Paylaşımlı ekran kartı ne demek?

Adam Levine

Hectopat
Merhaba. Bir bilgisayar alacaktım (oyun için degil) ama özellikler kisminda paylasimli ekran karti yaziyor. Bu tam olarak ne oluyor? Kasanın icinde ekran kartı var mi yani?

RAM'dan kullanıyor demek işlemciden gelen paylaşımlı kart oyun oynayacak isen kesinlikle paylaşımsız ekran kartı eğer oynamayacaksan iş için vb paylaşımlı iyidir.

Harici GPU > Paylaşımsız ekran kartı

Dahili GPU > Paylaşımlı ekran kartı

Kısaca bu. Çok eskiden LGA775 anakartlarda vardı GMAX4500 gibi. Şimdi ise işlemcilerde oluyor Vega8, Vega11, UHD630 gibi...

Merhaba. Bir bilgisayar alacaktım (oyun için degil) ama özellikler kisminda paylasimli ekran karti yaziyor. Bu tam olarak ne oluyor? Kasanın icinde ekran kartı var mi yani?

Onboard ekran kartlarına denir.
Kendisine ait RAM olmadığı için PC'nin RAM'ini kullanır ve işlemci ile gelir.
Kendisi Intel'de nesilden nesile değişiyor.
2.nesil HD 3000.
3.nesil HD 4000.
4.nesil HD 4400.
5.nesil HD 5000.
6.nesil HD 6000.
7.nesil HD 600.
8.nesil UHD 600.
Diye sıralanır.

Paylaşımlı ekran kartı, işlemci ile dahil gelen GPU ve bu GPU RAM ile paylaşım yapabilir. Örnek veriyorum:
Dahili ekran kartı: 1GB.
RAM: 8 GB.

Dahili ekran kartı VRAM yetmiyor ise.

Dahili ekran kartı: 2 GB.
RAM: 7 GB.

Yani VRAM yetmiyor ise RAM 'den alıyor.

Vram olarak sistem belleğini kullanıyor demek. Yani sen de 8 GB Ram var ise 2 GB ekran kartın kullanır.

Yeni konular

Geri
Yukarı