Passat neden bu kadar gereksiz pahalı?

Sadece Passat değil, tüm VW modelleri yıllardır böyle. Bu konuda Doğuş'un pazarlamacilarinin büyük bir başarısı var. Yıllardır VW markasını premium altı lüks algısıyla millete ulaşılmaz bir araç olarak pazarlayarak olayların arka planını araştırmayan bizim milletimize kakaladılar. Bir dönem tüm 2. El araçları toplayip hepsinin yüksek fiyata koyup VW piyasasını haksız rekabeyle yukseltiyorlardi.

Cevap basit, almayın. Sırf VW amblemi için 30 40 bin üstüne aynı grubun çok benzer ve yine kaliteli bir aracının üst donanimi satılırken gidip aynı paraya boş Passat almayın.

Bu marka ve bu modelin algısı bu ülkede çok acayip cidden. Üzerine tezler yazılır.

Clio Icon'un 300 bin olduğu bir ülkede fiyatı normal. VW'in kalite algısı yok, gerçekten kaliteli, "algısı" değil. Fransız ve İtalyan arabaları gibi içi plastik kokmuyor.

Burada eleştiren arkadaşların aynı donanıma sahip Audi, Bmw modellerinin fiyatından haberi yok sanırım.

En pahalı Passat 850K en ucuzu 370K civarı iken 5 serisi 850K'dan başlıyor 1.3M'na kadar gidiyor.

En ucuz dizeli 1.2M TL.

Ayrıca normalde 1.6 TDI Business ile 2.0 TDI Impresson'un vergisiz fiyatları aynı ama motor farkından dolayı yüksek ÖTV nedeniyle anahtar teslim fiyatında 188 bin TL fark oluşuyor.

Asıl sorulması gereken Passat değil "arabalar neden bu kadar pahalı" sorusu olmalı.

Clio Icon'un 300 bin olduğu bir ülkede fiyatı normal. VW'in kalite algısı yok, gerçekten kaliteli, "algısı" değil. Fransız ve İtalyan arabaları gibi içi plastik kokmuyor.

Bu doğru. VW'nin ülkemizdeki temsilcilerinin hareketleri eleştirilebilir, VW'nin modellerine muadil markaların daha iyi olduğunu da söyleyebiirsiniz ama VW "kalite algısı yaratıyor" demek bence doğru değil. Kaliteli ve bakımları aksatılmazsa, düzgün kullanılırsa uzun ömürlü araçlar oluyorlar.

En pahalı Passat 850K en ucuzu 370K civarı iken 5 serisi 850K'dan başlıyor 1.3M'na kadar gidiyor.
Bunlardan biri armut, diğeri elma. Biri D sınıfı premium altı segment bir sedan, diğeri E sınıfı premium segment bir araba.

Konu 2 litrelik motorsa "Türkiye'de" gerçek alış fiyatıyla 840-850 bin TL civarı para verip Passat mı alırsın yoksa içine bütün donanımlarını ekletebildiğin şekilde BMW 320 mi alırsın? Hatta aynı segmentteki gırtlak dolu 320i'yi bırak, üst segmentte premium BMW 520i alırsın eksik donanımları bile olsa. 1.5 TSI modellerinin fiyatlarına çok lafım yok, sonuç olarak markalar kendi araçlarını belirli alıcı kitlelerine hitap edecek şekilde fiyatlandırıp rakiplerinin karşısına geçiyorlar ama 2 litrelik Passat almanın da o fiyat segmentinde mantıklı tarafı yok.

VW'in kalite algısı yok, gerçekten kaliteli, "algısı" değil. Fransız ve İtalyan arabaları gibi içi plastik kokmuyor.
Her ne kadar tasarım konusunda heyecan verici olmasa da iç mekanda çoğu rakibine göre kaliteli olduğu doğru ama Fransız tarafında da son 3-4 yılda büyük değişimler var. Geçen yıl konfor ve iç mekan (özellikle arka taraf) benim için çok önemli olduğundan test ettiğim bir sürü SUV içinden Tiguan'ı seçmiştim, 1 yıldır da gayet memnun kalarak kullandım. Yalnız Mart ayında Passat'ın aynı fiyat segmentindeki rakibine geçeceğim, her ne kadar kullanışlılık önemli olsa da bazen bakınca ve kullanınca mutlu olduğun arabayı da insan isteyebiliyor.

