Patriot Viper ‎PVR416G400C9K overclock

l0kan1

Kilopat
Anakart
MSI B550 A PRO
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba;
Sonunda beklediğim ürün geldi. " ‎PVR416G400C9k " bu ürün gerçekten güzel Bin'li bir Samsung B Die. Overclock işlemlerine başlamak istiyorum. sizden ricam bana yardım edin ve bilen bir tanıdığınız var ise konuya etiketleyin. Girdiğim değerlerde bana yardım ettiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
@BerkayZ87.

Dosya Ekleri

• ramm.png
    ramm.png
    239,5 KB · Görüntüleme: 75
CLDO VDDP değerin çok yüksek, işlemciye zarar verebilirsin. O değeri düşür. Ama o değeri düşürmen durumunda FCLK stabil olmayabilir veya görüntü alamayabilirsin. Böyle bir problemle karşılaşırsan CMOS yöntemiyle BIOS sıfırlarsın.

Cldo vddp değerin çok yüksek, işlemciye zarar verebilirsin. O değeri düşür. Ama o değeri düşürmen durumunda fclk stabil olmayabilir veya görüntü alamayabilirsin. Böyle bir problemle karşılaşırsan CMOS yöntemiyle BIOS sıfırlarsın.

Sistemimiz hemen hemen aynı hocam. Örnek teşkil etmesi için sizin değerlerinizi bir paylaşma şansınız var mı?

Sistemimiz hemen hemen aynı hocam. Örnek teşkil etmesi için sizin değerlerinizi bir paylaşma şansınız var mı?
Stabil değer işlemciye göre değişiklik gösterdiği için direkt olarak kendi vereceğim değeri denemen doğru olmaz. 1.1V ve altına indirmeye çalış olabildiğince. Şu an senin değerin 1.2V ve bu değer fazla.

Stabil değer işlemciye göre değişiklik gösterdiği için direkt olarak kendi vereceğim değeri denemen doğru olmaz. 1.1v ve altına indirmeye çalış olabildiğince. Şu an senin değerin 1.2v ve bu değer fazla.

İlk Auto'ya aldım hocam. Sonra 1.1v a aldım. 1.1 v da gecikme ve hız daha iyi oldu

Stabil değer işlemciye göre değişiklik gösterdiği için direkt olarak kendi vereceğim değeri denemen doğru olmaz. 1.1v ve altına indirmeye çalış olabildiğince. Şu an senin değerin 1.2v ve bu değer fazla.

Hocam RAM voltajını arttırıp Memtest ile test ediyorum ama bir yerde hata alıyorum. Gözünüze çarpan RAM voltajı hariç bir yer var mı? Diğer voltajları bayağı denedim en performanslı bu voltajlar benim işlemcide. Güvenli modda 50.3 ns yi görüyor ama bir hata var.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    38,9 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
İlk Auto'ya aldım hocam. Sonra 1.1v a aldım. 1.1 v da gecikme ve hız daha iyi oldu

Hocam RAM voltajını arttırıp Memtest ile test ediyorum ama bir yerde hata alıyorum. Gözünüze çarpan RAM voltajı hariç bir yer var mı? Diğer voltajları bayağı denedim en performanslı bu voltajlar benim işlemcide. Güvenli modda 50.3 ns'yi görüyor ama bir hata var.
Bu değerleri günlük kullanamazsın. Hatta voltajları biraz daha zorlarsan işlemciye zarar verebilirsin. IOD 1.17V çok fazla. Hatta o değer muhtemelen VDROP'suz haliyle 1.19V falandır. 4000 MHz yapacağım diye işlemciyi eline alma. Ayrıca 1.66V de yine fazla DRAM Voltage için "günlük" değer olarak bakarsak.

Bu değerleri günlük kullanamazsın. Hatta voltajları biraz daha zorlarsan işlemciye zarar verebilirsin. Iod 1.17v çok fazla. Hatta o değer muhtemelen vdrop'suz haliyle 1.19v falandır. 4000 MHz yapacağım diye işlemciyi eline alma. Ayrıca 1.66v de yine fazla dram voltage için "günlük" değer olarak bakarsak.

Merhaba hocam. Çok uğraştım tüm değerlerde sorun yok hata yok ama tfaw 16 32 değerinde filan hep hata verdiriyor. Otomatiğe aldığımda 42 yapıyor hata yok. Bu sorunu nasıl aşabiliriz? Diğer sorumda şu, resimdeki mem vtt voltajını MSI anakartta nerede bulabilirim? Cldo vddp Advanced overclock sayfasında kendi 1.2 Volt veriyordu bunları kıstım dediğiniz gibi. Son hali bu.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    38,2 KB · Görüntüleme: 42
  • 2.png
    2.png
    92,3 KB · Görüntüleme: 40
MEMVTT ayarını B550-A PRO'da değiştiremiyorsun, o ayar her anakartta değiştirmeye açık değil. Ek olarak tFAW 16 32 hatadan kastın nedir?
memtest ile test yaparken sürekli bir hata alıyordum 5. dakikada, tFAW'ı auto ya alınca 10 dakika testte durdu ve hata vermedi ama bu sefer de tFAW'ı 42 değerine çıkarttı.

@BerkayZ87 hocam sorunu çözdüm. RAM'ler ısınmadan kaynaklı memtesthelper de hata veriyormuş. Diğer konulardan sizin ayarlarınızı uyguluyorum. CL14'te kaç voltaj veriyorsunuz RAM'e? Şu anda 1.63v veriyorum ben.

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    350,7 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Bu RAM'in soğutması pek iyi değil. Bu sebeple voltaj konusunda 1.6V'yi geçmeni pek tavsiye etmem. Ben 1.57V ile 3933-14 kullanıyorum. Samsung B-Die sıcaklığa fazla duyarlı bir çip. Hata aldıysan muhtemelen Samsung B-Die için kritik olan 60 dereceye ulaşmışsın.

Geri
Yukarı