önce bozulan uydu alıcısı incelemek için içini açtım ve küçük bir pasif soğutma buldum. Bunu nerede kullanabilirim? Laptopun içinde kullanmayı düşündüm fakat pek bir yer bulamadım.

1584913577770.png

IMG_20200607_230135.jpg

Dosya Ekleri

• 1584913577770.png
    1584913577770.png
    235,2 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Derinlik hesaba katılmazsa fotoğrafa göre aşağıda kalan fan ile HDD arasında çipe benzer bir şey var (ne olduğundan tam emin değilim :) ), ona yapıştırabilirsiniz. Ben de sökmüştüm bu pasif soğutmalardan ama fayda edeceğini sanmıyorum.

Derinlik hesaba katılmazsa fotoğrafa göre aşağıda kalan fan ile HDD arasında çipe benzer bir şey var (ne olduğundan tam emin değilim :) ), ona yapıştırabilirsiniz. Ben de sökmüştüm bu pasif soğutmalardan ama fayda edeceğini sanmıyorum.
Sığıyorsa chipset üzerine konulabilir. Harddiskin solunda.
Parçayı termal macun ile mi yapıştırmam lazım oraya?

Parçayı termal macun ile mi yapıştırmam lazım oraya?
Termal macun olmaz termal ped ile yapıştırmanız lazım ama ince olanını alın ki sığsın.
Onun adı chipset.

Termal macun olursa yapışmayabilir ve bir süre sonra soğutucu düşebilir. Termal pedi overclock yapan bir adamdan görmüştüm termal ped ile yapınca yapışkanlı olduğu için daha sağlam oluyor.
Belki olur diye macunla denedim ve yapıştı sayılır. En azından sallanınca düşmeyecek şekilde durdu orada. Macun biraz daha katılaşınca yapışır diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı