Passat neden bu kadar gereksiz pahalı?

Seninle anlaşamadığımız kısım bu değil zaten. Passat'ı kıyasladığın diğer arabayı görünce oradan konuya girdik 2-3 kişi.

@Jira Fiyat/performans arabası artık C sınıfında Leon oldu. 17" jant, 10" eğlence sistemi, 10.25" dijital gösterge, 3 bölgeli klima falan olan araba 230 bin TL şu anda. Tabii DSG yok ve motor biraz daha düşürülmüş alt vergi dilimi için.

Bu arada 3 bölgeli klima yerine şu arabaya şerit takip ve kör nokta koyun diye bağırasım geliyor. Tiguan'da da öyleydi. Hadi Tiguan daha çok yolcu odaklı bir araç da, Leon'da ne gerek var? Tabii bu 2 donanım yeni Leon'da var mı yok mu emin değilim, Tiguan üzerinden konuşuyorum.
Ben onları bu paraya 5 serisi alırım Y alırım diyenlere örnek olsun diye kıyasladım, bunu da defalarca söyledim ama inatla konuyu başka yerlere çektiniz.

Bu arada F/P olarak Honda iyi bir durumda şu anda. Gerçi onlar da her ay mutlaka zam yapıyorlar.

Bence Tiguan'ın Highline paketine kör nokta ve şerit takip koymalılardı, ayıp etmişler.
Sorun da bu, aslında var! :D Dedim ya hukuki bir sorun çıkmasın diye Doğuş'la anlaşmadan dolayı çok açamıyorum konuyu. Asım, Syper gibi eski yönetim tayfasından iletişimde olduklarım bu süreci biliyorlar. Yaz öncesinden Doğuş ile uğraşmaya başlamıştım, sürekli arabayı aldığım bayiyle ana distribütör arasında paslayarak bezdirmeye çalıştılar. Ters ve ciddiye alınması gereken biri çıkınca anlaşma yoluna giriyorlar. :D Satarken gönül rahatlığıyla beyaz Highline Tiguan için "emsalsiz" yazabilirim çünkü öyle. :D

Ben başkan olsam, arabalardaki bu saçma ÖTV' yi %2 ye düşürürüm, KDV' yi de %8 yaparım. Her vatandaş için bir araba hakkı tanır, aldıktan sonra en az 12 yıl başka bir araba alma hakkı olmamasını sağlarım. Ulaşım temel haktır ve insanlar bunu rahatça kullanabilmeliler diye düşünüyorum. Ne kadar çok gezer görürlerse o kadar çok öğrenirler, psikolojileri daha iyi olur.

@241046 Vergi alınmasında sorun yok, insanları bezdirecek oranlarda vergi alınmasında sorun var. 12 yıl arabayı satamamak da yüksek vergiler gibi bezdirici bir karar olurdu. 5-6 yıl olsa ve kurala uymayanlar yeni araba almak için yüksek vergilere tabi tutulmalı deseydin katılabilirdim, şu anki duruma göre çok daha makul bir anlaşma olurdu :D

Sadece ekrana bakıyorum şu an, 5.5 milyon TL Passat, 444.988, 23 TL ÖTV vergisi.
"Elbet bizim de çiçeklerimiz açacak be sabri abi."

@241046 Vergi alınmasında sorun yok, insanları bezdirecek oranlarda vergi alınmasında sorun var. 12 yıl arabayı satamamak da yüksek vergiler gibi bezdirici bir karar olurdu. 5-6 yıl olsa ve kurala uymayanlar yeni araba almak için yüksek vergilere tabi tutulmalı deseydin katılabilirdim, şu anki duruma göre çok daha makul bir anlaşma olurdu :D
Güzel bir S kasa, arkadaşın dediği gibi vergilense, 700-900 civarına gelir. E ben 2021 S kasayı 12 yıl kullanırım vallahi :D

@241046 vergi alınmasında sorun yok, insanları bezdirecek oranlarda vergi alınmasında sorun var. 12 yıl arabayı satamamak da yüksek vergiler gibi bezdirici bir karar olurdu. 5-6 yıl olsa ve kurala uymayanlar yeni araba almak için yüksek vergilere tabii tutulmalı deseydin katılabilirdim, şu anki duruma göre çok daha makul bir anlaşma olurdu :D

12 yıl çok 7 yıl satmama olmalı.
İkinci el piyasasınıda aldığın arabayı 2 yıl satmama kanunu gelirse ve satacağın zaman devletin belirlediği fiyattan satılırsa kimse kafasına göre fiyat biçemez ve piyasa da bayağı düşüş olurdu.

@241046 12 yıl çok, gel onu 4 yıl yap oyum sana. Hadi 4 de az gelirse 6 kırmızı çizgim, 1 yıl fazlası olmaz. :D

12 yılı bilerek dedim, çünkü biraz uzun olması lazım ki ithalattan dolayı çok açık verilmesin. Ayrıca evet 2. arabayı alacak kişi çok yüksek bir vergi ödeyecek. :D 4 yıl olmaz, çok az kusura bakma Saboteur. :D

Geri
Yukarı