Onu yüksek ihtimal opsiyonladı. Opsiyonlayınca böyle yapıyorlar. 2020 240 HP R-line 1 milyon o nasıl 5 olsun?
Sarı sitedeki saçma sapan fiyatları ciddiye alıp yorum yapmaya gerek yok. Ben de arabamı koyayım oraya 5 milyon TL'ye, birileri bol bol lafını yapsın da reklam olsun. :D

Sarı sitedeki saçma sapan fiyatları ciddiye alıp yorum yapmaya gerek yok. Ben de arabamı koyayım oraya 5 milyon TL'ye, birileri bol bol lafını yapsın da reklam olsun. :D
Yok orası doğru ama ilanı atan yanlış anladı sanırım. Adam opsiyonladım yazmaya üşenmiştir, basmıştır 5 milyonu :D
Bunlardan biri armut, diğeri elma. Biri D sınıfı premium altı segment bir sedan, diğeri E sınıfı premium segment bir araba.

Konu 2 litrelik motorsa "Türkiye'de" gerçek alış fiyatıyla 840-850 bin TL civarı para verip Passat mı alırsın yoksa içine bütün donanımlarını ekletebildiğin şekilde BMW 320 mi alırsın? Hatta aynı segmentteki gırtlak dolu 320i'yi bırak, üst segmentte premium BMW 520i alırsın eksik donanımları bile olsa. 1.5 TSI modellerinin fiyatlarına çok lafım yok, sonuç olarak markalar kendi araçlarını belirli alıcı kitlelerine hitap edecek şekilde fiyatlandırıp rakiplerinin karşısına geçiyorlar ama 2 litrelik Passat almanın da o fiyat segmentinde mantıklı tarafı yok.

Her ne kadar tasarım konusunda heyecan verici olmasa da iç mekanda çoğu rakibine göre kaliteli olduğu doğru ama Fransız tarafında da son 3-4 yılda büyük değişimler var. Geçen yıl konfor ve iç mekan (özellikle arka taraf) benim için çok önemli olduğundan test ettiğim bir sürü SUV içinden Tiguan'ı seçmiştim, 1 yıldır da gayet memnun kalarak kullandım. Yalnız Mart ayında Passat'ın aynı fiyat segmentindeki rakibine geçeceğim, her ne kadar kullanışlılık önemli olsa da bazen bakınca ve kullanınca mutlu olduğun arabayı da insan isteyebiliyor.
508 mi? Mondeo mu? :D
@Yararsız Üye

Başka ülkeler emisyona göre vergilendiriyor, biz hacme göre. Mesela hybrid araçlar Atksinson Çevrimi kullanıyor ve hacmi daha çok oluyor. Fakat; motorun verileri, daha küçük motorlar gibi. Zaten her türlü vergi var. Üstelik yanlış vergilendirme...

Sadece Passat değil, tüm vw modelleri yıllardır böyle. Bu konuda doğuş'un pazarlamacilarinin büyük bir başarısı var. Yıllardır vw markasını Premium altı lüks algısıyla millete ulaşılmaz bir araç olarak pazarlayarak olayların arka planını araştırmayan bizim milletimize kakaladılar. Bir dönem tüm 2. el araçları toplayip hepsinin yüksek fiyata koyup vw piyasasını haksız rekabeyle yukseltiyorlardi.

Cevap basit, almayın. Sırf vw amblemi için 30 40 bin üstüne aynı grubun çok benzer ve yine kaliteli bir aracının üst donanimi satılırken gidip aynı paraya boş Passat almayın.

Bu marka ve bu modelin algısı bu ülkede çok acayip cidden. Üzerine tezler yazılır.

2016'da 160 bin liraya comfortline (orta paket) almıştık. O zamanlar hiç de ulaşılamayacak arabalar değildi.

Yeni konular

Geri
Yukarı