Paslı demir sıyırdı

futs

Hectopat
Merhaba, 17 yaşındayım. Bugün parmağımın üstüne nokta şeklinde paslı demir battı, yara yüzeysel ve çok küçük ama kan aktı ve kanlı bir görüntü oluştu biraz. Okul (eminim) ve çocukluk (tam emin değilim ama yüksek ihtimalle) aşılarımı yaptırdım. (Elimi direk sabunlu suyla temizledim.)

(4 yıl önce ve 2020 Eylül ayında da aşı olmuştum.) Bir sıkıntı olur mu? Durup dururken kafama takıldı bu konu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 17 yaşındayım. Bugün parmağımın üstüne nokta şeklinde paslı demir battı, yara yüzeysel ve çok küçük ama kan aktı ve kanlı bir görüntü oluştu biraz. Okul (eminim) ve çocukluk (tam emin değilim ama yüksek ihtimalle) aşılarımı yaptırdım. (Elimi direk sabunlu suyla temizledim.)

(4 yıl önce ve 2020 Eylül ayında da aşı olmuştum.) Bir sıkıntı olur mu? Durup dururken kafama takıldı bu konu.
Anlamadım?

Bileğimin köşesini paslı telle delmiştim(yanlışlıkla) bayağı kanama da oldu içini görüyordum neredeyse elimin devlet hastanesine gittik 2 saat bekledik döndük sıkıntı olmadı 2 senedir ama gidin baktırın yine de bence.

Bebeklikte tüm aşıların, çocuklukta da (8. sınıf) tetanoz aşının yapıldığını varsayarak konuşuyorum; 4 sene önce ve Eylül 2020 aşılanmasıyla birlikte yara noktasal ve temiz bir yara olduğu için aşı veya immunglobülin (antikor) iğnesi gerekmez. Teorik olarak, temiz bir yara için ~10 yıl bağışıksın ancak tekrar yaralanırsan yaranın durumuna göre değerlendirmek gerekecek. Sabunlu suyla yıkanarak doğrusunu yapmışsın.

Bunları doktor olarak söylüyorum, tahmini öneriler değil, gönül rahatlığıyla dikkate alıp konuyu kafanda kapatabilirsin.

Bence ne olur ne olmaz gidin, sağlık işi riske atılmamalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı